உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • FD: আপুনি Fixed Deposit কৰিব বিচাৰে নেকি ? তেন্তে জানি লওক কি বেংকত কিমান সুত, ক'ত সৰ্বাধিক লাভ পাব ?

    FD: আপুনি Fixed Deposit কৰিব বিচাৰে নেকি ? তেন্তে জানি লওক কি বেংকত কিমান সুত, ক'ত সৰ্বাধিক লাভ পাব ?

    যদি আপুনি বিনিয়োগ (Investment plan) কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, আপুনি বেঙ্কত ফিক্সড ডিপজিট (Fixed Deposit-FD) কৰিব পাৰে। জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলে (Senior citizens savings scheme) এনে বিকল্প বিচাৰে য'ত সৰ্বাধিক সুত উপলব্ধ আৰু তেওঁলোকৰ ধন সুৰক্ষিত থাকে।

    যদি আপুনি বিনিয়োগ (Investment plan) কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, আপুনি বেঙ্কত ফিক্সড ডিপজিট (Fixed Deposit-FD) কৰিব পাৰে। জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলে (Senior citizens savings scheme) এনে বিকল্প বিচাৰে য'ত সৰ্বাধিক সুত উপলব্ধ আৰু তেওঁলোকৰ ধন সুৰক্ষিত থাকে।

    যদি আপুনি বিনিয়োগ (Investment plan) কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, আপুনি বেঙ্কত ফিক্সড ডিপজিট (Fixed Deposit-FD) কৰিব পাৰে। জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলে (Senior citizens savings scheme) এনে বিকল্প বিচাৰে য'ত সৰ্বাধিক সুত উপলব্ধ আৰু তেওঁলোকৰ ধন সুৰক্ষিত থাকে।

    • Share this:
    যদি আপুনি বিনিয়োগ (Investment plan) কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, আপুনি বেঙ্কত ফিক্সড ডিপজিট (Fixed Deposit-FD) কৰিব পাৰে। এফডি বিনিয়োগৰ বাবে আটাইতকৈ সুৰক্ষিত বিকল্প হিচাপে বিবেচিত হয়। বেছিভাগ বিনিয়োগকাৰীয়ে আশা কৰে যে তেওঁলোকে ইয়াত বিনিয়োগ কৰিলে যিমান পাৰে সিমান বেছিকৈ সুত পাব। বিশেষকৈ জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলে (Senior citizens savings scheme) এনে বিকল্প বিচাৰে য'ত সৰ্বাধিক সুত উপলব্ধ আৰু তেওঁলোকৰ ধন সুৰক্ষিত থাকে। ইয়াত আমি ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বেংকৰবোৰত ক'ত এফডিবোৰে সৰ্বাধিক সুত দিয়ে সেইবিষয়ে উল্লেখ কৰিছো।

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে (RBI) যোৱা এবছৰত ৰেপো ৰেট সলনি কৰা নাই। এইটো এতিয়া ৪ শতাংশৰ ওচৰত। ইয়াৰ ফলত বেছিভাগ বেংকে এফডি হাৰ হ্ৰাস কৰিছিল। যদি এফ.ডি.-ৰ ওপৰত সুতৰ ওপৰত কৰ আৰোপ কৰা হয়, ই এফ.ডি.-ত লাভালাভ হ্ৰাস কৰে।

    বেঙ্কৰ সুতৰ হাৰ জানক
    যদি আপুনি এফ.ডি.-ত বিনিয়োগ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, ইয়াত ১০ টা ব্যক্তিগত বেঙ্কে অধিক সুত আগবঢ়াইছে। এই হাৰবোৰ হৈছে ১ কোটি টকাতকৈ কম এফডিৰ সুতৰ হাৰ আৰু পাঁচ বছৰৰ ম্যাদ। জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলে ৫০ বেছিছ পইণ্টৰ অধিক আগ্ৰহ লাভ কৰে।

    এই বেংকবোৰে ইমান সূত পৰিশোধ কৰিছে
    1 ডিবিএছ বেঙ্ক – 5.70-6.50 শতাংশ
    2 সিন্ধু আৰু বেঙ্ক – 5.50-6.50 শতাংশ
    3 আৰবিএল বেঙ্ক – 5.40-6.50 শতাংশ
    4 হয় বেঙ্ক – 5.25-6.50 শতাংশ
    5 টিএনএছচি বেঙ্ক – 5.75-6.00 শতাংশ
    6 আইডিএফএছ ফাৰ্ষ্ট বেঙ্ক – 5.25-6.00 শতাংশ
    7 কৰুৰ বৈশ্য বেঙ্ক – 4.25-6.00 শতাংশ
    8 এক্সিছ বেঙ্ক – 4.40-5.75 শতাংশ
    9 চাউথ ইণ্ডিয়ান বেঙ্ক – 4.50-5.65 শতাংশ

    আপোনাৰ এফডিৰ আগত এই বস্তুবোৰ মনত ৰাখিব।
    << এফডি কাৰ্যকাল
    << সুতৰ হাৰ
    << কৰ
    << সুত প্ৰত্যাহাৰ
    Published by:Kokil Sarma
    First published: