• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Insurance: চৰকাৰৰ এই আঁচনিত বেংকে আপোনাৰ পৰা ১২ টকা কাটিব আৰু ইয়াৰ বিনিময়ত আপুনি লাভ কৰিব ২ লাখ টকাৰ সুবিধা ! জানক সবিশেষ...

Insurance: চৰকাৰৰ এই আঁচনিত বেংকে আপোনাৰ পৰা ১২ টকা কাটিব আৰু ইয়াৰ বিনিময়ত আপুনি লাভ কৰিব ২ লাখ টকাৰ সুবিধা ! জানক সবিশেষ...

Pradhan Mantri Suraksha Bima Yojana-PMSBY আঁচনিয়ে যথেষ্ট কম প্ৰিমিয়ামত জীৱন বীমা প্ৰদান কৰে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা পিএমএছবিৱাই আঁচনি আছে যাৰ অধীনত একাউণ্ট ধাৰকে মাত্ৰ ১২ টকাত ২ লাখ টকাৰ বীমা আৱৰণ লাভ কৰে।

Pradhan Mantri Suraksha Bima Yojana-PMSBY আঁচনিয়ে যথেষ্ট কম প্ৰিমিয়ামত জীৱন বীমা প্ৰদান কৰে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা পিএমএছবিৱাই আঁচনি আছে যাৰ অধীনত একাউণ্ট ধাৰকে মাত্ৰ ১২ টকাত ২ লাখ টকাৰ বীমা আৱৰণ লাভ কৰে।

Pradhan Mantri Suraksha Bima Yojana-PMSBY আঁচনিয়ে যথেষ্ট কম প্ৰিমিয়ামত জীৱন বীমা প্ৰদান কৰে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা পিএমএছবিৱাই আঁচনি আছে যাৰ অধীনত একাউণ্ট ধাৰকে মাত্ৰ ১২ টকাত ২ লাখ টকাৰ বীমা আৱৰণ লাভ কৰে।

  • Share this:
ক'ৰোনা মহামাৰীৰ সময়ত (Covid-19) লোকসকল স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে অধিক সচেতন হৈ পৰিছে। এই সকলোবোৰৰ মাজত, জীৱন বীমাৰ (Life Insurance Pla) গুৰুত্ব বৃদ্ধি পাইছে। মানুহে বৃহৎ সংখ্যাত বীমা লাভ কৰিছে। অৱশ্যে, কিছুমান লোক আছে যিয়ে এই সময়ছোৱাত বিভিন্ন ধৰণৰ অসুবিধাৰ সন্মুখীন হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত, প্ৰধানমন্ত্ৰী সুৰক্ষা বীমা যোজনা (Pradhan Mantri Suraksha Bima Yojana-PMSBY) আঁচনিয়ে যথেষ্ট কম প্ৰিমিয়ামত জীৱন বীমা প্ৰদান কৰে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা পিএমএছবিৱাই আঁচনি আছে যাৰ অধীনত একাউণ্ট ধাৰকে মাত্ৰ ১২ টকাত ২ লাখ টকাৰ বীমা আৱৰণ লাভ কৰে।

মে' মাহৰ শেষত প্ৰিমিয়াম হয়
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কেইবছৰমান আগতে অতি নামমাত্ৰ প্ৰিমিয়ামত প্ৰধানমন্ত্ৰী সুৰক্ষা বীমা যোজনা আৰম্ভ কৰিছিল। পি.এম.এছ.বি.ৱাই.-ৰ বাৰ্ষিক প্ৰিমিয়াম হৈছে মাত্ৰ ১২ টকা। আপুনি মে' মাহৰ শেষত এই প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব লাগিব। এই পৰিমাণটো ৩১ মে'ত আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা কৰ্তন কৰা হয়। যদি আপুনি পিএমএছবিৱাই লৈছে, আপুনি আপোনাৰ বেঙ্ক একাউণ্টত বেলেন্স ৰাখিব লাগিব।

PMSBY চৰ্তসমূহ শিকক
১৮-৭০ বছৰ বয়সৰ লোকসকলে পিএমএছবিৱাই আঁচনিৰ লাভালাভ লাভ কৰিব পাৰে। আঁচনিখনৰ বাৰ্ষিক প্ৰিমিয়াম মাত্ৰ ১২ টকা। পিএমএছবিৱাই আঁচনিৰ প্ৰিমিয়াম বেংক একাউণ্টৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ কৰ্তন কৰা হয়। বেঙ্ক একাউণ্টটো কেৱল আঁচনিখন ক্ৰয় কৰোঁতে পিএমএছবিৱাইৰ সৈতে সংযুক্ত কৰা হয়। পিএমএছবিআই আঁচনি অনুসৰি, বীমা ক্ৰয় কৰা গ্ৰাহকৰ দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু বা বিকলাঙ্গতাৰ ক্ষেত্ৰত নিৰ্ভৰশীলজনে ২ লাখ টকাৰ পৰিমাণ লাভ কৰে।

এনেদৰে পঞ্জীয়ন কৰক
আপুনি বেঙ্কৰ যিকোনো শাখালৈ গৈ এই আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। বেংকৰ লোকসকলেও ঘৰে ঘৰে পিএমএছবিৱাই প্ৰদান কৰি আছে। ইয়াৰ বাবে বীমা এজেণ্টৰ সৈতেও যোগাযোগ কৰিব পাৰি। চৰকাৰী বীমা কোম্পানী আৰু বহুতো ব্যক্তিগত বীমা কোম্পানীয়েও আঁচনিখন বিক্ৰী কৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: