உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • বেছিভাগ ভাৰতীয় কোম্পানীয়ে সপ্তাহত মাত্ৰ ৪ দিন কাম কৰাত সহমত প্ৰকাশ কৰিছে, জৰীপত প্ৰকাশ পাইছে এই কথা ...

    বেছিভাগ ভাৰতীয় কোম্পানীয়ে সপ্তাহত মাত্ৰ ৪ দিন কাম কৰাত সহমত প্ৰকাশ কৰিছে, জৰীপত প্ৰকাশ পাইছে এই কথা ...

    সমগ্ৰ বিশ্বৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে সপ্তাহত ৪ দিনীয়া ৱৰ্কউইক মডেল (4-Day Workweek Model) গ্ৰহণ কৰাৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ মাজত, এক প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে যে ভাৰতৰ বেছিভাগ কোম্পানীয়েও অনুভৱ কৰে যে প্ৰণালীটোৱে চাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।

    সমগ্ৰ বিশ্বৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে সপ্তাহত ৪ দিনীয়া ৱৰ্কউইক মডেল (4-Day Workweek Model) গ্ৰহণ কৰাৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ মাজত, এক প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে যে ভাৰতৰ বেছিভাগ কোম্পানীয়েও অনুভৱ কৰে যে প্ৰণালীটোৱে চাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।

    সমগ্ৰ বিশ্বৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে সপ্তাহত ৪ দিনীয়া ৱৰ্কউইক মডেল (4-Day Workweek Model) গ্ৰহণ কৰাৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ মাজত, এক প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে যে ভাৰতৰ বেছিভাগ কোম্পানীয়েও অনুভৱ কৰে যে প্ৰণালীটোৱে চাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।

    • Share this:
    সমগ্ৰ বিশ্বৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে সপ্তাহত ৪ দিনীয়া ৱৰ্কউইক মডেল (4-Day Workweek Model) গ্ৰহণ কৰাৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ মাজত, এক প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে যে ভাৰতৰ বেছিভাগ কোম্পানীয়েও অনুভৱ কৰে যে প্ৰণালীটোৱে চাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।

    HR Solutions Genius Consultantsৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, 60% তকৈও অধিক কোম্পানীৰ অভিমত হৈছে যে সপ্তাহত ৪-কৰ্মদিন থকা মডেলটো চাকৰিৰ সন্তুষ্টি আৰু কাম আৰু জীৱনৰ ভাৰসাম্য ৰখাৰ লগতে সংগঠনটোৰ সামগ্ৰিক মনোবল বৃদ্ধি কৰাৰ ক্ষেত্ৰতো সফল হ'ব। ই চাপৰ স্তৰো হ্ৰাস কৰিব।

    অৱশ্যে, ২৭% কোম্পানী নিশ্চিত নহয় যে এই প্ৰৱণতাই সংগঠনটোৰ উৎপাদনশীলতাৰ ওপৰত কি প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। একে সময়তে, ১১% কোম্পানীয়ে কৈছিল যে ৪-কৰ্মদিনৰ মডেলটোৱে কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ ইতিবাচক ফলাফল লাভ কৰিব নোৱাৰে।

    ১,১১৩ টা কোম্পানী আৰু কৰ্মচাৰীৰ মাজত জৰীপ
    প্ৰতিবেদনটো ১ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা ৭ মাৰ্চৰ ভিতৰত কৰা ১,১১৩ টা কোম্পানী আৰু কৰ্মচাৰীৰ অনলাইন জৰীপৰ ওপৰত আধাৰিত। বেঙ্কিং আৰু বিত্ত, নিৰ্মাণ আৰু অভিযান্ত্ৰিক, শিক্ষা, এফএমচিজি, আতিথ্য, এইচআৰ সমাধান, আইটি, আইটিইএছ আৰু বিপিঅ', লজিষ্টিক, উৎপাদন, মিডিয়া, তেল আৰু গেছ খণ্ডৰ কোম্পানীবোৰত এই জৰীপটো কৰা হৈছিল।

    ১০০% কৰ্মচাৰী ৪ কৰ্মদিনৰ মডেলৰ পক্ষত আছে
    একে সময়তে, এই জৰীপৰ ফলাফলে দেখুৱায় যে ১০০% কৰ্মচাৰী ৪-কৰ্মদিনৰ মডেলৰ পক্ষত আছে। জৰীপটোত, কোম্পানীবোৰক সোধা হৈছিল যে যদি তেওঁলোকক অতিৰিক্ত দিনৰ ছুটি দিয়া হয় তেন্তে তেওঁলোকে দিনে ১২ ঘণ্টাতকৈ অধিক কাম কৰিবলৈ ইচ্ছুক নেকি, আৰু তেওঁলোকৰ ৫৬ শতাংশই লগে লগে সন্মত হৈছিল। অৱশ্যে, ৪৪ শতাংশ কৰ্মচাৰীয়ে কামৰ সময় বৃদ্ধি কৰাৰ পক্ষপাতী হোৱা দেখা নাছিল। একে সময়তে, ৬০% কৰ্মচাৰীয়ে কৈছিল যে যদি তেওঁলোকে আন এটা দিনৰ ছুটি পায় তেন্তে তেওঁলোকে ১২ ঘণ্টাতকৈ অধিক সময় কাম কৰিবলৈ সাজু।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: