• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • LIC Jeevan Labh: এই আঁচনিত ম্যাদপুৰ্তিৰ লাভালাভ আৰু মৃত্যুৰ লাভালাভ দুয়োটা উপলব্ধ ! আপুনিও ল'ব পাৰে ইয়াৰ সুবিধা ...

LIC Jeevan Labh: এই আঁচনিত ম্যাদপুৰ্তিৰ লাভালাভ আৰু মৃত্যুৰ লাভালাভ দুয়োটা উপলব্ধ ! আপুনিও ল'ব পাৰে ইয়াৰ সুবিধা ...

যদি আপুনি সুৰক্ষিত বিনিয়োগৰ নিশ্চিত লাভ প্ৰাপ্ত কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি এল.আই.চি. বীমা আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। এল.আই.চি. জীৱন লাভ আঁচনিও (LIC Jeevan Labh) এনে এক আঁচনি, য'ত ম্যাদপুৰ্তিৰ লাভালাভ আৰু মৃত্যুৰ লাভালাভ দুয়োটা উপলব্ধ।

যদি আপুনি সুৰক্ষিত বিনিয়োগৰ নিশ্চিত লাভ প্ৰাপ্ত কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি এল.আই.চি. বীমা আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। এল.আই.চি. জীৱন লাভ আঁচনিও (LIC Jeevan Labh) এনে এক আঁচনি, য'ত ম্যাদপুৰ্তিৰ লাভালাভ আৰু মৃত্যুৰ লাভালাভ দুয়োটা উপলব্ধ।

যদি আপুনি সুৰক্ষিত বিনিয়োগৰ নিশ্চিত লাভ প্ৰাপ্ত কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি এল.আই.চি. বীমা আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। এল.আই.চি. জীৱন লাভ আঁচনিও (LIC Jeevan Labh) এনে এক আঁচনি, য'ত ম্যাদপুৰ্তিৰ লাভালাভ আৰু মৃত্যুৰ লাভালাভ দুয়োটা উপলব্ধ।

  • Share this:
বৰ্তমান, বজাৰত বহুতো বিনিয়োগৰ বিকল্প আছে। য'ত আপুনি টকা বিনিয়োগ কৰি ভাল লাভ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। যদি আপুনি সুৰক্ষিত বিনিয়োগৰ নিশ্চিত লাভ প্ৰাপ্ত কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি এল.আই.চি. বীমা আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। এল.আই.চি. জীৱন লাভ আঁচনিও (LIC Jeevan Labh) এনে এক আঁচনি, য'ত ম্যাদপুৰ্তিৰ লাভালাভ আৰু মৃত্যুৰ লাভালাভ দুয়োটা উপলব্ধ।

এলআইচি জীৱন লাভ আঁচনিৰ পৰিপক্কতাৰ সৰ্বাধিক বয়সসীমা ৭৫ বছৰ ৰখা হৈছে। যদি আঁচনিধাৰকৰ আঁচনিৰ ম্যাদৰ সময়ত মৃত্যু হয়, মনোনীত ব্যক্তিয়ে সম্পূৰ্ণ লাভালাভ লাভ কৰে। মনোনীত ব্যক্তিজনক এটা বোনাচ আৰু লগতে এটা বীমা ৰাশি দিয়া হয়।

আঁচনিখন লোৱাৰ নিয়ম
এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰা আটাইতকৈ কম বয়সটো মাত্ৰ ৮ বছৰ ৰখা হৈছে। অৰ্থাৎ, এজন নাবালকেও এই নীতি গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। লগতে, বিনিয়োগৰ সৰ্বাধিক বয়স হৈছে ৫৯ বছৰ। এই পলিচী ১৬ ৰ পৰা ২৫ বছৰৰ বাবে ল'ব পাৰি। যদি এজন ব্যক্তিয়ে ২১ বছৰৰ বাবে আঁচনিৰ ম্যাদ বাছনি কৰে, তেনেহ'লে আঁচনিখন লোৱাৰ সময়ত তেওঁৰ বয়স ৫৪ বছৰতকৈ কম হ'ব লাগে। একে সময়তে, ২৫ বছৰৰ আঁচনিৰ ম্যাদৰ বাবে ব্যক্তিজনৰ বয়সৰ সীমা হৈছে ৫০ বছৰ। আঁচনিখনৰ পৰিপক্কতাৰ বাবে সৰ্বাধিক বয়সৰ সীমা ৭৫ বছৰ ৰখা হৈছে।

মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত মনোনীত ব্যক্তিয়ে লাভালাভ লাভ কৰে
যদি আঁচনিধাৰকৰ আঁচনিৰ ম্যাদৰ সময়ত মৃত্যু হয়, মনোনীত ব্যক্তিয়ে সম্পূৰ্ণ লাভালাভ লাভ কৰে। মনোনীত ব্যক্তিজনক এটা বোনাচ আৰু লগতে এটা বীমা ৰাশি দিয়া হয়।

আপুনি মাত্ৰ ২৩৮ টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব।
যদি আপোনাৰ বয়স ২৫ বছৰ আৰু ২৫ বছৰৰ বাবে জীৱন লাভালাভ আঁচনি লয়, তেনেহ'লে আপুনি মৌলিক বীমা ৰাশি হিচাপে ২০ লাখ টকা বাছনি কৰিব লাগিব। এনেদৰে, আপোনাৰ বাৰ্ষিক প্ৰিমিয়াম হ'ব ৮৬,৯৫৪ টকা। অৰ্থাৎ, আপুনি প্ৰতিদিনে প্ৰায় ২৩৮ টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। যেতিয়া আপুনি ৫০ বছৰীয়া হয় বা আঁচনিখন ২৫ বছৰৰ বাবে পৰিপক্ক হয়, আপুনি স্বাভাৱিক জীৱন আৱৰণ লাভালাভৰ অধীনত ৫৪,৫০ লাখ টকা লাভ কৰিব।

আপুনি প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব পৰা ৪ টা উপায়
আপুনি মাহিলী, তিনিমহীয়া, অৰ্ধ-বাৰ্ষিক আৰু বাৰ্ষিক ভিত্তিত এল.আই.চি. জীৱন লাভ বীমা আঁচনিৰ প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব পাৰে। যদি আপুনি মাহিলী প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰে, আপুনি প্ৰতি মাহে ৫০০০ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। যদি আপুনি তিনিমহীয়া পৰিশোধ কৰে, আপোনাৰ প্ৰিমিয়াম হ'ব ১৫,০০০ টকা। অৰ্ধ-বাৰ্ষিক প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰাৰ পিছত, আপুনি ২৫,০০০ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব আৰু যদি আপুনি বছৰত কেৱল এবাৰ প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰে, আপুনি ৫০ হাজাৰ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি