• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Post Office scheme: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে এই ডাকঘৰ আঁচনিত বিনিয়োগ কৰে, আপুনিও ইয়াৰ সুবিধা লোৱা উচিত...

Post Office scheme: প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে এই ডাকঘৰ আঁচনিত বিনিয়োগ কৰে, আপুনিও ইয়াৰ সুবিধা লোৱা উচিত...

Narendra Modi investment in NSC: PM Narendra Modi জীৱন বীমা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰত ডাঙৰ বিনিয়োগ কৰিছে। পৰিসংখ্যা অনুসৰি, জুন ২০২০ ত, তেওঁ NSCত ৮ লাখ ৪৩ হাজাৰ ১২৪ টকা বিনিয়োগ কৰিছিল। যদি আপুনি এক সুৰক্ষিত আৰু চৰকাৰী আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে, আপুনি ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰ (National Savings Certificate)ত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

Narendra Modi investment in NSC: PM Narendra Modi জীৱন বীমা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰত ডাঙৰ বিনিয়োগ কৰিছে। পৰিসংখ্যা অনুসৰি, জুন ২০২০ ত, তেওঁ NSCত ৮ লাখ ৪৩ হাজাৰ ১২৪ টকা বিনিয়োগ কৰিছিল। যদি আপুনি এক সুৰক্ষিত আৰু চৰকাৰী আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে, আপুনি ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰ (National Savings Certificate)ত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

Narendra Modi investment in NSC: PM Narendra Modi জীৱন বীমা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰত ডাঙৰ বিনিয়োগ কৰিছে। পৰিসংখ্যা অনুসৰি, জুন ২০২০ ত, তেওঁ NSCত ৮ লাখ ৪৩ হাজাৰ ১২৪ টকা বিনিয়োগ কৰিছিল। যদি আপুনি এক সুৰক্ষিত আৰু চৰকাৰী আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে, আপুনি ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰ (National Savings Certificate)ত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

  • Share this:
যদি আপুনি সুৰক্ষিত বিনিয়োগত বাম্পাৰ লাভ কৰিব বিচাৰে, আপোনাৰ ওচৰত এক ভাল সুযোগ আছে। আপুনি ডাকঘৰ আঁচনিত ভাল ৰিটাৰ্ণ লাভ কৰে। আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল, প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এই বিশেষ ডাকঘৰ আঁচনিতো বিনিয়োগ কৰিছে।

PM Narendra Modi জীৱন বীমা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰত ডাঙৰ বিনিয়োগ কৰিছে। পৰিসংখ্যা অনুসৰি, জুন ২০২০ ত, তেওঁ NSCত ৮ লাখ ৪৩ হাজাৰ ১২৪ টকা বিনিয়োগ কৰিছিল। তেওঁ জীৱন বীমাৰ বাবে ১ লাখ ৫০ হাজাৰ ৯৫৭ টকাৰ প্ৰিমিয়াম জমা কৰিছিল।

ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰ কি?
যদি আপুনি শূন্য বিপদাশংকাত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে তেন্তে আপুনি ডাকঘৰত বিনিয়োগ কৰা উচিত। যদি আপুনি এক সুৰক্ষিত আৰু চৰকাৰী আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে, আপুনি ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰ (National Savings Certificate)ত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। এইটো এটা সুৰক্ষিত বিনিয়োগ কিয়নো ই ডাকঘৰৰ ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ অংশ আৰু দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে নিজেই ইয়াত বিনিয়োগ কৰে।

কেনেদৰে বিনিয়োগ কৰিব?
ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰত (National Savings Certificate) পাঁচ বছৰৰ নিম্নতম লক-ইন ম্যাদ আছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে আপুনি পাঁচ বছৰৰ বিনিয়োগৰ পিছতহে ইয়াক আঁতৰাবলৈ সক্ষম হ'ব। এনএছচি তিনিটা ধৰণে বিনিয়োগ কৰিব পাৰি।

একক প্ৰকাৰ - এনে ধৰণৰ আপুনি নিজৰ বাবে বা নাবালকৰ বাবে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।
যুটীয়া এ প্ৰকাৰ - এনে প্ৰমাণপত্ৰ দুজন ব্যক্তিয়ে একেলগে প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে অৰ্থাৎ দুজন লোকে একেলগে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে
যুটীয়া বি প্ৰকাৰ - দুজন লোকে ইয়াত বিনিয়োগ কৰে, কিন্তু ম্যাদপুৰ্তিৰ ওপৰত ধন (Maturity) কেৱল এজন বিনিয়োগকাৰীক পৰিশোধ কৰা হয়।

বিনিয়োগে কিমান কৰিব পাৰে?
ডাকঘৰ আঁচনিৰ বৰ্তমান সূতৰ হাৰ ৬.৮%। এই আঁচনিত আপুনি কমেও ১ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰিব পাৰে আৰু ১০০ ৰ গুণিতকত ধন বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, বিনিয়োগৰ কোনো সৰ্বাধিক সীমা নাই।

আয়কৰ ৰেহাই
যদি আপুনি এনএছচিত বিনিয়োগ কৰে, আপুনি প্ৰতি বছৰে ১.৫ লাখ টকালৈকে বিনিয়োগ কৰি আয়কৰ ধাৰা ৮০চি (Section 80C of Income Tax)ৰ অধীনত কৰ ৰেহাই লাভ কৰিব। যেতিয়া কৰযোগ্য উপাৰ্জন থাকে, পৰিমাণটো মুঠ উপাৰ্জনৰ পৰা কৰ্তন কৰা হয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: