• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • দেশত বৃদ্ধি নহয় চেনিৰ দাম! মূল্যবৃদ্ধি ৰোধ কৰাৰ বাবে চৰকাৰে ল'ব এক ডাঙৰ পদক্ষেপ

দেশত বৃদ্ধি নহয় চেনিৰ দাম! মূল্যবৃদ্ধি ৰোধ কৰাৰ বাবে চৰকাৰে ল'ব এক ডাঙৰ পদক্ষেপ

ভাৰত বিশ্বৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম চেনি ৰপ্তানিকাৰকৰ লগতে বিশ্বৰ সৰ্বাধিক চেনিৰ উপভোক্তা।

ভাৰত বিশ্বৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম চেনি ৰপ্তানিকাৰকৰ লগতে বিশ্বৰ সৰ্বাধিক চেনিৰ উপভোক্তা।

পূৰ্বে ভাৰতৰ পৰা চেনি ৰপ্তানিৰ ক্ষেত্ৰত কোনো বাধা নাছিল। কিন্তু, ঘৰুৱা বজাৰত চেনিৰ যোগান সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে আৰু মূল্য নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাৰ বাবে চৰকাৰে যোৱা বছৰ চেনিৰ ৰপ্তানিৰ ক্ষেত্ৰত সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দেশত চেনিৰ হাৰৰ ওপৰত তীক্ষ্ণ দৃষ্টি ৰাখিছে। চেনিৰ মূল্যবৃদ্ধি ৰোধ কৰাৰ পৰিকল্পনা আৰম্ভ কৰিছে চৰকাৰে। ঘৰুৱা যোগান নিশ্চিত আৰু হাৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে চৰকাৰে ২০২৩ চনৰ ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত চেনিৰ ৰপ্তানিৰ কোটা কৰ্তন কৰিব পাৰে। সূত্ৰ অনুসৰি ২০২১-২২ চনত চৰকাৰে চেনিৰ ৰপ্তানিৰ কোটা ১ কোটি ১২ লাখ টনৰ পৰা ৯০ লাখ টনলৈ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। বিশ্বৰ ভিতৰতে দ্বিতীয় বৃহত্তম চেনি উৎপাদনকাৰী দেশ ভাৰত।

ব্লুমবাৰ্গৰ উদ্ধৃতিৰে মানিকণ্ট্ৰ’লে কয় যে সৰ্বাধিক ৰপ্তানিকাৰক ব্ৰাজিলত বৰষুণৰ বাবে কুঁহিয়াৰৰ ৰস চেপি সংৰক্ষণ কৰাৰ গতি মন্থৰ হোৱাৰ ফলত বিশ্বজুৰি চেনিৰ যোগান হ্ৰাস পাইছে। বিষয়টোৰ সৈতে পৰিচিত সূত্ৰসমূহে জনোৱা মতে, নতুন দিল্লীয়ে পূৰ্বে মাত্ৰ ৮০ লাখ টন চেনি ৰপ্তানিৰ অনুমতি দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল, কিন্তু এতিয়া চেনিৰ অধিক ঘৰুৱা উদ্বৃত্ত মজুতৰ সম্ভাৱনাৰ বাবে অলপ বেছি চেনি ৰপ্তানিৰ অনুমতি দিয়া হ’ব পাৰে।

একাধিক পৰ্যায়ত ৰপ্তানি কৰা
চেনি ৰপ্তানিৰ কোটা হ্ৰাস সন্দৰ্ভত বাণিজ্য মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা কোনো সঁহাৰি পোৱা নাই। বিষয়টোৰ বিষয়ে অভিজ্ঞ লোকসকলে কয় যে উৎপাদনৰ গতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি চৰকাৰে প্ৰথম পৰ্যায়ত ৬০ লাখ টন আৰু দ্বিতীয় পৰ্যায়ত ৩০ লাখ টন ৰপ্তানিৰ অনুমতি দিয়াৰ কথা চিন্তা কৰিছে।

ভাৰতে চেনিৰ ৰপ্তানিৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে
ইয়াৰ পূৰ্বে ভাৰতৰ পৰা চেনি ৰপ্তানিৰ ক্ষেত্ৰত কোনো বাধা নাছিল। কিন্তু, ঘৰুৱা বজাৰত চেনিৰ যোগান সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে আৰু মূল্য নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাৰ বাবে চৰকাৰে যোৱা বছৰ চেনিৰ ৰপ্তানিৰ ক্ষেত্ৰত সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। যোৱা শনিবাৰে চৰকাৰে নিজেই সিদ্ধান্ত লৈছিল যে অহা বছৰৰ অক্টোবৰ পৰ্যন্ত চেনি ৰপ্তানিৰ নিষেধাজ্ঞা বৃদ্ধি কৰা হ’ব। কিন্তু ইউৰোপীয় সংঘ আৰু আমেৰিকালৈ ৰপ্তানি কৰা চেনিৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা কিছুমান বিশেষ কোটাৰ অধীনত প্ৰযোজ্য নহয়।

৩৫.৫ মিলিয়ন টন চেনি উৎপাদন
ইণ্ডিয়ান চুগাৰ মিলছ এছ’চিয়েশ্যনৰ তথ্য অনুসৰি এই বছৰ ভাৰতত চেনিৰ উৎপাদন ৩৫.৫ মিলিয়ন টন হ’ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে। ২০২০-২১ চনত ব্ৰাজিলৰ পিছতে দেশখনে সৰ্বাধিক চেনি ৰপ্তানি কৰিছিল। ভাৰতীয় চেনিৰ প্ৰধান ক্ৰেতা দেশসমূহ হ’ল ইণ্ডোনেছিয়া, বাংলাদেশ, মালয়েছিয়া আৰু আৰৱ। ভাৰত বিশ্বৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম চেনি ৰপ্তানিকাৰকৰ লগতে বিশ্বৰ সৰ্বাধিক চেনিৰ উপভোক্তা।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি