• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • LIC IPO মুকলি কৰাৰ লগে লগে ক্ৰয় প্ৰতিযোগিতা ! প্ৰাৰম্ভিক নিবিদাত কোনে কিমান অংশ ল'লে, পলিচীধাৰকে কৰিলে সৰ্বাধিক নিবিদা ...

LIC IPO মুকলি কৰাৰ লগে লগে ক্ৰয় প্ৰতিযোগিতা ! প্ৰাৰম্ভিক নিবিদাত কোনে কিমান অংশ ল'লে, পলিচীধাৰকে কৰিলে সৰ্বাধিক নিবিদা ...

অৱশেষত আজি দুবছৰৰ অপেক্ষাৰ অৱসান হ'ল। বিনিয়োগকাৰীসকলৰ সন্মুখত LIC IPO মুকলি কৰাৰ লগে লগে, ক্ৰয় প্ৰতিযোগিতা হৈছিল। বুধবাৰে ৰাতিপুৱা মুকলি হোৱাৰ দুঘণ্টাৰ ভিতৰত, ২৭ শতাংশ সদস্যতা সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে।

অৱশেষত আজি দুবছৰৰ অপেক্ষাৰ অৱসান হ'ল। বিনিয়োগকাৰীসকলৰ সন্মুখত LIC IPO মুকলি কৰাৰ লগে লগে, ক্ৰয় প্ৰতিযোগিতা হৈছিল। বুধবাৰে ৰাতিপুৱা মুকলি হোৱাৰ দুঘণ্টাৰ ভিতৰত, ২৭ শতাংশ সদস্যতা সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে।

অৱশেষত আজি দুবছৰৰ অপেক্ষাৰ অৱসান হ'ল। বিনিয়োগকাৰীসকলৰ সন্মুখত LIC IPO মুকলি কৰাৰ লগে লগে, ক্ৰয় প্ৰতিযোগিতা হৈছিল। বুধবাৰে ৰাতিপুৱা মুকলি হোৱাৰ দুঘণ্টাৰ ভিতৰত, ২৭ শতাংশ সদস্যতা সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে।

  • Share this:
অৱশেষত আজি দুবছৰৰ অপেক্ষাৰ অৱসান হ'ল। বিনিয়োগকাৰীসকলৰ সন্মুখত LIC IPO মুকলি কৰাৰ লগে লগে, ক্ৰয় প্ৰতিযোগিতা হৈছিল। বুধবাৰে ৰাতিপুৱা মুকলি হোৱাৰ দুঘণ্টাৰ ভিতৰত, ২৭ শতাংশ সদস্যতা সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে। সৰ্বোচ্চ নিবিদা কোম্পানীৰ আঁচনিধাৰকসকলৰ দ্বাৰা কৰা হৈছে।

দৰাচলতে, খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীসকলকো ইছু প্ৰাইজৰ ওপৰত ৰেহাই দিয়া হৈছিল। সেইকাৰণে আইপিঅ' খোলাৰ লগে লগে বিনিয়োগকাৰীসকল জপিয়াই পৰিছিল। মুঠ আইপিঅ' আকাৰৰ ২৭ শতাংশ সদস্যতা দুপৰীয়া ১২ বজাত সম্পূৰ্ণ হৈছিল। সৰ্বাধিক নিবিদা আঁচনিধাৰকসকলৰ দ্বাৰা কৰা হৈছিল আৰু তেওঁলোকৰ বাবে সংৰক্ষিত ৯৫ শতাংশ শ্বেয়াৰৰ সদস্যতা সম্পূৰ্ণ হৈছে। ইয়াৰ পিছত আছে এল.আই.চি. কৰ্মচাৰীৰ সংখ্যা, যাৰ বাবে ৪৬ শতাংশ সংৰক্ষিত শ্বেয়াৰ দুপৰীয়া ১২ বজাৰ ভিতৰত দিয়া হৈছে।

খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীসকলেও তেওঁলোকৰ বাবে সংৰক্ষিত মুঠ ইছ্যু আকাৰৰ ৩০ শতাংশ গ্ৰহণ কৰিছে। এই গতি কৈছে যে বিনিয়োগকাৰীসকল এই আইপিঅ'ৰ বিষয়ে কিমান উৎসাহিত। অ-প্ৰতিষ্ঠানিক বিনিয়োগকাৰীসকলেও দুপৰীয়া ১২ বজাৰ ভিতৰত ছাবষ্ক্ৰিপশ্য়নৰ ৫ শতাংশ সম্পূৰ্ণ কৰিছিল।

কাৰ বাবে কিমান ছাইজ ৰিজাৰ্ভ

চৰকাৰে এই আইপিঅ'ৰ জৰিয়তে এলআইচিত ইয়াৰ ৩.৫ শতাংশ অংশ বিক্ৰী কৰি আছে, অৰ্থাৎ ২২.১৩ কোটি শ্বেয়াৰ। আইপিঅ'ত প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া মুঠ শ্বেয়াৰৰ ভিতৰত, ১০ শতাংশ এল.আই.চি. আঁচনিধাৰকৰ বাবে সংৰক্ষিত কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও, ০.৭ শতাংশ শ্বেয়াৰ এল.আই.চি. কৰ্মচাৰীৰ বাবে সংৰক্ষিত, আনহাতে ৩১.২৫ শতাংশ শ্বেয়াৰ খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীৰ বাবে সংৰক্ষিত কৰা হৈছে।

৬০ টকালৈকে ৰেহাই

চৰকাৰে এলআইচিৰ আইপিঅ'ত বিড কৰা আঁচনিধাৰকসকলক প্ৰতিটো শ্বেয়াৰত ৬০ টকা আৰু খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীসকলক প্ৰতি শ্বেয়াৰত ৪৫ টকা ৰেহাই দিয়াৰ কথা কৈছে। এটা শ্বেয়াৰৰ মূল্য ৯০২-৯৪৯ টকা ৰখা হৈছে আৰু বিনিয়োগকাৰীসকলে কেৱল যথেষ্ট পৰিমাণে নিবিদা দিব পাৰে। এটা লটত ১৫ টা শ্বেয়াৰ থাকিব আৰু ওপৰৰ পুৰস্কাৰ বেণ্ড অনুসৰি ইয়াৰ মুঠ মূল্য হ'ব ১৪,২৩৫ টকা। এজন বিনিয়োগকাৰীয়ে সৰ্বাধিক ১৪ টা লটৰ বাবে নিবিদা দিব পাৰে, মুঠ মূল্য ১,৯৯,২৯০ টকা।
Published by:Kokil Sarma
First published: