• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Gold Price Update:সোণৰ মূল্য হ্ৰাসে আনিছে সুখবৰ! 7000 টকা পৰ্যন্ত সোণৰ দাম সস্তা! এনেকৈ জানক সোণৰ শেহতীয়া মূল্য

Gold Price Update:সোণৰ মূল্য হ্ৰাসে আনিছে সুখবৰ! 7000 টকা পৰ্যন্ত সোণৰ দাম সস্তা! এনেকৈ জানক সোণৰ শেহতীয়া মূল্য

Gold-Silver Latest Price: যোৱা ব্যৱসায়িক সপ্তাহত সোণ আৰু ৰূপ দুয়োটাৰ মূল্য সামান্য হ্ৰাস পাইছিল।

Gold-Silver Latest Price: যোৱা ব্যৱসায়িক সপ্তাহত সোণ আৰু ৰূপ দুয়োটাৰ মূল্য সামান্য হ্ৰাস পাইছিল।

Gold-Silver Latest Price: যোৱা ব্যৱসায়িক সপ্তাহত সোণ আৰু ৰূপ দুয়োটাৰ মূল্য সামান্য হ্ৰাস পাইছিল।

  • Share this:
নতুন দিল্লী: নতুন ব্যৱসায় সপ্তাহ আজিৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে। যোৱা ব্যৱসায়িক সপ্তাহত সোণ আৰু ৰূপ দুয়োটাৰ মূল্য সামান্য হ্ৰাস পাইছিল। আজি, এই ব্যৱসায়িক সপ্তাহৰ প্ৰথম দিনটোত ভাৰতীয় সোণ–ৰূপৰ বজাৰত সোণ আৰু ৰূপৰ ব্যৱসায় কেনেদৰে হয় তাৰ ওপৰত সকলোৰে দৃষ্টি নিবদ্ধ।

যোৱা ব্যৱসায়িক সপ্তাহত (১৫ ৰ পৰা ১৮ অক্টোবৰ) সোণ প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ১১৬ টকা হ্ৰাস হৈ প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৪৮১ টকা হ্ৰাস পাইছিল। ইণ্ডিয়া বুলিয়ন এণ্ড জুৱেলাৰ এছ'চিয়েচন (আইবিজেএ)ৰ মতে, সপ্তাহটোৰ আৰম্ভণিতে সোণৰ হাৰ আছিল 49351, যি বৃহস্পতিবাৰে প্ৰতি 10 গ্ৰামত 49235 টকালৈ হ্ৰাস পাইছিল। ৰূপৰ মূল্য ৬৬৯৬৭ ৰ পৰা প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৬৬৪৮৬ টকালৈ হ্ৰাস পাইছিল।


উল্লেখ্য যে, আইবিজেএ-য়ে সপ্তাহান্তিক আৰু বন্ধৰ দিনৰ বাহিৰে প্ৰতিদিনে সোণ আৰু ৰূপৰ ৰেট মুকলি কৰে। আপুনি ২২ কেৰেট আৰু ১৮ কেৰেট সোণৰ খুচুৰা হাৰ জানিবলৈ 8955664433 মিছকল দিব পাৰে। হাৰবোৰ নিমিষতে এছএমএছৰ জৰিয়তে প্ৰাপ্ত কৰা হ'ব। আপুনি সঘনাই আপডেটৰ তথ্যৰ বাবে www.ibja.co বা ibjarates.com চাব পাৰে।

বৃহস্পতিবাৰে ভাৰতীয় বুলিয়ন বজাৰত প্ৰতি 10 গ্ৰামত 49038 টকা, প্ৰতি 10 গ্ৰামত 45099 টকাত 22 কেৰেট সোণ, প্ৰতি 10 গ্ৰামত 18 কেৰেটৰ সৈতে 36296 টকা আৰু 14 কেৰেটৰ সৈতে সোণ প্ৰতি 10 গ্ৰামত প্ৰায় 28802 টকা আছিল।

সৰ্বকালৰ উচ্চ দামৰ পৰা সোণ 6965 টকা আৰু ৰূপৰ 13494 টকা সস্তা হৈছে

অৰ্থাৎ আটাইতকৈ সৰ্বোচ্ছ দাম হোৱাৰ পৰা পৰা প্ৰতি 10 গ্ৰামত প্ৰায় 6965 টকা সস্তাত বিক্ৰী হৈ আছে সোণ। ২০২০ চনৰ আগষ্টমাহত সোণৰ সৰ্বকালৰ সৰ্বাধিক দাম হৈছিল। তেতিয়া প্ৰতি দহ গ্ৰামত আছিল 56,200। ৰূপ ইয়াৰ সৰ্বোচ্চ স্তৰৰ পৰা প্ৰতি কিলোগ্ৰামত প্ৰায় ১৩৪৯৪ টকাত সস্তা হৈছে। ৰূপৰ প্ৰতি কিলোগ্ৰামত সৰ্বকালৰ সৰ্বাধিক 79980 টকা আছিল যোৱাবছৰ।

সোণৰ বিশুদ্ধতা শিকক

যদি আপুনি এতিয়া সোণৰ বিশুদ্ধতা পৰীক্ষা কৰিব বিচাৰে, ইয়াৰ বাবে চৰকাৰে এটা এপ সৃষ্টি কৰিছে। গ্ৰাহকসকলে বিআইএছ কেয়াৰ এপৰ পৰা সোণৰ বিশুদ্ধতা পৰীক্ষা কৰিব পাৰে। এই এপটোৰ জৰিয়তে আপুনি কেৱল সোণৰ বিশুদ্ধতা পৰীক্ষা কৰাই নহয় কিন্তু ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত যিকোনো অভিযোগও কৰিব পাৰে।

হলমাৰ্ক চাইহে সোণ কিনিব

সোণ কিনাৰ সময়ত ইয়াৰ মানদণ্ডৰ যত্ন ল'বলৈ কওঁক। সোণৰ অলংকাৰ কেৱল হলমাৰ্ক চাই হে ক্ৰয় কৰিব লাগে। হলমাৰ্ক হৈছে সোণৰ চৰকাৰী গেৰাণ্টি আৰু ভাৰতৰ একমাত্ৰ সংস্থা ব্যুৰো অফ ইণ্ডিয়ান ষ্টেণ্ডাৰ্ডে (বি.আই.এছ.) হলমাৰ্ক নিৰ্ধাৰণ কৰে। হলমাৰ্কিং আঁচনিয়ে ভাৰতীয় মানদণ্ড ব্যুৰো আইনৰ অধীনত এক কাৰ্যকৰী, নিয়ম আৰু নিয়ম হিচাপে কাম কৰে।
First published: