• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Good News: ভাৰতত চলিব উৰণীয়া গাড়ী ! একেলগে আকাশত উৰা মাৰিব ২ জন লোক, চৰকাৰে ফটো মুকলি কৰিলে...

Good News: ভাৰতত চলিব উৰণীয়া গাড়ী ! একেলগে আকাশত উৰা মাৰিব ২ জন লোক, চৰকাৰে ফটো মুকলি কৰিলে...

আপুনি অতি সোনকালে উৰণীয়া গাড়ী (Flying car)ৰ দ্বাৰা ভ্ৰমণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। হাইব্ৰিড ফ্লাইং কাৰ (Hybrid Flying Car) চেন্নাই-ভিত্তিক ষ্টাৰ্টআপ কোম্পানীয়ে নিৰ্মাণ কৰি আছে।

আপুনি অতি সোনকালে উৰণীয়া গাড়ী (Flying car)ৰ দ্বাৰা ভ্ৰমণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। হাইব্ৰিড ফ্লাইং কাৰ (Hybrid Flying Car) চেন্নাই-ভিত্তিক ষ্টাৰ্টআপ কোম্পানীয়ে নিৰ্মাণ কৰি আছে।

আপুনি অতি সোনকালে উৰণীয়া গাড়ী (Flying car)ৰ দ্বাৰা ভ্ৰমণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। হাইব্ৰিড ফ্লাইং কাৰ (Hybrid Flying Car) চেন্নাই-ভিত্তিক ষ্টাৰ্টআপ কোম্পানীয়ে নিৰ্মাণ কৰি আছে।

  • Share this:
এতিয়া আপুনি অতি সোনকালে উৰণীয়া গাড়ী (Flying car)ৰ দ্বাৰা ভ্ৰমণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।  ভাৰতত গাড়ীৰে আকাশত উৰাৰ সপোন সঁচা হ'বলৈ ওলাইছে। দৰাচলতে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ফেডাৰেল এভিয়েচন এডমিনিষ্ট্ৰেচনে উৰণীয়া গাড়ীখন উৰাৰ অনুমতি দিছে। বহুতো কোম্পানীয়ে এই প্ৰকল্পটোত দ্ৰুতগতিত কাম কৰি আছে। এতিয়া ভাৰতৰ বিনাতা এয়াৰোমোবিলিটি কোম্পানীৰ নামো তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। হাইব্ৰিড ফ্লাইং কাৰ (Hybrid Flying Car) চেন্নাই-ভিত্তিক ষ্টাৰ্টআপ কোম্পানীয়ে নিৰ্মাণ কৰি আছে।

ভাৰতৰ প্ৰথম খন উৰণীয়া গাড়ীৰ ধাৰণা আৰ্হি সোমবাৰে প্ৰস্তুত আৰু পৰ্যালোচনা কৰা হৈছে। চেন্নাইস্থিত কোম্পানীটোৱে এই হাইব্ৰিড ফ্লাইং কাৰখন নিৰ্মাণ কৰি আছে। কোম্পানীটোৱে প্ৰথমে অসামৰিক বিমান পৰিবহন মন্ত্ৰী জ্যোতিৰাদিত্য সিন্ধিয়াক (Jyotiraditya Scindia) গাড়ীখনৰ আৰ্হি দেখুৱাইছিল।

চিকিৎসাজনিত জৰুৰীকালীন অৱস্থাত সহায়ক হ'ব
জ্যোতিৰাদিত্য সিন্ধিয়াই কৈছে যে তেওঁ বিনতা এয়াৰোমোবিলিটিৰ এটা যুৱ দলক লগ পাইছিল আৰু উৰণীয়া গাড়ী পৰীক্ষা কৰিছিল। তেওঁ এছিয়াৰ প্ৰথম হাইব্ৰিড ফ্লাইং কাৰ ভালদৰে পৰ্যালোচনা কৰিছিল। ইয়াক এছিয়াৰ প্ৰথম হাইব্ৰিড ফ্লাইং কাৰ বুলি কোৱা হয়। কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে যেতিয়া ই প্ৰকৃততে সাজু হয়, ই মানুহ আৰু সামগ্ৰী লৈ পৰিবহণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, এই উৰণীয়া গাড়ীখনে চিকিৎসাজনিত জৰুৰী কালীন অৱস্থাত যথেষ্ট সহায় কৰিব।

অক্টোবৰত মুকলি হোৱাৰ বাতৰি
কোম্পানীটোৱে ১৪ আগষ্ট, ২০২১ তাৰিখে ইয়াৰ অফিচিয়েল ইউটিউব চেনেলত ৩৬ ছেকেণ্ডৰ এটা ভিডিঅ' আপলোড কৰিছিল। এই ভিডিঅ'টো অনুসৰি, গাড়ীখন ৫ অক্টোবৰত লণ্ডনত মুকলি কৰিব পাৰি। অৱশ্যে, ইয়াৰ মূল্যৰ বিষয়ে এতিয়ালৈকে কোনো তথ্য প্ৰকাশ কৰা হোৱা নাই।

হাইব্ৰিড কাৰ কি?
হাইব্ৰিড গাড়ীখন সাধাৰণ গাড়ীৰ দৰে দেখায়, কিন্তু ই দুটা ইঞ্জিন ব্যৱহাৰ কৰে। ইয়াত পেট্ৰ'ল/ডিজেল ইঞ্জিনৰ সৈতে এটা বৈদ্যুতিক মটৰ আছে। এই প্ৰযুক্তিক হাইব্ৰিড বুলি কোৱা হয়। আজিকালি বেছিভাগ কোম্পানীয়ে একে ধৰণৰ গাড়ীৰ ওপৰত কাম কৰি আছে। মেড ইন ইণ্ডিয়া ফ্লাইং কাৰখনে ইয়াৰ উৰণ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিদ্যুতৰ সৈতে জৈৱ ইন্ধনৰ সৈতে চলিব। অৱশ্যে, ইয়াৰ ক্ষমতা এতিয়াও নিশ্চিত হোৱা নাই। অৱশ্যে, কোম্পানীটোৱে সিন্ধিয়াক উপস্থাপন কৰা ধাৰণা অনুসৰি, দুজন যাত্ৰীয়ে ইয়াত উৰা মাৰিব পাৰিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: