• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • অৱসৰৰ সময়ত প্ৰায় ১৫ কোটি টকা কেনেকৈ ৰাহি কৰিব পাৰি তাৰ ওপৰত এবাৰ চকু ফুৰাও আহক !

অৱসৰৰ সময়ত প্ৰায় ১৫ কোটি টকা কেনেকৈ ৰাহি কৰিব পাৰি তাৰ ওপৰত এবাৰ চকু ফুৰাও আহক !

প্ৰতীকী ফটো

প্ৰতীকী ফটো

১৫ বছৰত ১৫ কোটি টকাৰ পুঁজি স্থাপন কৰা সম্ভৱ। যদি ১৫ বছৰৰ বাবে এজনে এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে প্ৰতি মাহে ১৫ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰে, ইয়াৰ ১৫ শতাংশ সুতৰ সৈতে প্ৰায় ১৪.৫ কোটি টকাৰ পুঁজি নিৰ্মাণ কৰা সম্ভৱ।

  • Share this:
এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে ১৫ বছৰত ১৫ কোটি টকাৰ পুঁজি স্থাপন কৰা সম্ভৱ। যদি ১৫ বছৰৰ বাবে এজনে এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে প্ৰতি মাহে ১৫ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰে, ইয়াৰ ১৫ শতাংশ সুতৰ সৈতে প্ৰায় ১৪.৫ কোটি টকাৰ পুঁজি নিৰ্মাণ কৰা সম্ভৱ।

এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে আপোনাৰ লক্ষ্যত উপনীত হোৱাটো সম্ভৱ। যদি কোনোবাই প্ৰায় ২৫ বছৰৰ বাবে এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে বিনিয়োগ কৰিছে, তেনেহ'লে এটা ভাল পুঁজি নিৰ্মাণ কৰা সম্ভৱ। এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে ভাল লাভ পাবলৈ যিমান কম বয়সত বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিব পাৰি সিমানেই লাভ পোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে প্ৰায় ১০ ৰ পৰা ১৫ শতাংশ সুত পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে ১৪ ৰ পৰা ১৫ কোটি টকাৰ পুঁজি নিৰ্মাণৰ বাবে কিছুমান উপায় গ্ৰহণ কৰা প্ৰয়োজন। যদি কোনোবাই ১৫ বছৰত ১৫ কোটি টকাৰ পুঁজি নিৰ্মাণ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে সেই ব্যক্তিজনে মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰিবলৈ ১৫×১৫×১৫ ৰ নিয়ম অনুসৰণ কৰিব লাগিব। প্ৰতি মাহে ১৫ হাজাৰ টকা ১৫ বছৰৰ বাবে প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। এই ক্ষেত্ৰত, ২০ বছৰৰ ম্যাদৰ বাবে, ব্যক্তিজনে প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ আঁচনিত ২০ বছৰৰ বাবে প্ৰতি মাহে ১৫ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। যদি আপুনি বছৰি ১৫% হাৰত ৰিটাৰ্ণ লাভ কৰে, তেন্তে সেই ব্যক্তিজনৰ নিৰ্দিষ্ট লক্ষ্যত উপনীত হোৱাটো সম্ভৱ হ'ব।

প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে, যদি আপুনি প্ৰায় ১৫ বছৰৰ বাবে প্ৰতি মাহে ১৫ হাজাৰ টকাত নিৰন্তৰ বিনিয়োগ কৰে তেন্তে ১৪.৫ কোটি টকাৰ পুঁজি সৃষ্টি কৰা সম্ভৱ। প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাই বছৰি প্ৰায় ১৫ শতাংশ অধিক লাভ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। ফলস্বৰূপে, মিউচুৱেল ফাণ্ডবোৰো ইকুইটি ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰিব পাৰি। কিন্তু দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে এটা ভাল পুঁজি নিৰ্মাণৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প হৈছে এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনা।

যদি আপুনি এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ আঁচনিৰ জৰিয়তে ২০২১ চনত প্ৰতি মাহে ১৫ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে এতিয়া ২০২২ চনত প্ৰতি মাহে প্ৰায় ১৭,২৫০ টকা হ'ব। এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে প্ৰায় ১৫ শতাংশ হাৰত সূত যোগ দিয়াৰ ফলত ইয়াত ভাল লাভ পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। যদি আপুনি এক প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ জৰিয়তে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে অধিক ধন বিনিয়োগ কৰে তেন্তে এটা ভাল পুঁজি নিৰ্মাণ কৰা সম্ভৱ।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি