Good News: এতিয়া দুগ্ধপাম খোলক আৰু লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰক ! চৰকাৰে নতুন সুবিধা আৰম্ভ কৰিছে, আপুনি পাব বহুতো লাভালাভ...

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 20, 2021, 10:26 AM IST
Good News: এতিয়া দুগ্ধপাম খোলক আৰু লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰক ! চৰকাৰে নতুন সুবিধা আৰম্ভ কৰিছে, আপুনি পাব বহুতো লাভালাভ...
যদি আপুনি আপোনাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে (Start Own Business), আপুনি দুগ্ধ পামৰ ব্যৱসায় কৰিব পাৰে (Start Dairy Farm Business)।

যদি আপুনি আপোনাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে (Start Own Business), আপুনি দুগ্ধ পামৰ ব্যৱসায় কৰিব পাৰে (Start Dairy Farm Business)।

  • Share this:
যদি আপুনি আপোনাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে (Start Own Business), আপুনি দুগ্ধ পামৰ ব্যৱসায় কৰিব পাৰে (Start Dairy Farm Business)। ভাৰত হৈছে সৰ্ববৃহৎ গাখীৰ উৎপাদক (India is the largest milk producer country) দেশ। এনে পৰিস্থিতিত, ই আপোনাৰ বাবে এক অত্যন্ত লাভজনক ব্যৱসায় হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে (Earn Money)। এতিয়া চৰকাৰেও আপোনাক এই ব্যৱসায়ত সহায় কৰিব। দৰাচলতে, চৰকাৰে কৈছে যে মীন পালন, পশুপালন আৰু দুগ্ধ জাত মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে সংযোগ সুবিধা হিচাপে কাম কৰাৰ বাবে এক 'দুগ্ধ বিনিয়োগ ত্বৰক' (Dairy Investment Accelerator) স্থাপন কৰা হৈছে। এইটো দুগ্ধ খণ্ডত বিনিয়োগৰ প্ৰচাৰ আৰু সুবিধাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া এক পদক্ষেপ।

চৰকাৰৰ পৰিকল্পনা কি শিকক?
চৰকাৰে এক বিবৃতিত কৈছিল যে দুগ্ধ বিনিয়োগ ত্বৰক মন্ত্ৰালয়ৰ বিনিয়োগ সুবিধা কোষৰ অংশ হ'ব। এইটোৱে কয় যে বিনিয়োগকাৰীসকলৰ সৈতে আন্তঃপৃষ্ঠ হিচাপে কাম কৰিবলৈ এইটো বিভিন্ন ধৰণৰ কামত নিয়োজিত মানুহৰ এটা দল।ই বিনিয়োগ চক্ৰত সহায় আগবঢ়াব যেনে বিনিয়োগৰ সুযোগ মূল্যাঙ্কনৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট তথ্য আগবঢ়োৱা, চৰকাৰী আঁচনিৰ বাবে আৱেদনৰ বিষয়ে প্ৰশ্নৰ সমাধান কৰা, ৰাজ্যিক বিভাগ আৰু সংশ্লিষ্ট বিষয়াসকলৰ সৈতে ভূমি সমৰ্থন প্ৰদান কৰা, লগতে কৌশলগত অংশীদাৰৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰা।

চৰকাৰৰ ১৫ হাজাৰ কোটি টকাৰ আঁচনি
ই পশুপালন খণ্ডত আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নত উদগনি দিয়াৰ বাবে চৰকাৰৰ ১৫,০০০ কোটি টকাৰ মুখ্য আঁচনি পশুপালন আন্তঃগাঁথনি উন্নয়ন পুঁজি (এএইচআইডিএফ) সম্পৰ্কে বিনিয়োগকাৰীসকলৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি কৰিব। উদ্যোগী, ব্যক্তিগত কোম্পানী, এমএছএমই, কৃষক উৎপাদক সংগঠন (FPO) আৰু ধাৰা ৮ কোম্পানীবোৰক বিত্তীয় সাহায্য প্ৰদান কৰাৰ বাবে পুঁজি স্থাপন কৰা হৈছে। যোগ্য প্ৰতিষ্ঠানবোৰে নতুন একক স্থাপন বা দুগ্ধ প্ৰক্ৰিয়াকৰণ আৰু সম্পৰ্কিত মূল্য সংযোজন আন্তঃগাঁথনি, মাংস প্ৰক্ৰিয়াকৰণ আৰু গৰু খাদ্য প্ৰকল্পৰ ক্ষেত্ৰত বিদ্যমান এককবোৰ সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ বাবে আঁচনিখন লাভ কৰিব পাৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: July 20, 2021, 10:26 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি