• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • মাত্ৰ ৪৩৬ টকা বাৰ্ষিক প্ৰিমিয়ামত এইটো চৰকাৰী আঁচনীত ২ লাখ টকাৰ কভাৰ, সকলো জানি লওক ইয়াত

মাত্ৰ ৪৩৬ টকা বাৰ্ষিক প্ৰিমিয়ামত এইটো চৰকাৰী আঁচনীত ২ লাখ টকাৰ কভাৰ, সকলো জানি লওক ইয়াত

প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বিমা যোজনা (Pradhan Mantri Jeevan Jyoti Bima Yojana (PMJJBY)ই বছৰি ২ লাখ টকাৰ কভাৰেজ প্ৰদান কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বিমা যোজনা (Pradhan Mantri Jeevan Jyoti Bima Yojana (PMJJBY)ই বছৰি ২ লাখ টকাৰ কভাৰেজ প্ৰদান কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বিমা যোজনা (Pradhan Mantri Jeevan Jyoti Bima Yojana (PMJJBY)ই বছৰি ২ লাখ টকাৰ কভাৰেজ প্ৰদান কৰে।

  • Share this:
প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বীমা যোজনাঃ নৰেন্দ্ৰ মোদী চৰকাৰে যোৱা কেইবছৰমানৰ পৰা নাগৰিকসকলৰ বিশেষকৈ অৰ্থনৈতিকভাৱে নিম্ন পটভূমিৰ লোকসকলৰ সামাজিক সুৰক্ষা সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে কেইবাখনো আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াত প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বিমা যোজনা (Pradhan Mantri Jeevan Jyoti Bima Yojana (PMJJBY)কে ধৰি বহুতো বীমা আঁচনি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। এই আঁচনিখনে বছৰি ২ লাখ টকাৰ কভাৰেজ প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ বাবে এজন ব্যক্তিয়ে মাত্ৰ বছৰি ৪৩৬ টকা দি আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰিব লাগিব। প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বিমা যোজনা এনেদৰে এটা টাৰ্ম বীমা পলিচী যিয়ে কম প্ৰিমিয়ামত পলিচিধাৰীৰ মৃত্যুক সামৰি লয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বীমা যোজনা(PMJJBY) কি?

ওপৰত উল্লেখ কৰা অনুসৰি PMJJBY হৈছে যিকোনো কাৰণত মৃত্যুৰ বাবে জীৱন বীমাৰ আৱৰণ প্ৰদান কৰা এখন বীমা আঁচনি। ই এবছৰীয়া কভাৰ, বছৰৰ পিছত বছৰ ধৰি নবীকৰণযোগ্য। এই আঁচনিখন এল আই চি আৰু একেধৰণৰ চৰ্তত প্ৰডাক্টটো আগবঢ়াবলৈ ইচ্ছুক অন্যান্য জীৱন বীমা কোম্পানীসমূহৰ জৰিয়তে বেংক বা ডাকঘৰৰ সৈতে প্ৰয়োজনীয় অনুমোদন আৰু টাই আপৰ সৈতে প্ৰদান / প্ৰশাসন কৰা হয়। নিয়ম অনুসৰি অংশগ্ৰহণকাৰী বেংক আৰু ডাকঘৰে নিজৰ গ্ৰাহকৰ বাবে আঁচনি ৰূপায়ণৰ বাবে এনে কোনো জীৱন বীমা কোম্পানীক নিয়োগ কৰিবলৈ স্বাধীন।

PMJJBY আঁচনিৰ যোগ্যতা

এই আঁচনিৰ অধীনত ১৮ৰ পৰা ৫০ বছৰ বয়সৰ সকলোৰে অংশগ্ৰহণকাৰী বেংক বা ডাকঘৰৰ ব্যক্তিগত একাউণ্টধাৰীয়ে যোগদান কৰাৰ অধিকাৰ আছে।  যদি কাৰোবাৰ একাধিক বেংক বা ডাকঘৰৰ একাউণ্ট থাকে তেন্তে ব্যক্তিজনে কেৱল এটা বেংক বা ডাকঘৰ একাউণ্টৰ জৰিয়তে আঁচনিখনত যোগদান কৰিব পাৰিব। বেংক বা ডাকঘৰৰ বাবে আধাৰ কাৰ্ড (Aadhaar) হৈছে প্ৰাথমিক কেৱাইচি। একাউণ্টধাৰীয়ে প্ৰিমিয়াম কৰ্তনৰ বাবে একাউণ্টত অটো-ডেবিট বৈশিষ্ট্যও সক্ষম কৰিব লাগিব।

PMJJBY বৈশিষ্ট্য আৰু সুবিধাসমূহ

-এই আঁচনিৰ অধীনত পলিচিধাৰীয়ে বছৰি ৪৩৬ টকা দি ২ লাখ টকাৰ টাৰ্ম বীমা কভাৰ লাভ কৰে, যিটো যিকোনো কাৰণত মৃত্যুৰ সময়ত ব্যক্তিজনৰ পৰিয়ালক দিব লাগিব।

-আঁচনিৰ অধীনত প্ৰতিটো বাৰ্ষিক কভাৰেজ সময়সীমাৰ ৩১ মে’ বা তাৰ আগতে তেওঁ দিয়া বিকল্প অনুসৰি গ্ৰাহকৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা প্ৰিমিয়ামটো এটা কিস্তিত স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ডেবিট কৰা হয়।

PMJJBY আঁচনিৰ অধীনত নামভৰ্তিৰ সময়ত দিয়া বিকল্প অনুসৰি প্ৰিমিয়াম পলিচিধাৰীৰ একাউণ্টৰ পৰা ‘অটো এটা কিস্তিত ডেবিট’ৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হ’ব।

-৪৩৬ টকাৰ ভিতৰত ৩৯৫ টকা বীমা কোম্পানীলৈ যায়, আনহাতে ৩০ টকা খৰচৰ পৰিশোধ হিচাপে এজেণ্ট বা বেংকলৈ যায়। বাকী ১১ টকা অংশগ্ৰহণকাৰী বেংকক প্ৰশাসনিক খৰচৰ পৰিশোধৰ বাবে যায়।

-PMJJBY আঁচনিৰ অধীনত ইয়াৰ বাবে চহী কৰাৰ ৪৫ দিনৰ পিছত ৰিস্ক কভাৰ প্ৰযোজ্য হ’ব
Published by:Manjumoni Borah
First published: