உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • Gold Price: সোণৰ মূল্য ৫৩ হাজাৰ টকাৰ ওচৰত ! ইয়াক ক্ৰয় কৰিব নে বিক্ৰী কৰিব নে এতিয়া সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিব ?

    Gold Price: সোণৰ মূল্য ৫৩ হাজাৰ টকাৰ ওচৰত ! ইয়াক ক্ৰয় কৰিব নে বিক্ৰী কৰিব নে এতিয়া সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিব ?

    মাল্টি কমোডিটি এক্সচেঞ্জত (MCX) সোণ জুন ২০২২ ফিউচাৰ কন্ট্ৰেক্টৰ বাবে প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৩ হাজাৰ টকাৰ ওচৰলৈ গৈছে (Gold Price), কিয়নো ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত শান্তি প্ৰচেষ্টা বিফল হৈছে আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত মুদ্ৰাস্ফীতি ৪০ বছৰৰ অভিলেখ উচ্চতাত উপনীত হৈছে।

    মাল্টি কমোডিটি এক্সচেঞ্জত (MCX) সোণ জুন ২০২২ ফিউচাৰ কন্ট্ৰেক্টৰ বাবে প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৩ হাজাৰ টকাৰ ওচৰলৈ গৈছে (Gold Price), কিয়নো ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত শান্তি প্ৰচেষ্টা বিফল হৈছে আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত মুদ্ৰাস্ফীতি ৪০ বছৰৰ অভিলেখ উচ্চতাত উপনীত হৈছে।

    মাল্টি কমোডিটি এক্সচেঞ্জত (MCX) সোণ জুন ২০২২ ফিউচাৰ কন্ট্ৰেক্টৰ বাবে প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৩ হাজাৰ টকাৰ ওচৰলৈ গৈছে (Gold Price), কিয়নো ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত শান্তি প্ৰচেষ্টা বিফল হৈছে আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত মুদ্ৰাস্ফীতি ৪০ বছৰৰ অভিলেখ উচ্চতাত উপনীত হৈছে।

    • Share this:
    মাল্টি কমোডিটি এক্সচেঞ্জত (MCX) সোণ জুন ২০২২ ফিউচাৰ কন্ট্ৰেক্টৰ বাবে প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৩ হাজাৰ টকাৰ ওচৰলৈ গৈছে (Gold Price), কিয়নো ৰাছিয়া আৰু ইউক্ৰেইনৰ মাজত শান্তি প্ৰচেষ্টা বিফল হৈছে আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত মুদ্ৰাস্ফীতি ৪০ বছৰৰ অভিলেখ উচ্চতাত উপনীত হৈছে। অৱশ্যে, ই ৫৩ হাজাৰ টকাৰ মানসিক স্তৰৰ ওপৰত থাকিবলৈ ব্যৰ্থ হৈছে। শুক্ৰবাৰে, হালধীয়া ধাতুটো প্ৰতি আউন্সত ১৯৭৪ ডলাৰত বন্ধ হয়, যাৰ ফলত ১৯৭০ ডলাৰত ব্ৰেকআউট হয়।

    সামগ্ৰী বজাৰ বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মুদ্ৰাস্ফীতি, ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন সংকটৰ সম্ভাৱনা সোনকালে শেষ নহ'ব পাৰে, অদূৰ ভৱিষ্যতে স্পট বজাৰত সোণৰ মূল্য প্ৰতি আউন্সত ২০২০ ডলাৰৰ স্তৰলৈ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। তেওঁ কয় যে ঘৰুৱা বজাৰত এমচিএক্স সোণৰ মূল্য কম সময়ৰ ভিতৰ তপ্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৩,৫০০ টকাৰ পৰা ৫৩,৮০০ টকালৈ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।

    সোণৰ জৰিয়তে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ পৰা সুৰক্ষা দিব বিচাৰে

    ৰেলিগেয়াৰ ব্ৰোকিং লিমিটেডৰ কমোডিটি এণ্ড কাৰেন্সি ৰিচাৰ্ছৰ উপাধ্যক্ষ সুগন্ধা সচদেৱাই একেৰাহে দ্বিতীয় সপ্তাহত সোণৰ মূল্য বৃদ্ধিৰ বাবে ৰুচ-ইউক্ৰেইন সংঘৰ্ষৰ কাৰণবোৰ দায়ী কৰিছে। "দুয়োখন দেশৰ মাজত শান্তি প্ৰচেষ্টা বিফল হৈছে। একে সময়তে, বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ প্ৰতিবেদনে বজাৰৰ ধাৰণাক প্ৰভাৱিত কৰিছে," তেওঁ কয় যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বাৰ্ষিক চিপিআই মাৰ্চত ৮.৫ শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছে, যি হৈছে ৪০ বছৰৰ অভিলেখ। পিপিআইৰ দ্বাৰা জোখা পাইকাৰী মূল্য বাৰ্ষিক ১১.২ শতাংশ হাৰত উপনীত হৈছে। ইউকেত মাৰ্চৰ মুদ্ৰাস্ফীতিৰ পৰিসংখ্যাই বিশ্বত উচ্চ মুদ্ৰাস্ফীতি দেখুৱাইছে। ই সোণ ক্ৰয়ৰ আগ্ৰহ বৃদ্ধি কৰিছে কিয়নো বিনিয়োগকাৰীসকলে কঠিন সম্পদৰ জৰিয়তে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবন্ধকতা কৰিব বিচাৰে।"

    চাহিদা বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে

    IIFL Securitiesৰ উপ-সভাপতি (গৱেষণা) অনুজ গুপ্তাই ঘৰুৱা কাৰকসমূহৰ বিষয়ে আলোচনা কৰি কয়, "ভাৰতত বিবাহৰ বতৰ আৰম্ভ হৈছে। ই সোণৰ মূল্যৰ মুখ্য ঘৰুৱা ট্ৰিগাৰ হিচাপে কাম কৰিব কিয়নো এপ্ৰিলৰ পৰা জুনলৈ সোণৰ চাহিদা বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ উপৰিও, সোণৰ স্পট মূল্যই ১৯৭০ ডলাৰৰ স্তৰত এক নতুন ব্ৰেকআউট প্ৰদান কৰিছে আৰু অন্যান্য পূৰ্বৱৰ্তী ট্ৰিগাৰ যেনে ৰাছিয়া-ইউক্ৰেইন সংঘৰ্ষ আৰু বিশ্বব্যাপী মুদ্ৰাস্ফীতি এতিয়াও বিদ্যমান। সেয়েহে আশা কৰে যে আন্তৰ্জাতিক বজাৰত সোণৰ মূল্য প্ৰতি আউন্সত ২০০০ ডলাৰৰ পৰা ২০২০ ডলাৰলৈ বৃদ্ধি হ'ব। ঘৰুৱা বজাৰত, হ্ৰস্বম্যাদী সময়ত, ই প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৩,৫০০ টকাৰ পৰা ৫৩,৮০০ টকালৈ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।"
    Published by:Kokil Sarma
    First published: