• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Reliance: সৌৰ শক্তি ৰাহি কৰিবলৈ নতুন দিশত ৰিলায়েন্সে ! আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কোম্পানীত ৫০ নিযুত ডলাৰ বিনিয়োগ !

Reliance: সৌৰ শক্তি ৰাহি কৰিবলৈ নতুন দিশত ৰিলায়েন্সে ! আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কোম্পানীত ৫০ নিযুত ডলাৰ বিনিয়োগ !

file photo

file photo

RNESLএ আম্ব্ৰীত পছন্দৰ ষ্টকৰ ৪২.৩ মিলিয়ন শ্বেয়াৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ৫০ নিযুত ডলাৰ বিনিয়োগ কৰিব। ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে এক নিয়ামক ফাইলিঙত কয়, "এই বিনিয়োগে কোম্পানীটোক বিশ্বব্যাপী ইয়াৰ দীৰ্ঘম্যাদী শক্তি সঞ্চয় প্ৰণালীৰ ব্যৱসায় বাণিজ্যিকীকৰণ আৰু বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব।"

  • Share this:
ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেড (RIL)ৰ সম্পূৰ্ণ মালিকানাধীন সহায়ক ৰিলায়েন্স নিউ এনাৰ্জি চ'লাৰ লিমিটেডে ((RNESL)) কৌশলগত বিনিয়োগকাৰী পলচন এণ্ড কোম্পানী আৰু বিল গেটছ আৰু আন কেইজনমান বিনিয়োগকাৰীৰ সৈতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মেচাচুচেটছত অৱস্থিত Ambri Incত ১৪৪ মিলিয়ন বিনিয়োগ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

RNESLএ আম্ব্ৰীত পছন্দৰ ষ্টকৰ ৪২.৩ মিলিয়ন শ্বেয়াৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ৫০ নিযুত ডলাৰ বিনিয়োগ কৰিব। ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে এক নিয়ামক ফাইলিঙত কয়, "এই বিনিয়োগে কোম্পানীটোক বিশ্বব্যাপী ইয়াৰ দীৰ্ঘম্যাদী শক্তি সঞ্চয় প্ৰণালীৰ ব্যৱসায় বাণিজ্যিকীকৰণ আৰু বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব।"
আৰ.এন.ই.এছ.এল. আৰু এম্ব্ৰীয়ে ভাৰতত এক বৃহৎ পৰিমাণৰ বেটাৰী নিৰ্মাণ সুবিধা স্থাপনৰ বাবে এক বিশেষ সহযোগিতাৰ বাবেআলোচনাত আছে, যি ৰিলায়েন্সৰ সেউজ শক্তি উদ্যোগৰ বাবে স্কেল যোগ দিব পাৰে আৰু ব্যয় আৰু হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

চলিত বৰ্ষৰ জুন মাহত শ্বেয়াৰধাৰকসকলক সম্বোধন কৰি ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ অধ্যক্ষ মুকেশ আম্বানীয়ে ধীৰুভাই আম্বানী গ্ৰীণ এনাৰ্জি গিগা কমপ্লেক্স প্ৰকল্পৰ অংশ হিচাপে মাজে মাজে শক্তি সঞ্চয়ৰ বাবে জামনগৰত এটা গিগা কাৰখানা নিৰ্মাণৰ পৰিকল্পনা ঘোষণা কৰিছিল।
এম্ব্ৰীয়ে ১০ এমডব্লিউএইচৰ পৰা ২ জিডব্লিউএইচতকৈ অধিক শক্তি সঞ্চয় প্ৰণালীৰ প্ৰয়োজন হোৱা প্ৰকল্পবোৰ পূৰণ কৰিব পাৰে।
কোম্পানীটোৱে কেলচিয়াম আৰু এণ্টিমোনি ইলেক্ট্ৰড-আধাৰিত কোষ আৰু কণ্টেইনাৰাইজড প্ৰণালী নিৰ্মাণ কৰিব যি লিথিয়াম-আয়ন বেটাৰীতকৈ অধিক অৰ্থনৈতিক, পৰিপূৰক শীতাতপ নিয়ন্ত্ৰণৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ যিকোনো জলবায়ু অৱস্থাত সুৰক্ষিতভাৱে কাম কৰিবলৈ সক্ষম আৰু নিম্নতম অৱক্ষয়ৰ সৈতে ২০ বছৰতকৈ অধিক সময় চলিব, কোম্পানীটোৱে লগতে কয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: