• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • EPFO: যদি আপোনাৰ দৰমহা ১৫ হাজাৰ টকাতকৈ অধিক হয় তেন্তে জানি লওক আপোনাৰ PF একাউণ্টক লৈ Insurance Cover আৰু কি কি শেহতীয়া Update আছে ?

EPFO: যদি আপোনাৰ দৰমহা ১৫ হাজাৰ টকাতকৈ অধিক হয় তেন্তে জানি লওক আপোনাৰ PF একাউণ্টক লৈ Insurance Cover আৰু কি কি শেহতীয়া Update আছে ?

EPFO: কৰ্মচাৰী জমা লিংক বীমা আঁচনি, ১৯৭৬ৰ অধীনত, বীমা কভাৰেজ ৬ লাখ টকাৰ পৰা ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। যদিও এই বৃদ্ধি কেৱল এপ্ৰিল মাহত হৈছে, খুব কম লোকেই ইয়াৰ বিষয়ে জানে। এই বৃদ্ধিৰ সৈতে, একাউণ্টত মনোনীত ব্যক্তি আপডেট কৰাটো আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে।

EPFO: কৰ্মচাৰী জমা লিংক বীমা আঁচনি, ১৯৭৬ৰ অধীনত, বীমা কভাৰেজ ৬ লাখ টকাৰ পৰা ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। যদিও এই বৃদ্ধি কেৱল এপ্ৰিল মাহত হৈছে, খুব কম লোকেই ইয়াৰ বিষয়ে জানে। এই বৃদ্ধিৰ সৈতে, একাউণ্টত মনোনীত ব্যক্তি আপডেট কৰাটো আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে।

EPFO: কৰ্মচাৰী জমা লিংক বীমা আঁচনি, ১৯৭৬ৰ অধীনত, বীমা কভাৰেজ ৬ লাখ টকাৰ পৰা ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। যদিও এই বৃদ্ধি কেৱল এপ্ৰিল মাহত হৈছে, খুব কম লোকেই ইয়াৰ বিষয়ে জানে। এই বৃদ্ধিৰ সৈতে, একাউণ্টত মনোনীত ব্যক্তি আপডেট কৰাটো আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে।

  • Share this:
যদি আপোনাৰ দৰমহা ১৫ হাজাৰ টকাতকৈ অধিক হয় আৰু PF কৰ্তন কৰা হয়, EPFOয়ে ইয়াৰ বিষয়ে আপোনাৰ বাবে কিছু আপডেট আনিছে। এইবোৰ পিএফ একাউণ্টত উপলব্ধ জীৱন বীমাৰ পৰা আধাৰ-ইউএএন লিংকিংলৈকে। উদাহৰণ স্বৰূপে, কৰ্মচাৰী জমা লিংক বীমা আঁচনি, ১৯৭৬ৰ অধীনত, বীমা কভাৰেজ ৬ লাখ টকাৰ পৰা ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। যদিও এই বৃদ্ধি কেৱল এপ্ৰিল মাহত হৈছে, খুব কম লোকেই ইয়াৰ বিষয়ে জানে। এই বৃদ্ধিৰ সৈতে, একাউণ্টত মনোনীত ব্যক্তি আপডেট কৰাটো আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে।

ইপিএফঅ'ৰ দ্বাৰা টুইট কৰা এটা ভিডিঅ'ত আঞ্চলিক পিএফ আয়ুক্ত কাৰ্তিকেয় সিঙে জনায় যে "ইপিএফঅ'ৰ অধীনত তিনিটা আঁচনিৰ জৰিয়তে বীমা সুবিধা লাভ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ ভিতৰত, ইম্পলাই ডিপজিট লিংক বীমা আঁচনি ১৯৭৬ মুখ্য। ইয়াৰ অধীনত, ই.পি.এফ. ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা সকলো কৰ্মচাৰী স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আঁচনিখনৰ সদস্য হয়। ইয়াৰ বাবে পৃথক সদস্যতা বা কোনো প্ৰিমিয়ামৰ প্ৰয়োজন নাই। দৰমহাৰ ০.৫% অনুদান নিয়োগকৰ্তাই প্ৰতি মাহে জমা কৰে। লগতে, যদি কোনো দুৰ্ঘটনাজনিত কাৰণত Employeeৰ মৃত্যু হয়, বীমাৰ পৰিমাণৰ লগতে পিএফৰ পৰিমাণো মনোনীত ব্যক্তিক উপলব্ধ কৰা হয়"।

"ইয়াৰ অধীনত বীমাৰ পৰিমাণ এপ্ৰিলত ইপিএফঅ'ৰ দ্বাৰা বৃদ্ধি কৰা হৈছিল।  ৬ লাখ টকা, যাক ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও ২.৫ লাখ মিনিমাম এছ্যুৰেন্স লাভালাভ হিচাপে, যিসকলৰ এই লাভালাভ লেপছ হৈ গৈছিল তেওঁলোকৰ বাবে উপলব্ধ কৰা হ'ব। কৰোনা সংক্ৰমণৰ বাবে ইয়াক উপলব্ধ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও, ইপিএফঅ'ৰ অধীনত ই-মনোনয়ন সুবিধা আৰম্ভ কৰাৰ প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে। যাৰ অধীনত আপুনি এতিয়া ঘৰত বহি আপোনাৰ মনোনয়ন দাখিল কৰিব পাৰে।

লগতে আধাৰ সংযোগ সন্দৰ্ভত ব্যাখ্যা কৰি সিঙে কয়, "দীৰ্ঘদিন ধৰি ইউএএন আৰু আধাৰ সংযোগ কৰাৰ কথা চিন্তা কৰা হৈছে, যাৰ পিছত যিকোনো Employeeএ এতিয়া ইপিএফঅ'ৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ সংযোগ কৰা হ'ব, আৰু ই বিভিন্ন ধৰণৰ সুবিধাও প্ৰদান কৰিব। ১ ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত, যদি আধাৰ সংযোগ কৰা নহয়, নিয়োগকৰ্তাই একাউণ্টত ধন জমা কৰিব নোৱাৰিব"।

লগতে, মূল্য গৱেষণাৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া ধীৰেন্দ্ৰ কুমাৰে কয়, "এইটো এটা অতি ভাল আৰম্ভণি, কিন্তু ই যথেষ্ট নতুন আৰু ই আগৰ ব্যৱস্থাবোৰতকৈ যথেষ্ট ভাল। নিম্ন উপাৰ্জন গোটৰ লোকসকলৰ বাবে ই অতি সহযোগিতামূলক যিসকলে পৃথকে বীমা ক্ৰয় কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। একে সময়তে, লোকসকলক নিজে প্ৰিমিয়াম জমা কৰিবলৈ সক্ষম কৰাৰ বাবে ই.পি.এফ.ও.-ক সুবিধা প্ৰদান কৰিব লাগে।"
Published by:Kokil Sarma
First published: