• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • 2nd Richest Man in the World: আমাজনৰ স্বত্বাধিকাৰী জেফ বেজোছক চেৰ পেলাই বিশ্বৰ দ্বিতীয় ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাত গৌতম আদানি!

2nd Richest Man in the World: আমাজনৰ স্বত্বাধিকাৰী জেফ বেজোছক চেৰ পেলাই বিশ্বৰ দ্বিতীয় ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাত গৌতম আদানি!

বিশ্বৰ দ্বিতীয় ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাত গৌতম আদানি!

বিশ্বৰ দ্বিতীয় ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাত গৌতম আদানি!

ফৰ্বছৰ ৰিয়েল টাইম বিলিয়নাৰ্ছ তালিকা অনুসৰি আদানিৰ সম্পত্তি ৫.২ বিলিয়ন ডলাৰ বৃদ্ধি পাইছে, যিটো ৩.৪৯ শতাংশ বৃদ্ধি। আদানি গ্ৰুপৰ অধ্যক্ষৰ সম্পত্তি এতিয়া ১৫৫.৫ বিলিয়ন ডলাৰ ( ₹১২.৩৭ লাখ কোটি)।

  • Share this:
বিলিয়নাৰ গৌতম আদানি এতিয়া বিশ্বৰ দ্বিতীয় ধনী ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। বাৰ্নাৰ্ড আৰ্ন’ল্টৰ ঠাইত ফৰ্বছৰ তালিকাত হুইস্কাৰৰ স্থান লাভ কৰিছে। আদানি গ্ৰুপৰ অধ্যক্ষৰ সম্পত্তি এতিয়া ১৫৫.৫ বিলিয়ন ডলাৰ ( ₹১২.৩৭ লাখ কোটি)।

ফৰ্বছৰ ৰিয়েল টাইম বিলিয়নাৰ্ছ তালিকা অনুসৰি আদানিৰ সম্পত্তি ৫.২ বিলিয়ন ডলাৰ বৃদ্ধি পাইছে, যিটো ৩.৪৯ শতাংশ বৃদ্ধি। ফ্ৰান্সৰ বাৰ্নাৰ্ড আৰ্নল্ট আৰু আমাজনৰ প্ৰতিষ্ঠাপক জেফ বেজোছৰ তুলনাত তেওঁ সংকীৰ্ণভাৱে আগবাঢ়ি আছে। টেছলাৰ প্ৰতিষ্ঠাপক ইলন মাস্কে ধনী বক্তিৰ তালিকাত শীৰ্ষস্থান দখল কৰি আছে।

শীৰ্ষ দহৰ তালিকাত ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰীজৰ অধ্যক্ষ মুকেশ আম্বানীয়ে ৯২.২ বিলিয়ন ডলাৰৰ সম্পত্তিৰে দ্বিতীয়জন ভাৰতীয়। শীৰ্ষ দহৰ তালিকাত থকা আন বিলিয়নাৰসকলৰ ভিতৰত আছে বিল গেটছ, লেৰী এলিছন, ৱাৰেন বাফেট, লেৰী পেজ আৰু চাৰ্গী ব্ৰিন।

৩০ আগষ্টত আদানিয়ে লুই ভিটনৰ বছ আৰ্নাল্টক অতিক্ৰম কৰি বিশ্বৰ তৃতীয় ধনী ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। প্ৰথমবাৰৰ বাবে এজন এছিয়ানক শীৰ্ষ তিনি বিলিয়নাৰৰ ভিতৰত স্থান দিয়া হৈছিল। ব্লুমবাৰ্গে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি আদানি গ্ৰুপৰ পাকঘৰৰ প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰীৰ প্ৰতিষ্ঠান আদানী উইলমাৰ লিমিটেডে এতিয়া নিজৰ খাদ্য পৰিচালনা ব্যৱসায় বৃদ্ধিৰ বাবে স্থানীয় আৰু বহিঃৰাজ্যৰ অধিগ্ৰহণৰ লক্ষ্যৰ বাবে স্কাউট কৰি আছে। কোম্পানীটোৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া তথা পৰিচালন সঞ্চালক আংছু মালিকে ব্লুমবাৰ্গক জনোৱা মতে, কোম্পানীটোৱে গ্ৰাহক সামগ্ৰীৰ প্ৰস্তাৱ আৰু প্ৰসাৰ বৃদ্ধিৰ বাবে মূল খাদ্য আৰু বিতৰণ কোম্পানীসমূহৰ ব্ৰেণ্ডসমূহ অধিগ্ৰহণ কৰিবলৈ বিচাৰিছে।

আদানি উইলমাৰে ক্ৰয়ৰ বাবে প্ৰাৰম্ভিক ৰাজহুৱা প্ৰস্তাৱৰ পৰা ৫০০ কোটি ধাৰ্য্য কৰিছে। অতিৰিক্ত ধনৰ উৎস আভ্যন্তৰীণ এক্ৰুৱেল আৰু এপ্ৰিল মাহৰ পৰা অহা বছৰৰ বাবে পৰিকল্পিত মূলধনী ব্যয়ৰ ৩০ বিলিয়ন টকাৰ পৰা লাভ কৰা হ’ব বুলিও তেওঁ কয়। ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ৪৮৬ মিলিয়ন ডলাৰত আত্মপ্ৰকাশ কৰাৰ পিছত খাদ্য কোম্পানীটোৰ শ্বেয়াৰ তিনিগুণতকৈও অধিক বৃদ্ধি পাইছে।

আগষ্ট মাহত মুকেশ আম্বানীৰ ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰীজে সহযোগী কোম্পানী ৰিলায়েন্স ৰিটেইলৰ জৰিয়তে এফএমচিজি ব্যৱসায়ত আগ্ৰাসন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰাৰ পিছতে এই তথ্য প্ৰকাশ কৰা হৈছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি