• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা সলনি হ'ব এই ৫টা নিয়ম, আপোনাৰ একাউণ্টত পৰিব ইয়াৰ প্ৰভাৱ, কি নিয়ম জানি লওক

১ ডিচেম্বৰৰ পৰা সলনি হ'ব এই ৫টা নিয়ম, আপোনাৰ একাউণ্টত পৰিব ইয়াৰ প্ৰভাৱ, কি নিয়ম জানি লওক

পঞ্চম দৰমহা আয়োগৰ পৰামৰ্শ মতে দৰমহা পোৱা কৰ্মচাৰীসকলৰ ডি এ এতিয়াৰ ৩৫৬ শতাংশৰ পৰা বঢ়াই ৩৬৮ শতাংশ কৰা হৈছে। কেন্দ্ৰৰ মেম’ৰেণ্ডাম মতে কেন্দ্ৰ চৰকাৰ আৰু কেন্দ্ৰীয় স্বায়ত্ব নিকায়ৰ ফ্ৰি ৰিভাইজড বেতন পোৱা কৰ্মচাৰীসকলৰ ডিএ বৃদ্ধি কৰা হৈছে।

পঞ্চম দৰমহা আয়োগৰ পৰামৰ্শ মতে দৰমহা পোৱা কৰ্মচাৰীসকলৰ ডি এ এতিয়াৰ ৩৫৬ শতাংশৰ পৰা বঢ়াই ৩৬৮ শতাংশ কৰা হৈছে। কেন্দ্ৰৰ মেম’ৰেণ্ডাম মতে কেন্দ্ৰ চৰকাৰ আৰু কেন্দ্ৰীয় স্বায়ত্ব নিকায়ৰ ফ্ৰি ৰিভাইজড বেতন পোৱা কৰ্মচাৰীসকলৰ ডিএ বৃদ্ধি কৰা হৈছে।

Changes 1 December 2021-কিছুমান নতুন নিয়ম প্ৰতি নতুন মাহৰ প্ৰথম তাৰিখত প্ৰযোজ্য হয় বা পুৰণি নিয়মৰ কিছু পৰিৱৰ্তনৰ সৈতে প্ৰযোজ্য হয়।

  • Share this:

১ ডিচেম্বৰ ২০২১ৰ পৰা বহুতো নিয়ম (Changes 1 December 2021) সলনি। এই পৰিৱৰ্তনবোৰৰ ভিতৰত আছে এলপিজি চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য (LPG price), গৃহ ঋণ অফাৰ (Home loan offer), এছবিআই ক্ৰেডিট কাৰ্ড অফাৰ, আধাৰ-UAN লিংকিং ইত্যাদি। উল্লেখ্য যে কিছুমান নতুন নিয়ম প্ৰতি নতুন মাহৰ প্ৰথম তাৰিখত প্ৰযোজ্য হয় বা পুৰণি নিয়মৰ কিছু পৰিৱৰ্তনৰ সৈতে প্ৰযোজ্য হয়।


UAN-আধাৰ লিংকিং
যদি আপুনি চাকৰি কৰে আৰু ইউনিভাৰ্চেল একাউণ্ট নম্বৰ (UAN) আছে, ইয়াক ৩০ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত আধাৰ নম্বৰৰ সৈতে লিংক (Aadhar linking) কৰাৰ সময়সীমা। ১ ডিচেম্বৰ, ২০২১ৰ পৰা কোম্পানীবোৰক কেৱল ইউএএন আৰু আধাৰ সংযোগ প্ৰমাণিত হোৱা কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ইচিআৰ (ECR) দাখিল কৰিবলৈ কোৱা হৈছে। যিসকল কৰ্মচাৰীয়ে কাইলৈৰ ভিতৰত এই লিংকসমূহ দাখিল কৰিব নোৱাৰিব, তেওঁলোকে ইচিআৰ দাখিল কৰিব নোৱাৰিব।


গৃহ ঋণ অফাৰ (Home loan offer)
উৎসৱৰ বতৰত বেছিভাগ বেঙ্কে বিভিন্ন গৃহ ঋণৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছিল, যাৰ ভিতৰত আছে প্ৰচেছিং মাচুল আৰু নিম্ন সূতৰ হাৰ আদিত ৰেহাই। বেছিভাগ বেংকৰ অফাৰ ৩১ ডিচেম্বৰত শেষ হ'ব, কিন্তু LIC হাউচিং ফাইনেন্স অফাৰ ৩০ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত শেষ।


SBI ক্ৰেডিট কাৰ্ড
যদি আপুনি এছ বি আই ক্ৰেডিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰে, ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা এছ বি আইৰ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ পৰা ই এম আইত বজাৰ কৰাটো ব্যয়বহুল হ'ব। SBI কাৰ্ড এখন ব্যৱহাৰ কৰিলে এতিয়া কেৱল সূত পৰিশোধ কৰিব লাগিছিল, কিন্তু এতিয়া প্ৰচেছিং মাচুলো ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা পৰিশোধ কৰিব লাগিব।


গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য
গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য প্ৰতি মাহৰ প্ৰথম তাৰিখত নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। মাহৰ প্ৰথম দিনাই বাণিজ্যিক আৰু ঘৰুৱা চিলিণ্ডাৰৰ নতুন মূল্য জাৰি কৰা হয়। ১ ডিচেম্বৰৰ ৰাতিপুৱা নতুন মূল্য মুকলি হ’ব।


জীৱন প্ৰমাণপত্ৰ
যদি আপুনিও পেঞ্চনাৰ শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্গত হয় আৰু ৩০ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত জীৱন প্ৰমাণপত্ৰ দাখিল কৰা নাই আপুনি ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা পেঞ্চন পোৱা বন্ধ হৈ পৰিব পাৰে।

Published by:Gautam Barman
First published: