உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • SBI গ্ৰাহকৰ ঋণ অধিক ব্যয়বহুল হ'ব, বেঙ্কে এমাহত দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে এম.চি.এল.আৰ. বৃদ্ধি কৰিব, চাওক নতুন হাৰ ...

    SBI গ্ৰাহকৰ ঋণ অধিক ব্যয়বহুল হ'ব, বেঙ্কে এমাহত দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে এম.চি.এল.আৰ. বৃদ্ধি কৰিব, চাওক নতুন হাৰ ...

    ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ বেংক এছ.বি.আই.য়ে (SBI) আকৌ এবাৰ এম.চি.এল.আৰ. (পুঁজি আধাৰিত অৱতৰণ হাৰৰ প্ৰান্তিক ব্যয়) বৃদ্ধি কৰিছে। নতুন হাৰবোৰ দেওবাৰে, ১৫ মে'ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছে।

    ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ বেংক এছ.বি.আই.য়ে (SBI) আকৌ এবাৰ এম.চি.এল.আৰ. (পুঁজি আধাৰিত অৱতৰণ হাৰৰ প্ৰান্তিক ব্যয়) বৃদ্ধি কৰিছে। নতুন হাৰবোৰ দেওবাৰে, ১৫ মে'ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছে।

    ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ বেংক এছ.বি.আই.য়ে (SBI) আকৌ এবাৰ এম.চি.এল.আৰ. (পুঁজি আধাৰিত অৱতৰণ হাৰৰ প্ৰান্তিক ব্যয়) বৃদ্ধি কৰিছে। নতুন হাৰবোৰ দেওবাৰে, ১৫ মে'ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছে।

    • Share this:
    ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ বেংক এছ.বি.আই.য়ে (SBI) আকৌ এবাৰ এম.চি.এল.আৰ. (পুঁজি আধাৰিত অৱতৰণ হাৰৰ প্ৰান্তিক ব্যয়) বৃদ্ধি কৰিছে। নতুন হাৰবোৰ দেওবাৰে, ১৫ মে'ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছে। বেংকৰ দ্বাৰা এমচিএলআৰত এইমাহত এইটো দ্বিতীয় বৃদ্ধি। বেঙ্কটো ১০ বেছিছ পইণ্ট অৰ্থাৎ প্ৰতিটো ম্যাদৰ বাবে ০.১০ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে।

    এছ.বি.আই.-ৰ ৰাতিটোৰ ভিতৰত, এক মাহ আৰু তিনি মাহৰ এম.চি.এল.আৰ. এতিয়া ৬.৭৫ শতাংশ বৃদ্ধি হৈ ৬.৮৫ শতাংশ হৈছে। ৬ মাহৰ বাবে এমচিএলআৰ ৭.১৫ শতাংশ, এবছৰৰ বাবে ৭.২০ শতাংশ, দুবছৰৰ বাবে ৭.৪০ শতাংশ আৰু তিনি বছৰৰ বাবে ৭.৫০ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হৈছে।

    প্ৰভাৱ কি হ'ব
    এমচিএলআৰ বৃদ্ধিৰ ফলত গ্ৰাহকসকলে লোৱা ঋণৰ মাহিলী ইএমআই বৃদ্ধি হ'ব। একে সময়তে, নতুন গ্ৰাহকৰ বাবে ঋণ ব্যয়বহুল হ'ব। বেংকৰ সিদ্ধান্তটো আৰবিআইয়ে ৰেপো ৰেট বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত আহিছিল। আৰবিআই ৪০ বেছিছ পইণ্ট বৃদ্ধি পাইছিল। তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, আৰ.বি.আই.-য়ে সুতৰ হাৰ আৰু বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত বেঙ্কৰ পৰা ঋণ লোৱা অধিক ব্যয়বহুল হ'ব। আমাক জনাওঁ যে এছ.বি.আই.-য়ে বিতৰণ কৰা ঋণৰ সৰ্বাধিক অংশ (৫৩.১%) হৈছে এম.চি.এল.আৰ. সম্পৰ্কীয় ঋণৰ পৰা। শেহতীয়াকৈ, বেঙ্কে ২ কোটি টকাৰ এফডিৰ সুতৰ হাৰ ৪০-৯০ বেছিছ পইণ্ট বৃদ্ধি কৰিছে।

    বেঙ্কৰ বিবৃতি
    এছ বি আইৰ অধ্যক্ষ দিনেশ খাৰাই কৈছে যে এই বৃদ্ধিয়ে বেংকৰ মাৰ্জিনৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব কিয়নো বেছিভাগ ঋণ নিৰন্তৰ পৰিৱৰ্তনশীল হাৰৰ ওপৰত আধাৰিত। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে ৰেপো ৰেট সলনি হোৱাৰ লগে লগে, এইবোৰো সলনি কৰা হ'ব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: