• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Government Scheme: চাকৰি কৰকেই বা নকৰক, পত্নীৰ নামত এই একাউণ্টটো খুলি ল'ব পাৰে প্ৰতিমাহে ৪৫০০০ টকাৰ পেঞ্চনৰ সুবিধা, আঁচনিখন কি চাওক

Government Scheme: চাকৰি কৰকেই বা নকৰক, পত্নীৰ নামত এই একাউণ্টটো খুলি ল'ব পাৰে প্ৰতিমাহে ৪৫০০০ টকাৰ পেঞ্চনৰ সুবিধা, আঁচনিখন কি চাওক

আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল,  আজীৱন এই পেঞ্চন লাভ কৰি থাকিব।

আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল, আজীৱন এই পেঞ্চন লাভ কৰি থাকিব।

আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল, আজীৱন এই পেঞ্চন লাভ কৰি থাকিব।

  • Share this:
সঠিক বিবেচনাৰে যদি ধন সঞ্চিত কৰা হয়, তেন্তে এগৰাকী ব্যক্তি কদাপি অভাৱত পৰিব নালাগে। কিন্তু এই চিন্তা যদি কম বয়সতে কৰা যায়, তেন্তে ই আপোনাক আৰু বেছি সহায় কৰিব পাৰে। চাকৰি নকৰিলেও আপোনাৰ পৰিয়াল ভালদৰে চলি যাব পাৰে। এইক্ষেত্ৰত যদি আপোনাৰ পত্নী এগৰাকী গৃহনিৰ্মাতা আৰু আপুনি তেওঁক ভৱিষ্যতে আৰ্থিকভাৱে স্বাৱলম্বী হোৱাটো বিচাৰে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ আঁচনিয়ে আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে, আপোনাৰ পত্নীয়ে প্ৰতি মাহে প্ৰায় ৪৪,৭৯৩ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। আঁচনিখনৰ নাম হৈছে এনপিএছ। এইটো একপ্ৰকাৰৰ পেঞ্চন আঁচনি, যিয়ে আপোনাক উপাৰ্জন দিব পাৰে (Government Scheme)।

বিনিয়োগ কৰাটোও অত্যন্ত সহজ

এই আঁচনিত (Pension Scheme) প্ৰতিমাহে বা বাৰ্ষিক ধন জমা কৰিব পাৰি। গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল আপুনি মাত্ৰ ১,০০০ টকাৰ সৈতে আপোনাৰ পত্নীৰ নামত এনপিএছ (National Pension System) একাউণ্ট এটা খুলিব পাৰে। ৬০ বছৰ বয়সত এন পি এছ একাউণ্ট পৰিপক্ক হয়। নতুন নিয়মৰ অধীনত আপুনি পত্নীৰ বয়স ৬৫ বছৰ নোহোৱালৈকে NPS একাউণ্ট এটা চলাব পাৰে।

৪৫,০০০ টকাৰ পেঞ্চন

যদি আপোনাৰ পত্নীৰ বয়স ৩০ বছৰ আৰু আপুনি তেওঁৰ এনপিএছ একাউণ্টত প্ৰতি মাহে ৫০০০ টকা বিনিয়োগ কৰে। যদি বিনিয়োগৰ ওপৰত বছৰি ১০ শতাংশ ৰিটাৰ্ন লাভ কৰে, তেওঁৰ একাউণ্টত ৬০ বছৰ বয়সত মুঠ ১.১২ কোটি টকা থাকিব। ইয়াৰ পৰা তেওঁ প্ৰায় ৪৫ লাখ টকা লাভ কৰিব। ইয়াৰ উপৰি প্ৰতি মাহে প্ৰায় ৪৫,০০০ টকা পেঞ্চন লাভ কৰিব। আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল, তেওঁ আজীৱন এই পেঞ্চন লাভ কৰি থাকিব।

আপুনি কিমান ৰিটাৰ্ন পাব

আঁচনিখনত বিনিয়োগৰ পিছত লাভৰ নিশ্চিত শতাংশ নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাই, কিন্তু যদি আপুনি এতিয়ালৈকে থকা ৰেকৰ্ডলৈ লক্ষ্য কৰে বিনিয়োগকাৰীসকলে প্ৰায় ১০ৰ পৰা ১১ শতাংশলৈকে লাভ পাব পাৰে।

আঁচনিখনত কোনে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে?

যেতিয়া এই আঁচনিৰ বাবে যোগ্যতাৰ কথা আহে, ১৮-৬৫ বছৰ বয়সৰ যিকোনো ভাৰতীয় নাগৰিকে একাউণ্ট খুলিব পাৰে। এজন ব্যক্তিয়ে কেৱল এটা এনপিএছ একাউণ্ট খুলিব পাৰে। এইটো এটা যুটীয়া একাউণ্ট হ'ব নোৱাৰে।

একাউণ্ট দুটা ধৰণে খুলিব পাৰে

এই আঁচনিৰ অধীনত, আপুনি দুই প্ৰকাৰৰ একাউণ্ট খুলিব পাৰে। প্ৰথমটো tier 1 একাউণ্টত ধন জমা কৰা হ'লে অকালতে উলিয়াব নোৱাৰি। আপুনি আঁচনিৰ বাহিৰত থাকিলেহে টকা উলিয়াব পাৰে।

tier 2 একাউণ্ট খুলিবলৈ আপুনি tier 1ৰ একাউণ্ট ধাৰক হ'ব লাগিব। আপুনি বিচৰা ধৰণে টকা জমা বা উলিয়াব পাৰে। এই একাউণ্টটো খোলাটো সকলোৰে বাবে বাধ্যতামূলক নহয়।
Published by:Gautam Barman
First published: