• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Income Tax Alert: যদি আপুনিও এই ৫টা লেনদেন নগদ ধনেৰে কৰি আছে তেন্তে আয়কৰৰ জাননী ঘৰলৈ অহাটো খাটাং! জানি লওক নিয়মবোৰ

Income Tax Alert: যদি আপুনিও এই ৫টা লেনদেন নগদ ধনেৰে কৰি আছে তেন্তে আয়কৰৰ জাননী ঘৰলৈ অহাটো খাটাং! জানি লওক নিয়মবোৰ

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

Income Tax Alert: বহুতো লেনদেন আছে যিবোৰ আয়কৰৰ দ্বাৰা নিৰীক্ষণ কৰি থকা হয়। এনে ৫টা লেনদেনৰ বিষয়ে জানোঁ আহক যি আপোনাক সমস্যাত পেলাব পাৰে।

  • Share this:
বহুতো লেনদেন আছে যিবোৰ আয়কৰৰ দ্বাৰা নিৰীক্ষণ কৰি থকা হয়। যদি আপুনি বেংক, মিউচুৱেল ফাণ্ড, ব্ৰোকাৰেজ হাউচ আৰু সম্পত্তি পঞ্জীয়কৰ সৈতে বৃহৎ নগদ লেনদেন কৰে তেওঁলোকে এই লেনদেনৰ তথ্য আয়কৰ বিভাগক জনাই দিয়। এনে ৫টা লেনদেনৰ বিষয়ে জানোঁ আহক যি আপোনাক সমস্যাত পেলাব পাৰে।

1. বেংকৰ ফিক্সড ডিপ'জিট (FD ):
এবছৰত যদি আপুনি এবাৰ বা একাধিকবাৰ ফিক্সড ডিপ'জিটত ১০ লাখ বা অধিক টকা জমা কৰে আয়কৰ বিভাগে আপোনাক ধনৰ উৎসৰ বিষয়ে সুধিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত যদি সম্ভৱ হয় বেছিভাগ ধন অনলাইন বা চেকৰ জৰিয়তে ফিক্সড ডিপ'জিটত জমা কৰিব।

2. বেংকৰ সঞ্চয় একাউণ্ট জমা:
যদি এজন ব্যক্তিয়ে এটা বিত্তীয় বৰ্ষত তেওঁৰ এটা বা এটাতকৈ অধিক একাউণ্টত ১০ লাখ বা অধিক টকাৰ নগদ ধন জমা কৰে, আয়কৰ বিভাগে ধনৰ উৎসৰ ওপৰত প্ৰশ্ন কৰিব পাৰে। কাৰেণ্ট একাউণ্টত সৰ্বাধিক সীমা হৈছে ৫০ লাখ টকা।

3. ক্ৰেডিট কাৰ্ড বিল পৰিশোধ:
বহুসময়ত মানুহে ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ বিল নগদ ধনত জমা কৰে। যদি আপুনি এবাৰত ক্ৰেডিট কাৰ্ড বিল হিচাপে নগদ ১ লাখ টকাৰ অধিক জমা কৰে, আয়কৰ বিভাগে আপোনাক প্ৰশ্ন কৰিব পাৰে। একে সময়তে যদি আপুনি এটা বিত্তীয় বৰ্ষত নগদ ১০ লাখ টকাৰ অধিক ক্ৰেডিট কাৰ্ড বিল পৰিশোধ কৰে তেতিয়াও আপোনাক ধনৰ উৎসৰ বিষয়ে সোধা হ'ব পাৰে।

4. সম্পত্তি লেনদেন:
যদি আপুনি সম্পত্তি পঞ্জীয়কৰ ওচৰত নগদ ধনত এটা ডাঙৰ লেনদেন কৰে, তেনেহ'লে তেওঁৰ প্ৰতিবেদন আয়কৰ বিভাগলৈও যায়। যদি আপুনি নগদ ৩০ লাখ বা ততোধিক টকাৰ সম্পত্তি ক্ৰয় বা বিক্ৰী কৰে, সম্পত্তি পঞ্জীয়কৰ হৈ আয়কৰ বিভাগক জনোৱা হ'ব।

5. শ্বেয়াৰ, মিউচুৱেল ফাণ্ড, ঋণপত্ৰ আৰু বণ্ড ক্ৰয়:
যদি আপুনি শ্বেয়াৰ, মিউচুৱেল ফাণ্ড, ঋণপত্ৰ আৰু বণ্ডত বৃহৎ পৰিমাণৰ নগদ লেনদেন কৰে, আপোনাৰ সমস্যা হ'ব পাৰে। এক বিত্তীয় বৰ্ষত, এনে সঁজুলিবোৰত সৰ্বাধিক 10 লাখ টকালৈকে নগদ লেনদেন কৰিব পাৰি। গতিকে যদি আপোনাৰ এইবোৰৰ যিকোনো এটাত ধন ৰাখিবলৈ কোনো পৰিকল্পনা আছে, প্ৰথম কথাটো মনত ৰাখিব লাগিব যে আপুনি বৃহৎ পৰিমাণৰ নগদ ধন ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি