• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • এয়া বাস্তৱ, ইয়াত প্লাষ্টিক দিয়ক আৰু ওলাব সোণ ! মন্ত্ৰীয়ে উদ্বোধন কৰিলে এই বিশেষ মেচিন ...

এয়া বাস্তৱ, ইয়াত প্লাষ্টিক দিয়ক আৰু ওলাব সোণ ! মন্ত্ৰীয়ে উদ্বোধন কৰিলে এই বিশেষ মেচিন ...

পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল, যাক 'তৰল সোণ' বুলি জনা যায়, এতিয়া প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনাৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছে। ইয়াৰ পৰা প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনা পেলাবলৈ এটা যন্ত্ৰও সৃষ্টি কৰা হৈছে আৰু ইয়াৰ পৰা 'তৰল সোণ' ওলাই আহিব। বিহাৰৰ মুজাফ্ফৰপুৰ জিলাত ৬ টকাৰ প্লাষ্টিকআৱৰ্জনাৰ পৰা ৭০ টকাৰ পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল তৈয়াৰ কৰা হৈছে।

পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল, যাক 'তৰল সোণ' বুলি জনা যায়, এতিয়া প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনাৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছে। ইয়াৰ পৰা প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনা পেলাবলৈ এটা যন্ত্ৰও সৃষ্টি কৰা হৈছে আৰু ইয়াৰ পৰা 'তৰল সোণ' ওলাই আহিব। বিহাৰৰ মুজাফ্ফৰপুৰ জিলাত ৬ টকাৰ প্লাষ্টিকআৱৰ্জনাৰ পৰা ৭০ টকাৰ পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল তৈয়াৰ কৰা হৈছে।

পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল, যাক 'তৰল সোণ' বুলি জনা যায়, এতিয়া প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনাৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছে। ইয়াৰ পৰা প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনা পেলাবলৈ এটা যন্ত্ৰও সৃষ্টি কৰা হৈছে আৰু ইয়াৰ পৰা 'তৰল সোণ' ওলাই আহিব। বিহাৰৰ মুজাফ্ফৰপুৰ জিলাত ৬ টকাৰ প্লাষ্টিকআৱৰ্জনাৰ পৰা ৭০ টকাৰ পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল তৈয়াৰ কৰা হৈছে।

  • Share this:
সামাজিক মাধ্যমত প্ৰায়ে শুনা যায় যে আলুৰে ভৰ্তি হ'ব পৰা এটা যন্ত্ৰ তৈয়াৰ কৰা হ'ব আৰু সোণ ওলাই আহিব। কিন্তু, বিহাৰত, এইটো এতিয়া সঁচা বুলি প্ৰমাণিত হৈছে। দৰাচলতে, পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল, যাক 'তৰল সোণ' বুলি জনা যায়, এতিয়া প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনাৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছে। ইয়াৰ পৰা প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনা পেলাবলৈ এটা যন্ত্ৰও সৃষ্টি কৰা হৈছে আৰু ইয়াৰ পৰা 'তৰল সোণ' ওলাই আহিব।

বিহাৰৰ মুজাফ্ফৰপুৰ জিলাত ৬ টকাৰ প্লাষ্টিকআৱৰ্জনাৰ পৰা ৭০ টকাৰ পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেল তৈয়াৰ কৰা হৈছে। ৰাজহ আৰু ভূমি সংস্কাৰ মন্ত্ৰী ৰামচুৰত ৰায়ে মঙলবাৰে মুজাফ্ফৰপুৰৰ কুধনিৰ খাৰোনাত প্লাষ্টিক আৰু আৱৰ্জনাৰ পৰা পেট্ৰ'ল ডিজেল নিৰ্মাণ গোট এটা উদ্বোধন কৰে। মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনাৰ পৰা 'তৰল সোণ' আহৰণ যন্ত্ৰ লগোৱা এটা প্ৰকল্পত নিৰ্মাণ কৰা ১০ লিটাৰ ডিজেল ক্ৰয় কৰে।

উৎপাদন গোটটোৱে প্ৰতিদিনে ২০০ কিলোগ্ৰাম প্লাষ্টিক আৱৰ্জনাৰ পৰা ১৫০ লিটাৰ ডিজেল আৰু ১৩০ লিটাৰ পেট্ৰ'ল উৎপাদন কৰিব বুলি কোৱা হৈছে। গোটটোৱে পৌৰ নিগমৰ পৰা প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৬ টকা হাৰত প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনা ক্ৰয় কৰিব। এই একক গোটৰ অপাৰেটৰ আশুতোষ মংগলমৰ মতে, আৱৰ্জনাবোৰ প্ৰথমে বুটেনলৈ ৰূপান্তৰ কৰা হ'ব। প্ৰক্ৰিয়াটোৰ পিছত বুটেনক আইচো অকটেনলৈ ৰূপান্তৰ কৰা হ'ব। আইচো অকটেনটো তেতিয়া বিভিন্ন চাপৰ উষ্ণতাত ডিজেল আৰু পেট্ৰ'ললৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হ'ব। তেওঁ বৰ্ণনা কৰিছিল যে ৪০০ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ তাপমাত্ৰাত ডিজেল আৰু ৮০০ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ তাপমাত্ৰাত পেট্ৰ'ল উৎপাদন কৰা হ'ব।

পেট্ৰ'ল প্ৰতি লিটাৰত ৭০ টকা লাভ কৰিব
আশুতোষ মঙ্গলমে ডেৰাডুনৰ ইণ্ডিয়ান ইনষ্টিটিউট অফ পেট্ৰ'লিয়ামৰ দ্বাৰা ডিজেল আৰু পেট্ৰ'লৰ পৰীক্ষণ চলাইছে। পৰীক্ষণটো সফল হৈছে। তেওঁ বৰ্ণনা কৰিছে যে ডিজেল আৰু পেট্ৰ'ল উচ্চতকৈ বেছি পোৱা গৈছে। এই গোটেই প্ৰক্ৰিয়াটোত ৮ ঘণ্টালৈকে সময় লাগে।
Published by:Kokil Sarma
First published: