• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • এইবিধ বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী ঔষধ, এটা পালিৰ বাবে ব্যয় হয় ২৮ কোটি টকা, এই মাৰাত্মক ৰোগৰ পৰা কৰে জীৱন ৰক্ষা

এইবিধ বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী ঔষধ, এটা পালিৰ বাবে ব্যয় হয় ২৮ কোটি টকা, এই মাৰাত্মক ৰোগৰ পৰা কৰে জীৱন ৰক্ষা

আমেৰিকাত খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসনে (USFDA) হেমজেনিক্স (Hemgenix) নামৰ এবিধ ঔষধত অনুমোদন জনাইছে।

আমেৰিকাত খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসনে (USFDA) হেমজেনিক্স (Hemgenix) নামৰ এবিধ ঔষধত অনুমোদন জনাইছে।

গ্ল’বেল নিউজৰ প্রতিবেদনত প্রকাশ কৰা মতে, হিম’ফিলিয়া বিৰ বাবে এইটোৱেই হৈছে দেশৰ প্রথম জিন থেৰাপী৷ এই ঔষধ তেজ জমা হোৱাৰ এককালীন চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

  • Share this:
আমেৰিকাত খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসনে (USFDA) হেমজেনিক্স নামৰ এবিধ ঔষধত অনুমোদন জনাইছে। হেমজেনিক্স হৈছে বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী ঔষধ, যাৰ প্ৰতি পালিত ৩৫ লাখ ডলাৰ খৰচ হয়, অৰ্থাৎ ভাৰতীয় টকাৰ মতে ইয়াৰ মূল্য প্ৰায় ২৮ কোটি টকা হ’ব। এই ঔষধ নিৰ্মাণ কৰা কোম্পানী চি এছ এল বেহৰিঙে কয় যে এই ঔষধে স্বাস্থ্যসেৱাৰ খৰচ হ্ৰাস কৰিবলৈ আহিব।

গ্ল’বেল নিউজৰ প্রতিবেদনত প্রকাশ কৰা মতে, হিম’ফিলিয়া বিৰ বাবে এইটোৱেই হৈছে দেশৰ প্রথম জিন থেৰাপী৷ এই ঔষধ তেজ জমা হোৱাৰ এককালীন চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এতিয়া এই আটাইতকৈ দামী ঔষধটো এজেন্সীয়ে বজাৰত বিক্ৰীৰ বাবে ৰাখিছে। ৰয়টাৰৰ মতে, কোম্পানীটোৱে কয় যে, “আমি আশা কৰিছো যে এই মূল্যৰ বিন্দুটোৱে সমগ্ৰ স্বাস্থ্যসেৱা ব্যৱস্থাৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় খৰচ হ্ৰাস কৰিব।”

হিমোফিলিয়া ৰোগ কি?
হিমোফিলিয়া হৈছে ৰক্তক্ষৰণৰ বিকাৰ। ই এক জিনীয় ৰোগ আৰু অতি কম সংখ্যক লোকৰ দেহত পোৱা যায়। এই ৰোগৰ বাবে শৰীৰত তেজ জমা হোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো লেহেমীয়া হয় আৰু ইয়াৰ বাবে শৰীৰৰ পৰা বৈ যোৱা তেজ সোনকালে বন্ধ নহয়। এনে পৰিস্থিতিত ব্যক্তিজনৰ সময়মতে চিকিৎসা নকৰিলে তেওঁৰ মৃত্যুও হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে ৰোগীয়ে Factor IX ৰ বহুতো দামী IV ড্ৰিপ খাব লাগিব। ই এটা প্ৰটিন, যাৰ জৰিয়তে তেজৰ গোটবোৰ জমা হৈ পৰে।

এই ৰোগ মহিলাতকৈ পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত বেছিকৈ দেখা যায়। ভাৰতত জন্মগ্ৰহণ কৰা প্ৰতি ৫০০০ পুৰুষৰ ভিতৰত এজন হিমোফিলিয়া ৰোগত আক্ৰান্ত হয়। অৰ্থাৎ আমাৰ দেশত প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ১৩০০ শিশু হিমোফিলিয়া ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ জন্ম লয়।

হিমোফিলিয়া বি এই বিকাৰ অতি ভয়াৱহ ৰোগ। প্ৰায় ৪০,০০০ লোকৰ ভিতৰত এজনৰ এই ৰোগ হয়। হেমজেনিক্সে যকৃতত ক্লটিং প্ৰটিনৰ বাবে এটা জিন দি কাম কৰে, তাৰ পিছত ৰোগীয়ে নিজাববীয়াকৈ ইয়াক উৎপাদন কৰিব পাৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি