உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • Price Rise and Inflation: মূল্যবৃদ্ধিৰ পৰা অচিৰেই পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ আশা কম, মুদ্ৰাস্ফীতি হৈছে ভয়াৱহ!

    Price Rise and Inflation: মূল্যবৃদ্ধিৰ পৰা অচিৰেই পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ আশা কম, মুদ্ৰাস্ফীতি হৈছে ভয়াৱহ!

    ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধৰ বাবে যোগান শৃংখলাৰ সমস্যাই বিশ্বব্যাপী শস্য উৎপাদন, খোৱা তেলৰ যোগান আৰু সাৰ ৰপ্তানি ব্যাহত কৰাৰ বাবে খাদ্যৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে যি মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বাস্কেটৰ প্ৰায় আধা অংশ। আগন্তুক কেইদিনত দাম আৰু বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধৰ বাবে যোগান শৃংখলাৰ সমস্যাই বিশ্বব্যাপী শস্য উৎপাদন, খোৱা তেলৰ যোগান আৰু সাৰ ৰপ্তানি ব্যাহত কৰাৰ বাবে খাদ্যৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে যি মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বাস্কেটৰ প্ৰায় আধা অংশ। আগন্তুক কেইদিনত দাম আৰু বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধৰ বাবে যোগান শৃংখলাৰ সমস্যাই বিশ্বব্যাপী শস্য উৎপাদন, খোৱা তেলৰ যোগান আৰু সাৰ ৰপ্তানি ব্যাহত কৰাৰ বাবে খাদ্যৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে যি মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বাস্কেটৰ প্ৰায় আধা অংশ। আগন্তুক কেইদিনত দাম আৰু বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    • Share this:
    ভাৰতৰ খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি মাৰ্চমাহত 6.95 শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছে যাৰ ফলত খাদ্য সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি অব্যাহত থকাটো প্ৰায় খাটাং হৈ পৰিছে। চৰকাৰী তথ্য মতে উপভোক্তা মূল্য সূচক (Consumer Price Index) দ্বাৰা জোখা অনুসৰি মুদ্ৰাস্ফীতি ফেব্ৰুৱাৰী মাহত 6.07 শতাংশ আছিল। মাৰ্চৰ বাবে উপভোক্তা মূল্য সূচক (CPI) মুদ্ৰাস্ফীতি (inflation) প্ৰিণ্ট সৰ্বসন্মতিৰ আকলনতকৈ যথেষ্ট অধিক। ৰয়টাৰৰ এক জৰীপ অনুসৰি, অৰ্থনীতিবিদসকলে আশা কৰিছিল যে চিপিআই মুদ্ৰাস্ফীতি 6.35 শতাংশলৈহে বৃদ্ধি হ'ব।

    একেৰাহে তৃতীয় মাহ মুদ্ৰাস্ফীতি ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ (RBI) মেনডেট 6 শতাংশ উচ্চ সীমাৰ ওপৰত আছে। জানুৱাৰী-মাৰ্চত গড় 6.4 শতাংশ। ফলত এপ্ৰিল-জুন আৰু জুলাই-ছেপ্টেম্বৰত 6 শতাংশতকৈ অধিক মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বাবে মুদ্ৰা নীতি সমিতিয়ে (Monetary Policy Committee, MPC) নিৰ্ধাৰণ কৰা মেনডেট পূৰণ কৰাত ব্যৰ্থ হ'ব।

    ফেব্ৰুৱাৰীত ৫.৮৫ শতাংশৰ তুলনাত প্ৰতিবেদন মাহত খাদ্যৰ মুদ্ৰাস্ফীতি ৭.৬৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছিল। খাদ্যৰ বাস্কেটত দাম বৃদ্ধি হোৱাৰ কাৰণ আছিল তেল আৰু চৰ্বিৰ মূল্য বৃদ্ধি যি মাৰ্চত বছৰত ১৮.৭৯ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছিল। ইয়াৰ উপৰিও, পাচলিৰ মূল্য 11.64 শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে আনহাতে মাংস আৰু মাছ 9.63 শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে আৰু মচলা 8.50 শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। যোৱা মাহত সুৰাবিহীন পানীয় 5.62 শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে, খাদ্যশস্য আৰু সামগ্ৰী 4.93 শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে আৰু গাখীৰ আৰু সামগ্ৰী 4.71 শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে।

    ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন যুদ্ধৰ বাবে যোগান শৃংখলাৰ সমস্যাই বিশ্বব্যাপী শস্য উৎপাদন, খোৱা তেলৰ যোগান আৰু সাৰ ৰপ্তানি ব্যাহত কৰাৰ বাবে খাদ্যৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে যি মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বাস্কেটৰ প্ৰায় আধা অংশ। আগন্তুক কেইদিনত দাম আৰু বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    বিশ্বৰ সৰ্বাধিক ব্যৱহৃত বনস্পতি তেল পাম তেল (palm oil)ৰ মূল্য এই বছৰ প্ৰায় 50 শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: