• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Vehicle Scrap Policy : আপোনাৰ ওচৰত ৭ বছৰৰো অধিক পুৰণি বাহন আছে নেকি ? তেন্তে চৰকাৰক দিব লাগিব সেউজ কৰ !

Vehicle Scrap Policy : আপোনাৰ ওচৰত ৭ বছৰৰো অধিক পুৰণি বাহন আছে নেকি ? তেন্তে চৰকাৰক দিব লাগিব সেউজ কৰ !

সাংকেতিক ফটো

সাংকেতিক ফটো

Vehicle Scrap Policy : প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে(PM Narendra Modi) দেশত প্ৰথমবাৰৰ বাবে বাহনৰ বাবে স্ক্ৰেপিং নীতি ঘোষণা কৰিছে। যদি আপোনাৰ বাহনখন ৭ বছৰ পুৰণি হয় তেন্তে বাহনৰ স্ক্ৰেপ নীতি অনুসৰি আপুনি সেউজকৰ পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

  • Share this:
Vehicle Scrap Policy : প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে(PM Narendra Modi) দেশত প্ৰথমবাৰৰ বাবে বাহনৰ বাবে স্ক্ৰেপিং নীতি ঘোষণা কৰিছে। বাজেট অধিৱেশনত চৰকাৰে নীতিটো ঘোষণা কৰিছিল। এইটোৱে কৈছিল যে দেশৰ পুৰণি বাহনসমূহ(Old Vehicle) পৰিকল্পিতভাৱে আঁতৰ কৰা হ'ব। য'ত বাহনৰগৰাকীৰ সৈতে অটো(Auto) খণ্ডও যথেষ্ট লাভান্বিত হ'ব। বাহনৰ স্ক্ৰেপ আঁচনি এখনৰ পৰা আপুনি কেনেদৰে লাভান্বিত হ'ব জানো আহক। আৰু এই নীতি কাৰ্যকৰী হোৱাৰ পিছত আপুনি কি নিয়ম অনুসৰণ কৰিব লাগিব।

৭ বছৰ পুৰণি বাহনখনে কৰ পৰিশোধ কৰিব – যদি আপোনাৰ বাহনখন ৭ বছৰ পুৰণি হয় তেন্তে বাহনৰ স্ক্ৰেপ নীতি অনুসৰি আপুনি সেউজকৰ পৰিশোধ কৰিব লাগিব। যিটো চৰকাৰে পৰিৱেশ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে ব্যয় কৰিব। এই নিয়ম দুচকীয়া বাহন, চাৰিচকীয়া বাহন আৰু তিনিচকীয়া বাহনকে ধৰি সকলো বাণিজ্যিক বাহনৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য হ'ব।

নতুন গাড়ী ক্ৰয়ৰ পঞ্জীয়ন বিনামূলীয়া হ'ব – পুৰণি গাড়ীৰ স্ক্ৰেপিঙে এখন প্ৰমাণপত্ৰ লাভ কৰিব। বাহন নিৰ্মাতাসকলক নতুন বাহন এখন ক্ৰয় কৰাৰ ওপৰত ৫% ৰেহাই প্ৰদান কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে যদি তেওঁলোকে স্ক্ৰেপিং প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰে। প্ৰমাণপত্ৰখনে এখন নতুন গাড়ী ক্ৰয়ৰ ওপৰত পঞ্জীয়নৰ বাবে কোনো ধন পৰিশোধ কৰিব নালাগিব। তেওঁ কৈছিল যে স্ক্ৰেপ নীতিয়ে পথ কৰকো ৰেহাই দিব।

এই লাভালাভবোৰ স্ক্ৰেপ নীতিৰ পৰা আহিব – এই নীতিয়ে সাধাৰণ পৰিয়ালবোৰক সকলো ধৰণে যথেষ্ট লাভান্বিত কৰিব। প্ৰথম লাভালাভটো হ'ব যে আপুনি পথ দুৰ্ঘটনাৰ দৰে বিপদৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব। পুৰণি গাড়ী, পুৰণি প্ৰযুক্তিৰ পথ দুৰ্ঘটনাৰ উচ্চ আশংকা থাকে, যাৰ ফলত মুক্তি হ'ব। আঁচনিখনে প্ৰদূষণ হ্ৰাস কৰিব আৰু তত্বাৱধান ব্যয়, মেৰামতি ব্যয়, পুৰণি গাড়ীৰ ইন্ধন দক্ষতা ৰাহি কৰিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: