• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • 'মিথিলা মাখনা' লৈ চৰকাৰৰ GI Tag; কৃষকৰ হ'ব প্ৰত্যক্ষ লাভালাভ

'মিথিলা মাখনা' লৈ চৰকাৰৰ GI Tag; কৃষকৰ হ'ব প্ৰত্যক্ষ লাভালাভ

চৰকাৰে মিথিলা মাখানাক ভৌগোলিক সূচক (GI) টেগ প্ৰদান কৰিছে

চৰকাৰে মিথিলা মাখানাক ভৌগোলিক সূচক (GI) টেগ প্ৰদান কৰিছে

সামগ্ৰী এটাই এই টেগটো পোৱাৰ পিছত, যিকোনো ব্যক্তি বা কোম্পানীয়ে সেই নামৰ অধীনত একে ধৰণৰ সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিব নোৱাৰে। এই টেগটো ১০ বছৰৰ বাবে বৈধ যাৰ পিছত ইয়াক নৱীকৰণ কৰিব পাৰি।

  • Share this:
চৰকাৰে মিথিলা মাখানাক ভৌগোলিক সূচক (GI) টেগ প্ৰদান কৰিছে, যিয়ে উৎপাদকসকলক তেওঁলোকৰ সৰ্বোত্তম উৎপাদনৰ বাবে সৰ্বাধিক মূল্য প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।


"মিথিলা মাখানাই জিআই টেগৰ সৈতে পঞ্জীভুক্ত হ'ল, এতিয়া কৃষকসকলে লাভ পাব আৰু উপাৰ্জন কৰা সহজ হ'ব। উৎসৱৰ বতৰত মিথিলা মাখানাক ভৌগোলিক সূচক টেগৰ বাবে, বিহাৰৰ বাহিৰৰ লোকসকলে এই শুভ সামগ্ৰীটো শ্ৰদ্ধাৰে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব," বুলি কেন্দ্ৰীয় বাণিজ্য আৰু উদ্যোগ মন্ত্ৰী পীয়ুষ গোৱেলে এক টুইটযোগে প্ৰকাশ কৰে।



সামগ্ৰী এটাই এই টেগটো পোৱাৰ পিছত, যিকোনো ব্যক্তি বা কোম্পানীয়ে সেই নামৰ অধীনত একে ধৰণৰ সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিব নোৱাৰে। এই টেগটো ১০ বছৰৰ বাবে বৈধ যাৰ পিছত ইয়াক নৱীকৰণ কৰিব পাৰি।


জি.আই. পঞ্জীয়নৰ অন্যান্য লাভালাভবোৰৰ ভিতৰত আছে সেই সামগ্ৰীটোৰ আইনী সুৰক্ষা, আনৰ দ্বাৰা অনানুমোদিত ব্যৱহাৰৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰোধ, আৰু ৰপ্তানিৰ প্ৰচাৰ আদি।


জি.আই. হৈছে এক নিৰ্দিষ্ট ভৌগোলিক অঞ্চলৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা এক কৃষিজাত, প্ৰাকৃতিক বা নিৰ্মিত সামগ্ৰী (হস্তশিল্প আৰু ঔদ্যোগিক সামগ্ৰী)।


জি.আই. পঞ্জীয়ন প্ৰমাণপত্ৰ অনুসৰি, এইটো প্ৰমাণিত হয় যে জি.আই. মিথিলাঞ্চল মাখনা উৎপাদক সংঘৰ নামত পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে।


সাধাৰণতে, এনে নামটোৱে গুণগত মানদণ্ড আৰু স্বকীয়তাৰ আশ্বাস প্ৰদান কৰে, যি মূলতঃ ইয়াৰ উৎপত্তিৰ স্থানৰ বাবে দায়ী।


জি.আই. সামগ্ৰীৰ পঞ্জীয়নৰ এক সঠিক প্ৰক্ৰিয়া আছে যাৰ ভিতৰত আছে আবেদন দাখিল কৰা, প্ৰাথমিক পৰীক্ষা আৰু পৰীক্ষা, কাৰণ দৰ্শোৱাৰ জাননী, ভৌগোলিক ইংগিত আলোচনীত প্ৰকাশ, পঞ্জীয়নৰ বিৰোধিতা আদি।



আইনৰ দ্বাৰা বা অধীনত স্থাপিত ব্যক্তি, উৎপাদক, সংগঠন বা কৰ্তৃত্বৰ যিকোনো সংগঠনে আবেদন কৰিব পাৰে। আবেদনকাৰীয়ে প্ৰযোজকৰ আগ্ৰহ প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব লাগিব। এইটো এটা আইনী অধিকাৰ যাৰ অধীনত জিআই ধাৰকে আনক একে নাম ব্যৱহাৰ কৰাত বাধা দিব পাৰে।


এই টেগটো বহন কৰা বিখ্যাত সামগ্ৰীবোৰৰ ভিতৰত আছে বাচমতী চাউল, দাৰ্জিলিং চাহ, চন্দ্ৰি ফেব্ৰিক, মহীশূৰ ৰেচম, কুল্লু শাল, কাংৰা চাহ, থাঞ্জাভুৰ পেইণ্টিংছ, এলাহাবাদ সুৰখা, ফাৰুখাবাদ প্ৰিণ্টচ, লক্ষ্ণৌ জাৰ্ডোজি আৰু কাশ্মীৰ ৱালনাট উড কাৰুকাৰ্য আদি।


Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি