• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • জনছন এণ্ড জনছনে বিশ্বব্যাপী বিক্ৰী বন্ধ কৰিব শৈশৱৰ লগৰী জনপ্ৰিয় টেলকাম বেবী পাউডাৰৰ

জনছন এণ্ড জনছনে বিশ্বব্যাপী বিক্ৰী বন্ধ কৰিব শৈশৱৰ লগৰী জনপ্ৰিয় টেলকাম বেবী পাউডাৰৰ

জনছন এণ্ড জনছনে কয় যে ই ২০২৩ চনত বিশ্বব্যাপী ইয়াৰ টেলক-আধাৰিত বেবী-পাউডাৰ সামগ্ৰী বিক্ৰী বন্ধ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে

জনছন এণ্ড জনছনে কয় যে ই ২০২৩ চনত বিশ্বব্যাপী ইয়াৰ টেলক-আধাৰিত বেবী-পাউডাৰ সামগ্ৰী বিক্ৰী বন্ধ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে

সামগ্ৰীটো সুৰক্ষিত বুলি বজাই ৰখা স্বাস্থ্য গোটটোৱে প্ৰায় এক দশক ধৰি ইয়াৰ টাল্ক-আধাৰিত বেবী পাউডাৰৰ সৈতে বান্ধি থোৱা কৰ্কট ৰোগৰ বিপদাশংকা লুকুৱাই ৰখাৰ অভিযোগ তৈয়াৰ কৰি মোকৰ্দমাৰ সন্মুখীন হৈছে।

  • Share this:

জনছন এণ্ড জনছনে কয় যে ই ২০২৩ চনত বিশ্বব্যাপী ইয়াৰ টেলক-আধাৰিত বেবী-পাউডাৰ সামগ্ৰী বিক্ৰী বন্ধ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে, যিটো অব্যাহত আইনী যুঁজ আৰু কোম্পানীটোৱে আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য আৰু কানাডাত সামগ্ৰীটো বন্ধ কৰাৰ বহু বছৰ পিছত আহিছে।


J&J য়ে বৃহস্পতিবাৰে কয় যে ই ইয়াৰ পৰ্টফলিঅ'ৰ মূল্যাঙ্কন কৰাৰ পিছত টেলকাম পাউডাৰৰ পৰিৱৰ্তে কৰ্ণষ্টাৰ্চ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ইয়াৰ সকলো বেবী পাউডাৰ সামগ্ৰী পৰিৱৰ্তন কৰাৰ "বাণিজ্যিক সিদ্ধান্ত" লৈছিল। সামগ্ৰীটো সুৰক্ষিত বুলি বজাই ৰখা স্বাস্থ্য গোটটোৱে প্ৰায় এক দশক ধৰি ইয়াৰ টাল্ক-আধাৰিত বেবী পাউডাৰৰ সৈতে বান্ধি থোৱা কৰ্কট ৰোগৰ বিপদাশংকা লুকুৱাই ৰখাৰ অভিযোগ তৈয়াৰ কৰি মোকৰ্দমাৰ সন্মুখীন হৈছে।



"দীৰ্ঘম্যাদী বিকাশৰ বাবে ব্যৱসায়টো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্থান তৈয়াৰ কৰিবলৈ আমি আমাৰ পৰ্টফলিঅ'ৰ নিৰন্তৰ মূল্যাঙ্কন আৰু অপ্টিমাইজ কৰোঁ," মুখপাত্ৰ মেলিছা ৱিটে ইমেইলযোগে এক বিবৃতিত কয়। "আজিৰ সিদ্ধান্তটো বিশ্বব্যাপী পৰ্টফলিঅ' মূল্যায়নৰ অংশ, যিয়ে ভৌগোলিক অঞ্চলত আমাৰ সামগ্ৰীৰ চাহিদাৰ পাৰ্থক্য আৰু গ্ৰাহকৰ প্ৰৱণতা আৰু পছন্দ বিকশিত কৰাকে ধৰি কেইবাটাও কাৰক মূল্যাঙ্কন কৰিছিল।"



নিউ ব্ৰান্সৱিক, নিউ জাৰ্চিস্থিত কোম্পানীৰ শ্বেয়াৰ বজাৰৰ পিছৰ ব্যৱসায়ত ১% তকৈও কম বৃদ্ধি পাইছে আৰু বৃহস্পতিবাৰৰ সমাপ্তিৰ মাজেৰে এই বছৰ এতিয়ালৈকে ২.৩% হ্ৰাস পাইছে।


২০২০ বৰ্ষৰ মে' মাহত যেতিয়া J&J-য়ে কিছুমান ব্যৱহাৰকাৰীৰ কৰ্কট ৰোগ সৃষ্টি কৰাৰ অভিযোগ তৰা হাজাৰ হাজাৰ মোকৰ্দমা চলাইছিল, কোম্পানীটোৱে বিক্ৰী হ্ৰাস হোৱাৰ ওপৰত আধাৰিত আন এটা "বাণিজ্যিক সিদ্ধান্ত" উল্লেখ কৰি আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য আৰু কানাডাৰ বজাৰৰ পৰা ইয়াৰ টাল্ক-আধাৰিত পাউডাৰবোৰ লৈ আনিছিল।


প্ৰাক্তন টাল্ক ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ অধিবক্তা লেই অ'ডেলে বৃহস্পতিবাৰে ইমেইলযোগে দিয়া এক বিবৃতিত কয়, "কেইবা দশক ধৰি টাল্ক-আধাৰিত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰাৰ পিছত কোম্পানীটোৱে জানিছিল যে বিশ্বজুৰি অসন্দিগ্ধ মহিলা আৰু পুৰুষৰ বাবে মাৰাত্মক কৰ্কট ৰোগ হ'ব পাৰে, J&J-য়ে অৱশেষত সঠিক কাম কৰিছে।" "তেওঁলোকে দুবছৰতকৈও অধিক আগতে উত্তৰ আমেৰিকাত বিক্ৰী বন্ধ কৰিছিল। এই পদক্ষেপ লোৱাত পলম হোৱাটো অযোগ্য।"




কেঁচুৱাৰ সামগ্ৰীত দীৰ্ঘদিন ধৰি টেলকাম পাউডাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় কিয়নো খনিজ পদাৰ্থই ছাল শুকান ৰাখে আৰু ডায়েপাৰ চোকোৰা প্ৰতিহত কৰে। অৱশ্যে, পাউডাৰ প্ৰস্তুত কৰা খনিবোৰে এচবেষ্টছ উৎপাদন কৰিব পাৰে, যি হৈছে এসময়ত গৱেষকসকলে কৰ্কট ৰোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ইনচুলেচন নিৰ্মাণৰ দৰে সামগ্ৰীত ব্যৱহৃত এক খনিজ। কিছুমান উপভোক্তা কোম্পানীয়ে বিচাৰি পাইছে যে কৰ্ণষ্টাৰ্চে এচবেষ্টছৰ বিপদাশংকা অবিহনে টাল্কৰ একেই লাভালাভ আগবঢ়াব পাৰে। J&J-য়ে বৃহস্পতিবাৰে কয় যে "আমাৰ প্ৰসাধন ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ স্থিতি অপৰিৱৰ্তিত হৈ আছে।"


স্বাস্থ্য গোটটোৱে ইয়াৰ আইনী দায়বদ্ধতা নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ উপায় বিচাৰি বহু বছৰ অতিবাহিত কৰিছে। যোৱা মাহত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ চিকিউৰিটিজ এণ্ড এক্সচেঞ্জ কমিছনৰ ওচৰত দাখিল কৰা এটা কোম্পানীৰ মতে ই আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ইয়াৰ টাল্ক-আধাৰিত পাউডাৰৰ বাবে ৪০,৩০০ টা মোকৰ্দমাৰ সন্মুখীন হৈছে।




J&J-য়ে যোৱা বছৰ ইয়াৰ নতুনকৈ সৃষ্টি কৰা এলটিএল মেনেজমেণ্ট এলএলচি গোটৰ বাবে দেউলিয়া সুৰক্ষা বিচাৰিছিল আৰু যুক্তি দিছিল যে ই মোকৰ্দমাবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰি আছে।


$২ বিলিয়ন ট্ৰাষ্ট


কোম্পানীটোৱে গোটটোৰ দেউলিয়া হোৱাৰ অংশ হিচাপে সকলো বৰ্তমান আৰু ভৱিষ্যতৰ টাল্ক দাবী সমাধান কৰিবলৈ এটা ট্ৰাষ্টত ২ বিলিয়ন ডলাৰ ৰাখিছিল। ফেব্ৰুৱাৰীত, এজন ন্যায়াধীশে কৈছিল যে মীমাংসা বিচাৰি গোচৰটো আগবাঢ়িব পাৰে, কিন্তু তেওঁৰ ৰায়ৰ বাবে আবেদন কৰা হৈছে।


প্ৰাক্তন টাল্ক ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ অধিবক্তাসকলে জে এণ্ড জেৰ পদক্ষেপক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছে যে গোটটোৱে টাল্ক গোটৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ অধ্যায় ১১ সুৰক্ষা বিচাৰিব। ফিলাডেলফিয়াৰ এখন ফেডাৰেল আপীল আদালতে বাদীৰ যুক্তি শুনিব ছেপ্টেম্বৰ ১৯ তাৰিখে যে এই পদক্ষেপটো "বেয়া বিশ্বাস" দেউলিয়া হোৱাৰ সমান কিয়নো তেওঁলোকে দাবী কৰে যে J&J-ৰ বিত্তীয় স্থিতি টাল্ক মোকৰ্দমাৰ দ্বাৰা ভাবুকিপ্ৰাপ্ত হোৱা নাছিল।




আদালতত দাখিল কৰা নথিপত্ৰত, J&J-ৰ অধিবক্তাসকলে উল্লেখ কৰিছে যে কোম্পানীটোৱে টাল্ক গোচৰৰ বিশ্বব্যাপী নিষ্পত্তি ৰখাত বাধাৰ সন্মুখীন হৈছিল আৰু বৰ্ধিত আইনী ব্যয়ৰ সন্মুখীন হৈছিল। ড্ৰাগমেকাৰৰ অধিবক্তাসকলে উল্লেখ কৰিছিল যে ই টাল্ক গোচৰত যোৱা পাঁচ বছৰত $১ বিলিয়নতকৈও অধিক আইনী মাচুল পৰিশোধ কৰিছিল আৰু অসংগত জুৰী ৰায়ৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিব লগা হৈছিল।


কোম্পানীৰ দেউলিয়া হোৱাৰ তথ্য অনুসৰি, টেল্ক গোচৰ সমাধানৰ বাবে J&J-ক এতিয়ালৈকে প্ৰায় ৩.৫ বিলিয়ন ডলাৰ নিষ্পত্তি পৰিশোধ কৰিবলৈ বাধ্য কৰা হৈছে। ছেইণ্ট লুইছৰ ৰাজ্যিক আদালতৰ বাহিৰত ২০১৮ চনৰ জুৰীৰ ৰায়ৰ ফলত অৱশেষত জে এণ্ড জেয়ে ২০ গৰাকী মহিলাক ২.৫ বিলিয়ন ডলাৰ পৰিশোধ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছিল যিসকলে তেওঁলোকৰ ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কটৰোগৰ বাবে ইয়াৰ বেবী পাউডাৰক লক্ষ্য কৰি লৈছিল। মিছৌৰী উচ্চতম ন্যায়ালয় আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ উচ্চতম ন্যায়ালয় দুয়োটাই ৰায়টো সলনি কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল।


ইফালে, J&J-য়ে ইয়াৰ উপভোক্তা স্বাস্থ্য ব্যৱসায়ক অহা বছৰ এটা একক কোম্পানীলৈ ভাঙি পেলোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যিটো আইনবিশেষজ্ঞসকলে কয় যে অধ্যায় ১১ বাহনখন সফল নহ'লে দায়বদ্ধতা পৃথক কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

Published by:Subham Goswami
First published: