உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • খোৱা তেল সস্তা হ'ব ! ইণ্ডোনেছিয়াই পাম তেল ৰপ্তানিৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা উঠাই লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে ...

    খোৱা তেল সস্তা হ'ব ! ইণ্ডোনেছিয়াই পাম তেল ৰপ্তানিৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা উঠাই লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে ...

    দেশত পাম তেলকে ধৰি অন্যান্য খোৱা তেলৰ মূল্য হ্ৰাস হ'ব পাৰে। ইণ্ডোনেছিয়াই পাম তেলৰ ৰপ্তানিৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা উঠাই লোৱাৰ দ্বাৰা এইটো ঘটিব।

    দেশত পাম তেলকে ধৰি অন্যান্য খোৱা তেলৰ মূল্য হ্ৰাস হ'ব পাৰে। ইণ্ডোনেছিয়াই পাম তেলৰ ৰপ্তানিৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা উঠাই লোৱাৰ দ্বাৰা এইটো ঘটিব।

    দেশত পাম তেলকে ধৰি অন্যান্য খোৱা তেলৰ মূল্য হ্ৰাস হ'ব পাৰে। ইণ্ডোনেছিয়াই পাম তেলৰ ৰপ্তানিৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা উঠাই লোৱাৰ দ্বাৰা এইটো ঘটিব।

    • Share this:
    দেশত পাম তেলকে ধৰি অন্যান্য খোৱা তেলৰ মূল্য হ্ৰাস হ'ব পাৰে। ইণ্ডোনেছিয়াই পাম তেলৰ ৰপ্তানিৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা উঠাই লোৱাৰ দ্বাৰা এইটো ঘটিব। ইণ্ডোনেছিয়াই ২৩ মে'ৰ পৰা ইয়াৰ পাম তেল ৰপ্তানি নিষেধাজ্ঞা সমাপ্ত কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। বৃহস্পতিবাৰে ইণ্ডোনেছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জোকো উইডোডোৰ দ্বাৰা এই কথা ঘোষণা কৰা হৈছে। ইণ্ডোনেছিয়াৰ আইন প্ৰণেতাসকলে চৰকাৰক ৰপ্তানি নিষেধাজ্ঞা পুনৰীক্ষণ কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱাৰ পিছত এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।

    Moneycontrol.com এক প্ৰতিবেদনত সংবাদ সংস্থা ৰয়টাৰৰ উদ্ধৃতিৰে কোৱা হৈছে যে আইন প্ৰণেতাসকলে চৰকাৰক আবেদন জনাইছিল যে পাম উদ্যোগটোৱে কৈছে যে যদি সোনকালে নিষেধাজ্ঞা উঠাই লোৱা নহয় তেন্তে দেশৰ পাম তেল উৎপাদন স্থবিৰ হ'ব পাৰে। দেশত আৰু পাম তেল সংৰক্ষণ কৰিবলৈ কোনো ঠাই বাকী নাই। সেয়েহে, ৰপ্তানি নিষেধাজ্ঞা এতিয়া পুনৰীক্ষণ কৰা উচিত।

    ইয়াক ২৮ এপ্ৰিলত নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল
    ইণ্ডোনেছিয়া হৈছে পাম তেলৰ বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ উৎপাদক। যোৱা মাহৰ ২৮ এপ্ৰিলত, ইণ্ডোনেছিয়াই দেশখনত বৰ্ধিত মূল্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ খাৰুৱা পাম তেল আৰু ইয়াৰ কিছুমান ডেৰিভেটিভ সামগ্ৰীৰ ৰপ্তানি নিষিদ্ধ কৰিছিল। ইণ্ডোনেছিয়াৰ পৰা পাম তেলৰ ৰপ্তানি আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত, এই দেশবোৰত খোৱা তেলৰ মূল্য এতিয়া পুনৰ এবাৰ হ্ৰাস হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    ইণ্ডোনেছিয়াত ৬ মিলিয়ন টন পাম তেল সংৰক্ষণ কৰাৰ ক্ষমতা আছে। মে' মাহৰ আৰম্ভণিতে, দেশখনত ৫.৮ মিলিয়ন টন পাম তেল সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল। ইণ্ডোনেছিয়াৰ মুঠ পাম তেল উৎপাদনৰ মাত্ৰ ৩৫% ইণ্ডোনেছিয়াৰ ঘৰুৱা বজাৰত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইণ্ডোনেছিয়া পাম অইল এছ'চিয়েশ্যনৰ সাধাৰণ সম্পাদক এডি মাৰ্কোৱে কৈছে যে কিছুমান কোম্পানীয়ে পাম ফল গ্ৰহণ কৰা বন্ধ কৰিছে আৰু তেওঁলোকৰ নিজৰ খেতিপথাৰত বৃক্ষৰোপণৰ কামকো প্ৰত্যাখ্যান কৰিছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: