• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • যিসকলে গৰু বা ম'হ পালন কৰে তেওঁলোকক চৰকাৰে ৬০ হাজাৰ টকা দিব ! জানি লওক ইয়াৰ বাবে ক'ত, কেনেকৈ আৱেদন কৰিব ?

যিসকলে গৰু বা ম'হ পালন কৰে তেওঁলোকক চৰকাৰে ৬০ হাজাৰ টকা দিব ! জানি লওক ইয়াৰ বাবে ক'ত, কেনেকৈ আৱেদন কৰিব ?

Pashu Kisan Credit Card : এজন গৰু-ৰক্ষকক ৪০,৭৮৩ টকা আৰু ম'হ পালকক ৬০,২৪৯ টকাৰ ব্যৱস্থা আছে। একেদৰে ছাগলী, ভেড়াৰ বাবে ৪০৬৩ টকা আৰু কুকুৰাৰ ওপৰত ৭২০ টকা। এই আঁচনিখনৰ বিষয়ে আৰু জানো আহক।

Pashu Kisan Credit Card : এজন গৰু-ৰক্ষকক ৪০,৭৮৩ টকা আৰু ম'হ পালকক ৬০,২৪৯ টকাৰ ব্যৱস্থা আছে। একেদৰে ছাগলী, ভেড়াৰ বাবে ৪০৬৩ টকা আৰু কুকুৰাৰ ওপৰত ৭২০ টকা। এই আঁচনিখনৰ বিষয়ে আৰু জানো আহক।

Pashu Kisan Credit Card : এজন গৰু-ৰক্ষকক ৪০,৭৮৩ টকা আৰু ম'হ পালকক ৬০,২৪৯ টকাৰ ব্যৱস্থা আছে। একেদৰে ছাগলী, ভেড়াৰ বাবে ৪০৬৩ টকা আৰু কুকুৰাৰ ওপৰত ৭২০ টকা। এই আঁচনিখনৰ বিষয়ে আৰু জানো আহক।

  • Share this:
Pashu Kisan Credit Card : মোডী চৰকাৰে প্ৰতিটো শাখাৰ বাবে বিভিন্ন আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। চৰকাৰৰ গৃহিণীৰ পৰা কৃষকলৈ বহুতো আঁচনি চলি আছে। কৃষকক গৰু, ম'হ, ছাগলীৰ বাবে Pashu Kisan Credit Card আঁচনিত ভেড়া, কুকুৰা পালনকাৰীসকলক চৰকাৰৰ পৰা সহায় দিয়া হয়।

বেলেগ বেলেগ পশুৰ বাবে বেলেগ বেলেগ ধনৰাশি
চৰকাৰৰ এই আঁচনিৰ অধীনত, কৃষকসকলে সস্তীয়া সুতৰ ওপৰত ঋণ লাভ কৰে। ইয়াত বিভিন্ন জন্তুৰ বাবে ঋণৰ পৰিমাণ আছে। এজন গৰু-ৰক্ষকক ৪০,৭৮৩ টকা আৰু ম'হ পালকক ৬০,২৪৯ টকাৰ ব্যৱস্থা আছে। একেদৰে ছাগলী, ভেড়াৰ বাবে ৪০৬৩ টকা আৰু কুকুৰাৰ ওপৰত ৭২০ টকা। এই আঁচনিখনৰ বিষয়ে আৰু জানো আহক।

কম সুতত ঋণ পাব
কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড (KCC)ৰ আৰ্হিত চৰকাৰে পশু কিষাণ ক্ৰেডিট কাৰ্ড আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। এই আঁচনিত, চৰকাৰে কৃষকসকলক কম সুতৰ হাৰত পশুপালনৰ বাবে ঋণ দিয়ে। চৰকাৰৰ হৈ এই আঁচনিখন আৰম্ভ কৰাৰ উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন দুগুণ কৰা।

৬ টা কিস্তিত টকা প্ৰাপ্ত কৰক।
যদি আপোনাৰ গৰু বা ম'হ আছে, ইয়াৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত পৰিমাণ ৬ টা সমান কিস্তিত পাব । উদাহৰণ স্বৰূপে, গৰুৰ বাবে, আপুনি প্ৰতি কিস্তিত ৬,৭৯৭ টকা লাভ কৰে। ঋণৰ ম্যাদ প্ৰথমটোৰ দৰে একে বুলি গণ্য কৰা হয়।

পশু কৃষক ক্ৰেডিট কাৰ্ড আঁচনিৰ লাভালাভ
- ক্ৰেডিট কাৰ্ড প্ৰাপ্তকৰ্তাই এই ক্ৰেডিট কাৰ্ডখন বেঙ্কত ডেবিট কাৰ্ড হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।
আঁচনিখনৰ অধীনত, ক্ৰেডিট কাৰ্ড ধাৰকসকলে বিনা ছিকিউৰিটীত ১.৬০ লাখ টকালৈকে ঋণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।
- গৰু পালকসকলক ৭% বাৰ্ষিক সুতত সকলো বেংকৰ পৰা ঋণ দিয়া হয়। সময়মতে সুত পৰিশোধৰ ওপৰত ৩ শতাংশ ৰেহাই আছে।

আঁচনিখনৰ বাবে যোগ্যতা
- জন্তুবোৰৰ স্বাস্থ্য প্ৰমাণপত্ৰ থাকিব লাগিব।
- বীমা থকা জন্তুবোৰে ঋণ পাব।
- ঋণ লোৱাৰ বাবে আবেদনকাৰীৰ চিবিল ভাল হ'ব লাগে।

পশু কৃষক ক্ৰেডিট কাৰ্ড ঋণৰ পৰিমাণ
গৰুৰ বাবে: ৪০,৭৮৩/-
ম'হৰ বাবে: ৬০,২৪৯/-
ভেড়া আৰু ছাগলীৰ বাবে: ৪,০৬৩/-
কুকুৰা পালনৰ বাবে: ৭২০/-

পঞ্জীয়ন কেনেকৈ কৰিব ?
- এই আঁচনিৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, আগ্ৰহী হিতাধিকাৰীয়ে নিকটতম বেঙ্কত আবেদন কৰিব লাগিব।
- আৱেদনৰ বাবে সকলো প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ কঢ়িয়াই বেঙ্কত আবেদন পত্ৰ পূৰণ কৰিব লাগিব।
- আৱেদন প্ৰপত্ৰত সোধা সকলো তথ্য সাৱধানে পূৰণ কৰক।
- সকলো প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰৰ সৈতে বেঙ্ক বিষয়াৰ ওচৰত আবেদন পত্ৰ দাখিল কৰক।
- আৱেদনৰ প্ৰমাণীকৰণৰ এমাহ পিছত, আপোনাক পশু ক্ৰেডিট কাৰ্ড দিয়া হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: