• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Edible Oil: সৰিয়হ তেলকে ধৰি এই খোৱা তেলবোৰ ব্যয়বহুল হৈ পৰিছে, শেহতীয়া হাৰ কি জানক ...

Edible Oil: সৰিয়হ তেলকে ধৰি এই খোৱা তেলবোৰ ব্যয়বহুল হৈ পৰিছে, শেহতীয়া হাৰ কি জানক ...

বুধবাৰে দিল্লীৰ তৈলবীজ বজাৰত সৰিয়হ তেল, তৈলবীজ আৰু কপাহৰ বীজৰ তেলৰ মূল্য বৃদ্ধি পাইছে, আনহাতে স্বাভাৱিক বাণিজ্যৰ মাজত চিনাবাদাম, চয়াবীন তৈলবীজ, চিপিঅ' আৰু পামোলিন তেলৰ মূল্য পূৰ্বৰ স্তৰত বন্ধ হৈ গৈছে।

বুধবাৰে দিল্লীৰ তৈলবীজ বজাৰত সৰিয়হ তেল, তৈলবীজ আৰু কপাহৰ বীজৰ তেলৰ মূল্য বৃদ্ধি পাইছে, আনহাতে স্বাভাৱিক বাণিজ্যৰ মাজত চিনাবাদাম, চয়াবীন তৈলবীজ, চিপিঅ' আৰু পামোলিন তেলৰ মূল্য পূৰ্বৰ স্তৰত বন্ধ হৈ গৈছে।

বুধবাৰে দিল্লীৰ তৈলবীজ বজাৰত সৰিয়হ তেল, তৈলবীজ আৰু কপাহৰ বীজৰ তেলৰ মূল্য বৃদ্ধি পাইছে, আনহাতে স্বাভাৱিক বাণিজ্যৰ মাজত চিনাবাদাম, চয়াবীন তৈলবীজ, চিপিঅ' আৰু পামোলিন তেলৰ মূল্য পূৰ্বৰ স্তৰত বন্ধ হৈ গৈছে।

  • Share this:
বুধবাৰে দিল্লীৰ তৈলবীজ বজাৰত সৰিয়হ তেল, তৈলবীজ আৰু কপাহৰ বীজৰ তেলৰ মূল্য বৃদ্ধি পাইছে, আনহাতে স্বাভাৱিক বাণিজ্যৰ মাজত চিনাবাদাম, চয়াবীন তৈলবীজ, চিপিঅ' আৰু পামোলিন তেলৰ মূল্য পূৰ্বৰ স্তৰত বন্ধ হৈ গৈছে। মালয়েছিয়া আৰু চিকাগো এক্সচেঞ্জে বুধবাৰে ব্যৱসায় কৰিছিল, সূত্ৰই জনায়। মালয়েছিয়া এক্সচেঞ্জ আধা শতাংশ বৃদ্ধি হৈছে, আনহাতে চিকাগো এক্সচেঞ্জ যোৱা নিশা প্ৰায় ৩ শতাংশ অধিক বন্ধ হৈছে আৰু বৰ্তমান ১.২৫ শতাংশ বৃদ্ধি হৈছে।

তেওঁ কয় যে চৰকাৰে খোৱা তেলৰ ঘৰুৱা যোগান বৃদ্ধিৰ বাবে বছৰি ২০ লাখ টন শুল্ক-মুক্ত আমদানিৰ অনুমতি দিয়াৰ পিছত বজাৰত কম যোগানৰ পৰিস্থিতি ৰৈ গৈছে আৰু এই বৃদ্ধিয়ে অন্যান্য তৈলবীজৰ মূল্যকো প্ৰভাৱিত কৰিছে। চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তৰ দ্বাৰা কৃষক, তেল উদ্যোগ বা গ্ৰাহক সকল লাভান্বিত নহয়, সেয়েহে চৰকাৰে ইয়াৰ কোটা নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত তৎক্ষণাৎ পুনৰীক্ষণ কৰা উচিত।

সূত্ৰই কৈছে যে চৰকাৰে এই সন্দৰ্ভত আগতীয়া সিদ্ধান্ত ল'ব লাগিব কিয়নো বন্দৰত উপস্থিত হ'বলৈ চিপিঅ' আৰু পামোলিন আমদানি কৰিবলৈ ১০-১৫ দিন লাগে, আনহাতে চয়াবীন আৰু সূৰ্যমুখী ফুলৰ দৰে পাতল তেল আমদানি কৰিবলৈ ডেৰৰ পৰা দুই মাহ সময় লাগে।

সূত্ৰই কৈছে যে তেল উদ্যোগৰ এক আগশাৰীৰ সংস্থা চোলভেণ্ট এক্সট্ৰেক্টৰ এছ'চিয়েশ্যনে (এছ.ই.এ.) চৰকাৰক কেৱল চি.পি.ও., পামোলিন তেলৰ ওপৰত আমদানি শুল্ক বৃদ্ধি কৰিবলৈ কৈছে। সূত্ৰই কৈছে যে সংগঠনটোৱে সূৰ্যমুখী আৰু চয়াবিন তেলৰ কথাও উল্লেখ কৰিব লাগিছিল। সূত্ৰই কৈছে যে চৰকাৰে এই তেল আমদানিৰ কোটা প্ৰণালী বাতিল কৰা উচিত আৰু এই তেলবোৰৰ ওপৰত ১০-১৫ শতাংশ আমদানি শুল্ক আৰোপ কৰা উচিত। এই পদক্ষেপৰ সৈতে, সূৰ্যমুখী তেলৰ গ্ৰাহক যিসকলে ৩০-৪০ টকা প্ৰতি লিটাৰ ব্যয়বহুল হৈ আছে, সস্তা হ'ব, চৰকাৰে ৰাজহ লাভ কৰিব আৰু কৃষকৰ লগতে তেল উদ্যোগ লাভান্বিত হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি