உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • PPF, NPS আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ একাউণ্ট আছে যদি এই গুৰুত্বপূৰ্ণ বাতৰিটো পঢ়ক, অন্যথা পিছত সমস্যাত পৰিব ...

    PPF, NPS আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ একাউণ্ট আছে যদি এই গুৰুত্বপূৰ্ণ বাতৰিটো পঢ়ক, অন্যথা পিছত সমস্যাত পৰিব ...

    প্ৰতীকী ফটো

    প্ৰতীকী ফটো

    যদি আপোনাৰ ৰাজহুৱা ভৱিষ্যত নিধি (PPF), ৰাষ্ট্ৰীয় পেঞ্চন আঁচনি (NPS) আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা (SSY)ত একাউণ্ট আছে, তেনেহ'লে বিনিয়োগকাৰীয়ে একাউণ্টটো সক্ৰিয় হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ প্ৰতি বিত্তীয় বৰ্ষত নিম্নতম পৰিমাণ জমা কৰিব লাগিব।

    • Share this:
    যদি আপোনাৰ ৰাজহুৱা ভৱিষ্যত নিধি (PPF), ৰাষ্ট্ৰীয় পেঞ্চন আঁচনি (NPS) আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা (SSY)ত একাউণ্ট আছে, তেনেহ'লে এয়া আপোনাৰ বাবে কামৰ খবৰ। প্ৰকৃততে, বহুতো কৰ-সঞ্চয় আঁচনিৰ বাবে বিনিয়োগকাৰীয়ে একাউণ্টটো সক্ৰিয় হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ প্ৰতি বিত্তীয় বৰ্ষত নিম্নতম পৰিমাণ জমা কৰিব লাগিব। পিপিএফ, এনপিএছ আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা হৈছে একে ধৰণৰ কৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ কিছুমান যাৰ বাবে প্ৰতি বিত্তীয় বৰ্ষত নিম্নতম জমাৰ প্ৰয়োজন হয়।

    ৩১ মাৰ্চৰ আগতে পৰীক্ষা কৰক
    যদি আপুনি চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে এই একাউণ্টবোৰত কোনো ধন জমা কৰা নাই, তেন্তে আপুনি ৩১ মাৰ্চ, ২০২২-ৰ ভিতৰত নিম্নতম প্ৰয়োজনীয় পৰিমাণটো ৰাখিব লাগিব। অন্যথা, সেইবোৰ পুনৰ সক্ৰিয় কৰিবলৈ আপুনি জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। মন কৰিব যে ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ পৰা, এজনে পুৰণি বা বিদ্যমান কৰ ব্যৱস্থা বাছনি কৰিব পাৰে আৰু বিদ্যমান কৰ ৰেহাই আৰু কৰ্তন প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। আনকি আপুনি নতুন কৰ ব্যৱস্থা বাছনি কৰিলেও একাউণ্টটো সক্ৰিয় ৰাখিবলৈ আপুনি প্ৰয়োজনীয় নিম্নতম অৱদান জমা কৰাটো নিশ্চিত কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

    কোনটো পৰিকল্পনাৰ বাবে নিম্নতম বেলেন্স কি জানি লওঁক
    ১. পিপিএফ
    জমা কৰিব লগা নিম্নতম পৰিমাণ: বিত্তীয় বৰ্ষত পিপিএফ একাউণ্ট এটালৈ নিম্নতম বাৰ্ষিক অৱদান হৈছে ৫০০ টকা। চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে এই অৱদান আগবঢ়োৱাৰ অন্তিম তাৰিখ হৈছে ৩১ মাৰ্চ, ২০২২। যদি আপুনি এই তাৰিখৰ ভিতৰত অৱদান আগবঢ়োৱাত বিফল হয়, আপুনি প্ৰতি বছৰে ৫০ টকাৰ জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব আৰু লগতে প্ৰতি বছৰে ৫০০ টকাৰ বকেয়া সদস্যতা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। যদি নিম্নতম পৰিমাণ নাথাকে, একাউণ্টটো বন্ধ কৰা হ'ব আৰু প্ৰত্যাহাৰৰ অনুমতি দিয়া নহ'ব। ইয়াৰ বাহিৰে, আপুনি কোনো ঋণ ল'ব নোৱাৰে।

    ২. এন.পি.এছ.
    জমা ৰখাৰ বাবে নিম্নতম পৰিমাণ: টায়াৰ-1 এনপিএছ একাউণ্ট ধাৰকসকলৰ বাবে, বিদ্যমান নিয়ম অনুসৰি, বিত্তীয় বৰ্ষত নিম্নতম ১,০০০ টকা অৰিহণা যোগোৱাটো বাধ্যতামূলক। তেতিয়াহে একাউণ্টটো সক্ৰিয় হৈ থাকিব। যদি এন.পি.এছ. টায়াৰ-১ একাউণ্টত নিম্নতম অৱদান দিয়া নহয়, একাউণ্টটো নিষ্ক্ৰিয় হৈ পৰিব আৰু তাৰ পিছত আপুনি 100 টকাৰ জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। যদি এজনৰ এটা টায়াৰ ২ এনপিএছ একাউণ্টো থাকে (য'ত পুঁজিৰ লক-ইনৰ প্ৰয়োজন নাই), টায়াৰ-২ একাউণ্টটো টায়াৰ-১ একাউণ্ট ফ্ৰীজ কৰাৰ সৈতে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বন্ধ কৰা হ'ব।

    ৩. সুকন্যা সমৃদ্ধি একাউণ্ট যোজনা
    জমা ৰখাৰ বাবে নিম্নতম পৰিমাণ: সুকন্যা সমৃদ্ধি একাউণ্ট সক্ৰিয় ৰাখিবলৈ বিত্তীয় বৰ্ষত নিম্নতম ২৫০ টকা জমা কৰা প্ৰয়োজন। অন্যথা, পিছত ৫০ টকাৰ জৰিমনা আছে। এছ.এছ.ৱাই. একাউণ্ট খোলাৰ তাৰিখৰ পৰা ১৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ আগতে ডিফল্ট একাউণ্ট এটা নিয়মীয়া কৰিব পাৰি।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: