• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Post Office Saving Schemes: এই আঁচনিত, স্বামী আৰু পত্নীয়ে ৫৯.৪০০ টকা লাভ কৰিব, এনেদৰে দুগুণ লাভালাভ উপলব্ধ হ'ব ...

Post Office Saving Schemes: এই আঁচনিত, স্বামী আৰু পত্নীয়ে ৫৯.৪০০ টকা লাভ কৰিব, এনেদৰে দুগুণ লাভালাভ উপলব্ধ হ'ব ...

ডাকঘৰৰ দ্বাৰা এক বিশেষ আঁচনি পৰিচালনা কৰা হয়, যাৰ জৰিয়তে স্বামী আৰু পত্নী উভয়ে বছৰি ৫৯,৪০০ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখনৰ নাম হৈছে ডাকঘৰ মাহিলী সঞ্চয় আঁচনি (ডাকঘৰ এম.আই.এছ.)।

ডাকঘৰৰ দ্বাৰা এক বিশেষ আঁচনি পৰিচালনা কৰা হয়, যাৰ জৰিয়তে স্বামী আৰু পত্নী উভয়ে বছৰি ৫৯,৪০০ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখনৰ নাম হৈছে ডাকঘৰ মাহিলী সঞ্চয় আঁচনি (ডাকঘৰ এম.আই.এছ.)।

ডাকঘৰৰ দ্বাৰা এক বিশেষ আঁচনি পৰিচালনা কৰা হয়, যাৰ জৰিয়তে স্বামী আৰু পত্নী উভয়ে বছৰি ৫৯,৪০০ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখনৰ নাম হৈছে ডাকঘৰ মাহিলী সঞ্চয় আঁচনি (ডাকঘৰ এম.আই.এছ.)।

  • Share this:
সঞ্চয়ৰ বাবে ডাকঘৰ এটা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প। ডাকঘৰৰ দ্বাৰা এক বিশেষ আঁচনি পৰিচালনা কৰা হয়, যাৰ জৰিয়তে স্বামী আৰু পত্নী উভয়ে বছৰি ৫৯,৪০০ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখনৰ নাম হৈছে ডাকঘৰ মাহিলী সঞ্চয় আঁচনি (ডাকঘৰ এম.আই.এছ.), যাৰ জৰিয়তে আপুনি প্ৰতি মাহে স্থিৰ উপাৰ্জন কৰে। যদি আপুনি মাহিলী উপাৰ্জনৰ কথা কয়, তেন্তে আপুনি প্ৰতি মাহে ৪৯৫০ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

ডাকঘৰৰ মাহিলী সঞ্চয় আঁচনিত, পত্নী স্বামীয়ে প্ৰতি মাহে উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখনত আপুনি কেনেদৰে দুগুণ লাভালাভ লাভ কৰিব সেয়া আপোনাক কওঁ আহক।

বছৰি ইমান উপাৰ্জন কৰা
এই আঁচনিত, যুটীয়া একাউণ্টৰ জৰিয়তে আপোনাৰ লাভ দুগুণ হয়। আমি আজি আপোনাক এই বিশেষ আঁচনিখনৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰিছো, কেনেদৰে স্বামী পত্নীয়ে এই আঁচনিৰ জৰিয়তে বছৰি ৫৯,৪০০ টকা লৈকে উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

এম.আই.এছ. আঁচনি কি?
এম.আই.এছ. আঁচনিত খোলা একাউণ্টটো একক আৰু যুটীয়াভাৱে খুলিব পাৰি। ব্যক্তিগত একাউণ্ট এটা খোলাৰ সময়ত, আপুনি এই আঁচনিখনত নিম্নতম ১ হাজাৰ টকা আৰু সৰ্বাধিক ৪.৫ লাখ টকা বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। কিন্তু, যুটীয়া একাউণ্টত সৰ্বাধিক ৯ লাখ টকা জমা কৰিব পাৰি। অৱসৰ প্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰী আৰু জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে এই আঁচনিখন অতি লাভজনক।

ইয়াৰ লাভালাভবোৰ কি?
এম.আই.এছ.-ৰ বিষয়ে ভাল কথাটো হ'ল যে দুই বা তিনিজন লোকে একেলগে এটা যুটীয়া একাউণ্ট খুলিব পাৰে। এই একাউণ্টৰ সলনি প্ৰাপ্ত উপাৰ্জন প্ৰতিজন সদস্যক সমানে দিয়া হয়। যুটীয়া একাউণ্ট যিকোনো সময়তে এটা একাউণ্টলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব পাৰি। আপুনি এটা একাউণ্টক যুটীয়া একাউণ্টলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব পাৰে। একাউণ্টত যিকোনো পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ, সকলো একাউণ্ট সদস্যৰ এক যৌথ প্ৰয়োগ দিব লাগিব।

আঁচনিখনে কেনেদৰে কাম কৰে
আমি আপোনাক কওঁ যে এই আঁচনিখনত, আপুনি বৰ্তমান বাৰ্ষিক ৬.৬ শতাংশ হাৰত সূত লাভ কৰি আছে। আঁচনিখনৰ অধীনত, আপোনাৰ মুঠ জমাৰ বাৰ্ষিক সূত অনুসৰি ৰিটাৰ্ণ গণনা কৰা হয়। ইয়াত, আপোনাৰ মুঠ ৰিটাৰ্ণ বাৰ্ষিক আধাৰত হয়। সেয়েহে, ইয়াক প্ৰতি মাহে অনুসৰি ১২ টা ভাগত বিভক্ত কৰা হয়। এইটো এটা অংশ যিটো আপুনি প্ৰতি মাহে আপোনাৰ একাউণ্টত অৰ্ডাৰ কৰিব পাৰে। যদি আপোনাক মাহিলী ভিত্তিত ইয়াৰ প্ৰয়োজন নহয়, তেন্তে আপুনি এই পৰিমাণটো মূলধনত যোগ দি সূত প্ৰাপ্ত কৰিব।

উপাৰ্জন কেনেকুৱা হ'ব উদাহৰণৰ পৰা বুজি লওক
ধৰি লওক এজন স্বামী-পত্নীয়ে এই আঁচনিৰ অধীনত যুটীয়া একাউণ্টত ৯ লাখ টকা বিনিয়োগ কৰিছে। ৯ লাখ জমাৰ ওপৰত ৬.৬ শতাংশ সূতৰ হাৰত, বাৰ্ষিক ৰিটাৰ্ণ হ'ব ৫৯,৪০০ টকা। যদি ইয়াক ১২ টা ভাগত বিভক্ত কৰা হয়, তেন্তে ই মাহিলী ৪৯৫০ টকা হ'ব। অৰ্থাৎ, আপুনি প্ৰতি মাহে আপোনাৰ একাউণ্টত ৪৯৫০ টকা অৰ্ডাৰ কৰিব পাৰে। একে সময়তে, আপোনাৰ মূলধন সম্পূৰ্ণৰূপে সুৰক্ষিত থাকিব। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি আঁচনিখন ৫ বছৰৰ পিছত আৰু ৫.৫ বছৰৰ বাবে সম্প্ৰসাৰিত কৰিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি