உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • এই বস্তুবোৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা ব্যয়বহুল হ'ব : ধপাত-চিগাৰেট প্ৰেমীসকলৰ ওপৰত মূল্যবৃদ্ধিৰ বোজা পৰিব, কিয় জানেনে ?

    এই বস্তুবোৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা ব্যয়বহুল হ'ব : ধপাত-চিগাৰেট প্ৰেমীসকলৰ ওপৰত মূল্যবৃদ্ধিৰ বোজা পৰিব, কিয় জানেনে ?

    চৰকাৰে ধপাত, পান মচলা (Pan Masala) আৰু চিগাৰেটৰ (Cigarette) অভ্যাস থকা সকলকো তীব্ৰ আঘাত দিছে। বাজেট ২০২২-ত কৰা ব্যৱস্থাৰ বাবে, এই সামগ্ৰীবোৰৰ মূল্য ১ এপ্ৰিলৰ পৰা বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।

    চৰকাৰে ধপাত, পান মচলা (Pan Masala) আৰু চিগাৰেটৰ (Cigarette) অভ্যাস থকা সকলকো তীব্ৰ আঘাত দিছে। বাজেট ২০২২-ত কৰা ব্যৱস্থাৰ বাবে, এই সামগ্ৰীবোৰৰ মূল্য ১ এপ্ৰিলৰ পৰা বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।

    চৰকাৰে ধপাত, পান মচলা (Pan Masala) আৰু চিগাৰেটৰ (Cigarette) অভ্যাস থকা সকলকো তীব্ৰ আঘাত দিছে। বাজেট ২০২২-ত কৰা ব্যৱস্থাৰ বাবে, এই সামগ্ৰীবোৰৰ মূল্য ১ এপ্ৰিলৰ পৰা বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    চৰকাৰে ধপাত, পান মচলা (Pan Masala) আৰু চিগাৰেটৰ (Cigarette) অভ্যাস থকা সকলকো তীব্ৰ আঘাত দিছে। বাজেট ২০২২-ত কৰা ব্যৱস্থাৰ বাবে, এই সামগ্ৰীবোৰৰ মূল্য ১ এপ্ৰিলৰ পৰা বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।

    দৰাচলতে, চৰকাৰে ধপাত আৰু পান মচলাৰ দৰে বস্তুৰ ওপৰত আবকাৰী শুল্ক বৃদ্ধি কৰিছে। ইয়াৰ প্ৰভাৱ কোম্পানীবোৰৰ উৎপাদন ব্যয়ৰ ওপৰত দেখা যাব। ইয়াৰ ক্ষতিপূৰণ ৰখাৰ বাবে, কোম্পানীবোৰে তেওঁলোকৰ সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিব, যি ধপাত বা পান মচলা ব্যৱহাৰ কৰা গ্ৰাহকৰ ওপৰত পোনপটীয়া প্ৰভাৱ পেলাব। অৱশ্যে, চৰকাৰে বাজেটত চিগাৰেটৰ ওপৰত উপকৰ বা জিএছটিৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল।

    ধপাত আৰু পান-মচলাৰ ওপৰত কি প্ৰভাৱ পৰে?

    চৰকাৰে ১ এপ্ৰিলৰ পৰা নতুন আবকাৰী শুল্ক প্ৰৱৰ্তন কৰিছে। ইয়াৰ অধীনত, ধপাত থকা পান-মচলা আৰু গুটখাৰ ওপৰত আবকাৰী শুল্ক এতিয়া ১০ শতাংশৰ পৰা ১২ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হ'ব। এনে পৰিস্থিতিত, এই সামগ্ৰীবোৰৰ মূল্যও ২ৰ পৰা ৫ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। গ্ৰাহকসকলে সোনকালেই ৫০ পইচা বৃদ্ধি দেখা পাব পাৰে।

    চিগাৰেটৰ ওপৰত আবকাৰী শুল্কও বৃদ্ধি হ'ব

    চৰকাৰে চিগাৰেট উৎসাহীসকলকো এটা জোকাৰণি দিছে। ১ এপ্ৰিলৰ পৰা, চিগাৰেটৰ ওপৰত আবকাৰী শুল্কপ্ৰতি ১ হাজাৰ টকাত ২১৫ টকাৰ পৰা ৩১১ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হ'ব। অৰ্থাৎ, উৎপাদিত প্ৰতি ১ হাজাৰ চিগাৰেটৰ বাবে কোম্পানীবোৰে চৰকাৰক ৯৬ টকা অধিক আবকাৰী শুল্ক পৰিশোধ কৰিব লাগিব। ই গ্ৰাহকসকলৰ ওপৰত প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে আৰু কোম্পানীবোৰে তেওঁলোকৰ সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

    ইতিমধ্যে অধিক কৰ আৰু উপকৰ আৰোপ কৰা হৈছে

    জিএছটি আইনৰ অধীনত, ধপাত, পান-মচলা আৰু চিগাৰেটৰ দৰে সামগ্ৰীবোৰক ক্ষতিকাৰক সামগ্ৰী হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হৈছে। সেয়েহে, চৰকাৰে ইয়াৰ ওপৰত জিএছটিৰ সৰ্বোচ্চ ২৮ শতাংশ হাৰত কৰ আৰোপ কৰে। কেৱল এয়াই নহয়, এই সামগ্ৰীবোৰৰ ওপৰত ৪ শতাংশ উপকৰ আৰোপ কৰা হয়। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে ধপাত, পান-মচলা আৰু চিগাৰেটৰ দৰে সামগ্ৰীবোৰ ইতিমধ্যে গধুৰ কৰ চাপত ভুগি আছে। নতুন বিত্তীয় বৰ্ষৰ পৰা আবকাৰী শুল্ক বৃদ্ধি হোৱাৰ পিছত, গ্ৰাহকৰ পকেট প্ৰভাৱ পৰিব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: