உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • চীনা কোম্পানী Xiaomiৰ বাবে এক ডাঙৰ আঘাত ! EDএ জব্দ কৰে ৫০০০ কোটি টকাৰ অধিক মূল্যৰ সম্পত্তি ...

    চীনা কোম্পানী Xiaomiৰ বাবে এক ডাঙৰ আঘাত ! EDএ জব্দ কৰে ৫০০০ কোটি টকাৰ অধিক মূল্যৰ সম্পত্তি ...

    ED (Enforcement Directorate) এ চীনা স্মাৰ্টফোন নিৰ্মাতা Xiaomiৰ ওপৰত কঠোৰ হৈ পৰিছে। EDএ ফেমাৰ অধীনত জিয়াওমি টেকন'লজী ইণ্ডিয়া প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ (Xiaomi India) ৫,৫৫১ কোটি টকা জব্দ কৰিছে।

    ED (Enforcement Directorate) এ চীনা স্মাৰ্টফোন নিৰ্মাতা Xiaomiৰ ওপৰত কঠোৰ হৈ পৰিছে। EDএ ফেমাৰ অধীনত জিয়াওমি টেকন'লজী ইণ্ডিয়া প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ (Xiaomi India) ৫,৫৫১ কোটি টকা জব্দ কৰিছে।

    ED (Enforcement Directorate) এ চীনা স্মাৰ্টফোন নিৰ্মাতা Xiaomiৰ ওপৰত কঠোৰ হৈ পৰিছে। EDএ ফেমাৰ অধীনত জিয়াওমি টেকন'লজী ইণ্ডিয়া প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ (Xiaomi India) ৫,৫৫১ কোটি টকা জব্দ কৰিছে।

    • Share this:
    ED (Enforcement Directorate) এ চীনা স্মাৰ্টফোন নিৰ্মাতা Xiaomiৰ ওপৰত কঠোৰ হৈ পৰিছে। EDএ ফেমাৰ অধীনত জিয়াওমি টেকন'লজী ইণ্ডিয়া প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ (Xiaomi India) ৫,৫৫১ কোটি টকা জব্দ কৰিছে। জিয়াওমি ইণ্ডিয়া হৈছে চীন-ভিত্তিক জিয়াওমি গ্ৰুপৰ সম্পূৰ্ণ মালিকানাধীন সহায়ক কোম্পানী।

    এই সন্দৰ্ভত এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে Enforcement Directorateএ কোম্পানীটোৱে চলোৱা এটা ৰেকেটত বৈদেশিক মুদ্ৰা ব্যৱস্থাপনা আইন, ১৯৯৯ ৰ অধীনত এই কাৰ্য সম্পন্ন কৰিছে। জব্দ কৰা পৰিমাণটো কোম্পানীটোৰ বেংক একাউণ্টত পৰি আছিল। ইডিয়ে এই বছৰৰ ফেব্ৰুৱাৰীত কোম্পানীটোৰ দ্বাৰা কৰা অবৈধ প্ৰেৰণৰ তদন্ত আৰম্ভ কৰিছিল। ইয়াৰ আগতে, ইডিয়ে Xiaomiৰ গ্লোবেল ভাইচ প্ৰেছিডেণ্ট মনু কুমাৰ জৈনক মাতি পঠিয়াইছিল।

    ফেমাৰ অধীনত মোকৰ্দমা
    Xiaomi India, এমআই ব্ৰেণ্ড নামৰ অধীনত ভাৰতত মোবাইল ফোন ব্যৱহাৰকাৰীৰ এক বৃহৎ অংশ দখল কৰিছে। Xiaomi Indiaই ভাৰতৰ নিৰ্মাতাসকলৰ পৰা চীনত নিৰ্মিত মোবাইল ছেট আৰু ইয়াৰ অন্যান্য সামগ্ৰী সম্পূৰ্ণৰূপে ক্ৰয় কৰে। Xiaomi Indiaই তিনিটা বিদেশী-আধাৰিত প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা কোনো সেৱা লাভ কৰা নাই যাক এনে পুঁজি স্থানান্তৰ কৰা হৈছে। কোম্পানীটোৱে কেৱল ৰয়েলটিৰ ছদ্মবেশত ইয়াৰ পৰা অবৈধভাৱে উপাৰ্জন কৰা ধন প্ৰেৰণ কৰাই নহয় আৰু বাকী ফেমা উলংঘা কৰি দেশৰ বাহিৰলৈ প্ৰেৰণ কৰে আৰু ইয়াত কোটি কোটি টকা বিনিয়োগ কৰে। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, কোম্পানীটোৱে বিদেশলৈ ধন প্ৰেৰণ কৰাৰ সময়ত বেংকবোৰক বিভ্ৰান্তিকৰ তথ্যও দিছিল।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: