• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • গ্ৰীণ NFT-ৰ বিষয়ে আপুনি জানিবলগীয়া সকলোবোৰ কথা

গ্ৰীণ NFT-ৰ বিষয়ে আপুনি জানিবলগীয়া সকলোবোৰ কথা

ক্ৰিপ্ট' বিনিয়োগকাৰীসকলৰ এটা ডাঙৰ অংশই বিশ্বাস কৰে যে NFT সমূহ এতিয়াও শক্তি আৰু বৃহৎ-সমলৰ প্ৰক্ৰিয়া ব্যৱহাৰ কৰি সৃষ্টি কৰা হয়।

ক্ৰিপ্ট' বিনিয়োগকাৰীসকলৰ এটা ডাঙৰ অংশই বিশ্বাস কৰে যে NFT সমূহ এতিয়াও শক্তি আৰু বৃহৎ-সমলৰ প্ৰক্ৰিয়া ব্যৱহাৰ কৰি সৃষ্টি কৰা হয়।

ক্ৰিপ্ট' বিনিয়োগকাৰীসকলৰ এটা ডাঙৰ অংশই বিশ্বাস কৰে যে NFT সমূহ এতিয়াও শক্তি আৰু বৃহৎ-সমলৰ প্ৰক্ৰিয়া ব্যৱহাৰ কৰি সৃষ্টি কৰা হয়।

  • Share this:
ক্ৰিপ্ট' বিনিয়োগকাৰীসকলৰ এটা ডাঙৰ অংশই বিশ্বাস কৰে যে NFT সমূহ এতিয়াও শক্তি আৰু বৃহৎ-সমলৰ প্ৰক্ৰিয়া ব্যৱহাৰ কৰি সৃষ্টি কৰা হয়। অৱশ্যে বেছিভাগ ক্ৰিপ্ট' আৰু NFT এক্সচেঞ্জসমূহক কেৱল এক সৰল দৃষ্টিৰে চালে এই সত্যটো নিশ্চিত হ'ব যে বহনক্ষম আৰু গ্ৰীণ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি নতুন NFT সমূহক ক্ৰমান্বয়ে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। যদি আপুনি সেইবোৰৰ বিষয়ে শুনা নাই তেনেহ'লে ইয়াত গ্ৰীণ NFT সমূহৰ বিষয়ে সবিশেষ বৰ্ণনা কৰা হৈছে।
বেছিভাগ NFT প্ৰুফ-অফ-ৱৰ্ক (PoW) ব্লকচেইনত প্ৰস্তুত কৰা হয় যাৰ বাবে সেইবোৰৰ মাইনিং প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে প্ৰচুৰ পৰিমাণৰ কম্পিউটিং শক্তিৰ প্ৰয়োজন হয়। বেছিভাগ NFT ইথেৰিয়াম ব্লকচেইনত নিৰ্মাণ কৰা হয় আৰু ইথেৰিয়াম শক্তি ব্যৱহাৰ সূচকে অনুমান কৰিছে যে ইথেৰিয়াম ব্লকচেইনত সৃষ্টি কৰা প্ৰতিটো NFT-য়ে 223.85 কিলোৱাট-ঘণ্টা বিদ্যুৎ খৰচ কৰে। প্ৰকৃতাৰ্থত PoW ইথেৰিয়াম ব্লকচেইনত এটা NFT লেনদেনে 124.86 kg কাৰ্বন ডাই অক্সাইড এৰি দিয়ে।
স্পষ্টভাৱে অন্যান্য পৰম্পৰাগত NFT সমূহৰ ক্ষতিপূৰণ কৰিবলৈ NFT-ৰ এটা নতুন প্ৰজন্ম পৰিৱেশ অনুকূল আৰু আনকি কাৰ্বন পজিটিভ হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ কিবা এটা সলনি কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে।
গ্ৰীণ NFT-ৰ পৰিচয় –
আগবঢ়োৱা হৈছে গ্ৰীণ NFT– যাক ইমপেক্ট NFT বুলিও কোৱা হয়। গ্ৰীণ NFT সমূহ প্ৰুফ অফ ষ্টেক (PoS) ব্লকচেইনৰ ওপৰত বা এক নগণ্য কাৰ্বন মিণ্টিং প্ৰক্ৰিয়া ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰস্তুত কৰা হয়। ই নিশ্চিত কৰে যে এটা ট’কেন পৰিৱেশ অনুকূল হয় আৰু কিছুমান ক্ষেত্ৰত সেইবোৰ আনকি জলবায়ুৰ প্ৰতি ইতিবাচকো হ'ব পাৰে। দৰাচলতে ভৱিষ্যতৰ NFT-সমূহ বহুত কম পাৰিপাৰ্শ্বিক পৰিণামৰ সৈতে অহাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ সমগ্ৰ ইথেৰিয়াম ব্লকচেইন PoS প্ৰণালীলৈ স্থানান্তৰিত হ'বলৈ ওলাইছে।
"নিৰ্মাণৰ ক্ষেত্ৰত হওঁক বা প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰতে হওঁক, বহনক্ষমতা হৈছে সময়ৰ প্ৰয়োজনীয়তা। ভাৰতত লাখ লাখ উজ্জ্বল স্থানীয় শিল্পী আৰু কলাকাৰ আছে আৰু এখন গ্ৰীণ NFT বজাৰে তেওঁলোকৰ কাম সৃষ্টি কৰাৰ লগতে কামক সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে নতুন সুযোগ প্ৰদান কৰিব পাৰে," ক্ৰিপ্ট' এক্সচেঞ্জ প্লেটফৰ্ম ZebPay-ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অবিনাশ শেখৰে এনেদৰে কয়।
ক্ৰিপ্ট' খণ্ডৰ বহুতো কোম্পানীয়ে কাৰ্বন নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰিবলৈ শক্তিৰ নৱীকৰণযোগ্য উৎসলৈ স্থানান্তৰিত হৈ আছে। অৱশ্যে এইটো এতিয়াও এক নতুন স্থান যাৰ বাবে বহুতো ক্ৰিপ্ট' কোম্পানীয়ে এতিয়াও অনুকূল সমাধান বিচাৰি ফুৰিছে।
অন্যান্য প্ৰযুক্তি যেনে Solana আৰু Cardano আৰু তেওঁলোকৰ ট'কেনে ইমপেক্ট NFT-ৰ ধাৰণাটো আৰু অধিক আগুৱাই লৈ গৈছে যাৰ ফলত এইটো কম সময়ৰ ভিতৰতে জনপ্ৰিয় হোৱাৰ এক মুখ্য কাৰণ হৈ পৰিছে। যদি আপুনি ভাবি আছে যে আপুনি এই ট'কেনবোৰ ক'ত পাব পাৰে তেনেহ'লে ZebPay-লৈ যাওঁক যি হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ পুৰণি ক্ৰিপ্ট' এক্সচেঞ্জসমূহৰ ভিতৰত এটা আৰু তাত বাছনি কৰিবলৈ আন 100 টা জনপ্ৰিয় টোকেনো আছে।
শিল্পীসকল পৰিষ্কাৰ NFT-ৰ দিশে আগুৱাইছে –
ডিজিটেল শিল্পী মাইক ৱিংকলমেন, যি বিপল নামেৰে অধিক জনপ্ৰিয়, NFT-ৰ ক্ষেত্ৰত অধিক বহনক্ষম ভৱিষ্যতৰ বাবে বিশ্বাসী সকলৰ মাজৰ এজন। তেওঁৰ ৰচনা "Everydays: The First 5000 Days" য়ে মূলতঃ NFT-ৰ উন্মাদনা আৰম্ভ কৰিছিল যেতিয়া ইয়াক ক্ৰিষ্টিজত $69 নিযুতত বিক্ৰী কৰা হৈছিল। বিপলে শেহতীয়াকৈ এটা সাক্ষাৎকাৰত উল্লেখ কৰিছে য'ত কোৱা হৈছে যে তেওঁৰ শিল্পকৰ্ম কাৰ্বন নিৰপেক্ষ বা ঋণাত্মক হ'ব, অৰ্থাৎ আগন্তুক প্ৰকল্পবোৰে নৱীকৰণযোগ্য শক্তি, সংৰক্ষণ প্ৰকল্প, বা প্ৰযুক্তিত বিনিয়োগ কৰি তেওঁৰ NFT-ৰ পৰা নিৰ্গমন সম্পূৰ্ণৰূপে হ্ৰাস কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব যি বায়ুমণ্ডলৰ পৰা CO2 শোষণ কৰে।
ড'জা কেট আৰু জন লিজেণ্ডৰ দৰে সংগীতজ্ঞসকলেও কুইন্সি জ'নছৰ NFT বজাৰৰ সৈতে চুক্তিবদ্ধ হৈছে যিয়ে গ্ৰীণ NFT বিক্ৰী কৰে। অন্যান্য ডিজিটেল শিল্পী যেনে নেন্সি বেকাৰ কাহিল আৰু জুলিয়ান অলিভাৰ গ্ৰীণ NFT-ৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ কাম আৰু মনোযোগৰ বাবে জনাজাত।
যদি NFT-য়ে আপোনাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিছে কিন্তু আপুনি জনপ্ৰিয় ব্লকচেইনত ক্ৰয় আৰু বিক্ৰী কৰাৰ পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰভাৱৰ বিষয়ে চিন্তিত হৈ আছে তেনেহ'লে নিশ্চিত থাকক, আপোনাৰ বাবে বিকল্প আছে। গ্ৰীণ NFT আৰু শিল্পীসকলৰ গৱেষণাৰ বাবে অলপ সময় ব্যয় কৰক যিয়ে তেওঁলোকৰ প্ৰকল্পবোৰ ঘোষণা কৰিছে যিবোৰ কাৰ্বন নিৰপেক্ষ বা অনুকূল হ'ব। নিশ্চিত কৰক যাতে লেনদেন কৰিবলৈ আপোনাৰ এটা বিশ্বস্ত ক্ৰিপ্ট' এক্সচেঞ্জ যেনে ZebPay ৰ সৈতে এটা একাউণ্ট থাকে।
গতিকে ডাঙৰ প্ৰশ্নটো হৈছে – আপুনি এজন পৰিৱেশ প্ৰেমী আৰু লগতে NFT সংগ্ৰাহক হ'ব পাৰেনে? সকলো প্ৰযুক্তি আৰু ইয়াৰ আগবাঢ়ি যোৱাৰ পদ্ধতি সমূহক লক্ষ্য কৰি এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰটো হৈছে, হয় আপুনি এজন পৰিৱেশ প্ৰেমী আৰু লগতে NFT সংগ্ৰাহক হ'ব পাৰে।
First published:

শেহতীয়া বাতৰি