• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • মুকেশ আম্বানীৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰ অনন্তে ক্ৰয় কৰিছে ডুবাইৰ এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ ব্যয়বহুল ঘৰটো ...

মুকেশ আম্বানীৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰ অনন্তে ক্ৰয় কৰিছে ডুবাইৰ এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ ব্যয়বহুল ঘৰটো ...

FILE PHOTO: A general view of residential properties at the Balqis Residence on Palm Jumeirah in Dubai, United Arab Emirates.(REUTERS)

FILE PHOTO: A general view of residential properties at the Balqis Residence on Palm Jumeirah in Dubai, United Arab Emirates.(REUTERS)

মুকেশ আম্বানীৰ ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেড হৈছে ডুবাইত থকা ৮০ মিলিয়ন ডলাৰৰ বীচ-চাইড ভিলাৰ ক্ৰেতা, যি চহৰখনৰ এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ ডাঙৰ আৱাসিক সম্পত্তি চুক্তি, চুক্তিটোৰ সৈতে পৰিচিত দুজন লোকে কয়।

  • Share this:
মুকেশ আম্বানীৰ ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেড হৈছে ডুবাইত থকা ৮০ মিলিয়ন ডলাৰৰ বীচ-চাইড ভিলাৰ ক্ৰেতা, যি চহৰখনৰ এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ ডাঙৰ আৱাসিক সম্পত্তি চুক্তি, চুক্তিটোৰ সৈতে পৰিচিত দুজন লোকে কয়।

পাম জুমেইৰাহৰ সম্পত্তিটো এই বছৰৰ আৰম্ভণিতে আম্বানীৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰ অনন্তৰ বাবে ক্ৰয় কৰা হৈছিল, এজন লোকে কৈছিল, লেনদেনটো ব্যক্তিগত হোৱাৰ বাবে নাম নল'বলৈ কৈছিল। স্থানীয় সংবাদ মাধ্যমসমূহে ক্ৰেতা কোন বুলি নোকোৱাকৈ প্ৰকাশ কৰিছে যে সমুদ্ৰতীৰৰ কাষৰ প্ৰাসাদটো পাম আকৃতিৰ কৃত্ৰিম দ্বীপপুঞ্জৰ উত্তৰ অংশত অৱস্থিত আৰু ইয়াত ১০ টা শোৱনি কোঠা, এটা ব্যক্তিগত স্পা আৰু ভিতৰুৱা আৰু বাহিৰৰ পুল আছে।

ডুবাই অতি-ধনী সকলৰ বাবে এক প্ৰিয় বজাৰ হিচাপে উদীয়মান হৈছে, যাক চৰকাৰে দীৰ্ঘম্যাদী "সোণালী ভিছা" প্ৰদান কৰি আৰু বিদেশীসকলৰ বাবে ঘৰৰ মালিকীস্বত্বৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ শিথিল কৰি সক্ৰিয়ভাৱে প্ৰেৰণ কৰিছে। ব্ৰিটিছ ফুটবলাৰ ডেভিদ বেকহাম তেওঁৰ পত্নী ভিক্টোৰিয়া আৰু বলীউডৰ মেগা তাৰকা শ্বাহৰুখ খানৰ সৈতে আম্বানীৰ কেইজনমান নতুন চুবুৰীয়া হ'ব।

ব্লুমবাৰ্গ বিলিয়নেয়াৰ ইণ্ডেক্স অনুসৰি অনন্ত আম্বানীৰ ৯৩.৩ বিলিয়ন ডলাৰৰ সম্পত্তিৰ তিনিজন উত্তৰাধিকাৰীৰ ভিতৰত এজন। বিশ্বৰ ১১ তম ধনী ব্যক্তি, যি এতিয়া ৬৫ বছৰীয়া, লাহে লাহে তেওঁৰ সন্তানৰ হাতত শাসনভাৰ অৰ্পণ কৰি আছে এক বৈচিত্ৰ্যৰ প্ৰচেষ্টাৰ পিছত যি তেওঁৰ সাম্ৰাজ্যক সেউজ শক্তি, প্ৰযুক্তি আৰু ই-বাণিজ্যলৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰিছিল।

পৰিয়ালটোৱে বিদেশত ইয়াৰ ৰিয়েল ইষ্টেটৰ পদচিহ্ন বৃদ্ধি কৰি আহিছে, তিনিওজন ভাই-ভনীয়ে দ্বিতীয় ঘৰৰ বাবে ৱেষ্টৱাৰ্ড বিচাৰি আছে, এজন লোকে কৈছিল। যোৱা বছৰ, ৰিলায়েন্সে ইউকেত স্টোক পাৰ্ক লিমিটেড ক্ৰয় কৰিবলৈ ৭৯ নিযুত ডলাৰ ব্যয় কৰিছিল, য'ত জৰ্জিয়ান যুগৰ এখন প্ৰাসাদ আছে বুলি কোৱা হয়, যিটো ডাঙৰ পুত্ৰ আকাশৰ বাবে বুলি কোৱা হয়, যাক অলপতে টেলিকম অপাৰেটৰ ৰিলায়েন্স জিঅ' ইনফোকম লিমিটেডৰ অধ্যক্ষ হিচাপে মনোনীত কৰা হৈছিল। তেওঁৰ যমজ ভগ্নী ঈশাই নিউয়ৰ্কত এটা ঘৰ বিচাৰি আছে, ব্যক্তিজনে লগতে কয়।

ডুবাই সম্পত্তি চুক্তি গোপনীয় আছিল আৰু ৰিলায়েন্সৰ এটা অফশ্বৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ দ্বাৰা অনুষ্ঠিত হ'ব, এজন লোকে কয় যে আম্বানীয়ে ইয়াক অনুকূলিত কৰিবলৈ আৰু ইয়াৰ নিৰাপত্তা নিশ্চিত কৰিবলৈ মিলিয়ন ডলাৰ ব্যয় কৰিব।  দীৰ্ঘদিনীয়া আম্বানী সহযোগী পৰিমল নাথৱানী, গোটটোৰ কৰ্পোৰেট বিষয়ৰ সঞ্চালক আৰু সংসদৰ সদস্য, ভিলাটো পৰিচালনা কৰিব।

আম্বানীৰ প্ৰাথমিক বাসস্থান এণ্টিলিয়া হৈ থাকিব, যি মুম্বাইৰ ২৭ মহলীয়া আকাশচুম্বী, তিনিটা হেলিপেড, ১৬৮ খন গাড়ীৰ বাবে পাৰ্কিং, ৫০ আসনৰ চিনেমা থিয়েটাৰ, এটা গ্ৰেণ্ড বলৰুম আৰু নখন এলিভেটৰ।

ৰিলায়েন্সে মন্তব্য বিচৰা ইমেইল আৰু কলৰ সঁহাৰি দিয়া নাছিল।

বিলাসী ঘৰৰ উপৰিও, পাম জুমেইৰাহৰ দ্বীপসমূহৰ ভিতৰত আছে অভিজাত হোটেল, গ্লিটজ ক্লাব, স্পা, ৰেষ্টুৰেণ্ট আৰু পাৰস্য উপসাগৰৰ নীলা পানীৰ মনোমোহা দৃশ্যৰ সৈতে স্প্ল্যাছি এপাৰ্টমেণ্ট টাৱাৰ। ইয়াৰ নিৰ্মাণ ২০০১ চনত আৰম্ভ হৈছিল, প্ৰথম বাসিন্দাসকলে ২০০৭ চনত স্থানান্তৰিত হৈছিল।

ডুবাইৰ সম্পত্তি বজাৰ, যি ইয়াৰ অৰ্থনীতিৰ প্ৰায় এক তৃতীয়াংশ অৰিহণা যোগায়, চহৰখনে কোভিড-19 মহামাৰীৰ চতুৰ পৰিচালনা আৰু প্ৰবাসীসকলক অৰ্থনীতিত এক ডাঙৰ অংশ প্ৰদান কৰাৰ লক্ষ্যৰে লোৱা পদক্ষেপৰ বাবে সাত বছৰৰ মন্দাৱস্থাৰ পৰা পুনৰুদ্ধাৰ কৰি আছে।

বিদেশী বাসিন্দাসকল সংযুক্ত আৰৱ আমিৰাতৰ জনসংখ্যাৰ ৮০% তকৈও অধিক আৰু কেইবা দশক ধৰি অৰ্থনীতিৰ এক মুখ্য আধাৰ হৈ আছে, বেছিভাগ ব্যক্তিগত খণ্ডৰ চাকৰি কৰে আৰু তেওঁলোকৰ ধন সম্পত্তি বা বিশ্বৰ কিছুমান বৃহৎ মলত বজাৰত খৰচ কৰে। বিশেষকৈ ভাৰতীয়সকলে নিৰন্তৰভাৱে ডুবাই ৰিয়েল ইষ্টেটৰ শীৰ্ষ ক্ৰেতাসকলৰ ভিতৰত স্থান লাভ কৰিছে।

বিশ্বব্যাপী সম্পত্তিৰ বজাৰত শেহতীয়াকৈ জুই লাগিছে। চুইছ বিলিয়নেয়াৰ এৰ্নেষ্টো বাৰ্টাৰেলীয়ে জুন মাহত লণ্ডনৰ একচেটিয়া বেলগ্ৰাভিয়া জিলাত প্ৰায় £92 মিলিয়নত এটা ঘৰ ক্ৰয় কৰিব বুলি কোৱা হৈছিল, আৰু ফাইনেন্সিয়েল টাইমছে এই মাহৰ আৰম্ভণিতে প্ৰতিবেদন দিছিল যে লণ্ডনৰ পৰা ২০ মাইল পশ্চিমে থকা এটা সম্পত্তি £125 মিলিয়নত বিক্ৰী হৈছিল।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত, জো টাচাইৰ ব্লু পুল কেপিটেলে শেহতীয়াকৈ ১৮৮ মিলিয়ন ডলাৰত ডেন অচৰ মালিকানাধীন নিউয়ৰ্কৰ এটা পেন্টহাউচ অধিগ্ৰহণ কৰিছিল, আনহাতে এছিয়াৰ প্ৰতি বৰ্গফুটত আটাইতকৈ ব্যয়বহুল এপাৰ্টমেণ্টটো নৱেম্বৰত হংকঙত ৬৪০ মিলিয়ন হংকং ডলাৰত (৮২ মিলিয়ন ডলাৰ) বিক্ৰী হৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি