உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • Petrol Diesel Prices : আজি নিৰ্বাচন শেষ হোৱাৰ লগে লগে পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ দাম বৃদ্ধি হ'ব পাৰে ! জানি লওক ই কিমান ব্যয়বহুল হ'ব ?

    Petrol Diesel Prices : আজি নিৰ্বাচন শেষ হোৱাৰ লগে লগে পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ দাম বৃদ্ধি হ'ব পাৰে ! জানি লওক ই কিমান ব্যয়বহুল হ'ব ?

    Petrol Diesel Prices : উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ অন্তিম পৰ্যায় (Assembly Election in UP) সোমবাৰে সমাপ্ত হ'ব। মঙলবাৰে ৰাতিপুৱাৰ পৰা তেল কোম্পানীবোৰে পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ মূল্য (Change in Petrol Diesel rate) পৰিৱৰ্তন আৰম্ভ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    Petrol Diesel Prices : উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ অন্তিম পৰ্যায় (Assembly Election in UP) সোমবাৰে সমাপ্ত হ'ব। মঙলবাৰে ৰাতিপুৱাৰ পৰা তেল কোম্পানীবোৰে পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ মূল্য (Change in Petrol Diesel rate) পৰিৱৰ্তন আৰম্ভ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    Petrol Diesel Prices : উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ অন্তিম পৰ্যায় (Assembly Election in UP) সোমবাৰে সমাপ্ত হ'ব। মঙলবাৰে ৰাতিপুৱাৰ পৰা তেল কোম্পানীবোৰে পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ মূল্য (Change in Petrol Diesel rate) পৰিৱৰ্তন আৰম্ভ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    • Share this:
    উত্তৰ প্ৰদেশৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ অন্তিম পৰ্যায় (Assembly Election in UP) সোমবাৰে সমাপ্ত হ'ব আৰু ইয়াৰ সৈতে, তেল কোম্পানীবোৰৰ ওপৰত থকা লাগামো সমাপ্ত হ'ব। মঙলবাৰে ৰাতিপুৱাৰ পৰা তেল কোম্পানীবোৰে পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ মূল্য (Change in Petrol Diesel rate) পৰিৱৰ্তন আৰম্ভ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    দৰাচলতে, বিশ্ববজাৰত খাৰুৱা তেলৰ মূল্য ২০০৮ চনৰ পিছত আটাইতকৈ ব্যয়বহুল হৈ পৰিছে। সোমবাৰে ৰাতিপুৱা, ব্ৰেণ্ট ক্ৰুডেও প্ৰতি বেৰেলত ১৩৯ ডলাৰ অতিক্ৰম কৰে, যি এদিনতে ১০ শতাংশতকৈ অধিক বৃদ্ধি হয়। অৱশ্যে, ই অলপ পিছত নামি আহিছিল কিন্তু এতিয়াও প্ৰতি বেৰেলত প্ৰায় ১৩০ ডলাৰ হৈ আছে। এতিয়া তেল কোম্পানীবোৰৰ ওপৰত মূল্য বৃদ্ধিৰ হেঁচাও শীৰ্ষত উপনীত হৈছে।

    কোম্পানীবোৰৰ ওপৰত চাপ ইমান কেনেকৈ বাঢ়িছিল?
    চৰকাৰে ১৫ জুন, ২০১৭-ৰ পিছত তেলৰ মূল্যৰ পৰিৱৰ্তন সম্পূৰ্ণৰূপে বজাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল কৰি তুলিছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে বিশ্ববজাৰত অশোধিত তেলৰ মূল্যৰ সন্দৰ্ভত, কোম্পানীবোৰে ঘৰুৱা বজাৰত পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ হাৰো নিৰ্ধাৰণ কৰিব। কিন্তু, ঘটনাটো হ'ল যে পাঁচখন ৰাজ্যৰ নিৰ্বাচনৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, চৰকাৰৰ হেঁচাত, কোম্পানীবোৰে পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰা নাছিল, যিবোৰ চাৰি মাহ ধৰি স্থিৰ হৈ আছে। এই সময়ছোৱাত, অশোধিত তেলৰ মূল্য প্ৰায় দুগুণ হৈছে, যাৰ ফলত পেট্ৰ'লিয়াম কোম্পানীবোৰৰ ওপৰত মূল্য বৃদ্ধিৰ বাবে যথেষ্ট চাপ পৰিছে।

    কাইলৈৰ পৰা তেলৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰা হ'ব নেকি?
    এনাৰ্জী মাৰ্কেট আৰু কমোডিটী বিশেষজ্ঞ অজয় কেডিয়াই কয় যে ভাৰতীয় পেট্ৰ'লিয়াম কোম্পানীবোৰৰ মাৰ্জিন ক্ৰমান্বয়ে হ্ৰাস পাই আহিছে। চাৰি মাহ আগতে, তেওঁলোকে অশোধিত তেল ক্ৰয় কৰা মূল্যৰ দুগুণ পৰিশোধ কৰিব লগা হৈছিল। অনুমান কৰা হৈছে যে প্ৰথম দিনৰ পৰা, কোম্পানীবোৰৰ ৫০ পইচাতকৈ অধিক বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। যদি এই প্ৰৱণতা কেইদিনমানৰ বাবে অব্যাহত থাকে, পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ খুচুৰা মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ৫ টকা বৃদ্ধি হ'ব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: