• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • প্ৰতিমাহে কেনেকৈ ঘটিব ১ লাখ টকা? জানক সহজ উপায়

প্ৰতিমাহে কেনেকৈ ঘটিব ১ লাখ টকা? জানক সহজ উপায়

  • Share this:
নতুন দিল্লী: কোৰোণা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ সময়ত কোটি কোটি লোকে তেওঁলোকৰ কাম হেৰুৱাইছিল, যাৰ ফলত এক ডাঙৰ সংকটত পৰিছিল সকলো। আধুনিক সময়ত, প্ৰতিজন যুৱকে পঢ়িব আৰু কাম কৰিব বিচাৰে, কিন্তু এতিয়া তেনে নহয়। যদি আপুনি টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ অনুভৱ কৰে, আপুনি সৰু বিনিয়োগ কৰি সহজে এক বৃহৎ পৰিমাণ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

কৃষিৰ ক্ষেত্ৰত, আপুনি এটা সৰু ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি টকা উপাৰ্জন কৰাৰ সপোন দেখিব পাৰে। আপুনি কুকুৰা পালন কৰিব পাৰে, যাৰ বাবে চৰকাৰেও সহায় কৰি আছে। ব্যৱসায়টো 5-9 লাখ টকাত আৰম্ভ কৰিব পাৰি।

Business News in Assamese

যদি আপুনি সৰুকৈ অৰ্থাৎ 1500 কুকুৰাৰ পৰা লেয়াৰ ফাৰ্মিং আৰম্ভ কৰে, আপুনি প্ৰতি মাহে 50,000 ৰ পৰা 1 লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। আপুনি প্ৰথমে কুকুৰা পালনৰ বাবে ঠাই বিচাৰিব লাগিব। পিঞ্জৰা আৰু সঁজুলিৰ ওপৰত 5-6 লাখ টকা। যদি আপুনি 1500 কুকুৰাৰ লক্ষ্যৰে কাম আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, আপুনি 10 শতাংশ অধিক পোৱালী কিনিব লাগিব।

এই ব্যৱসায়ত আপুনি কণীৰ পৰা ও প্ৰচুৰ ধন উপাৰ্জন কৰিব। দেশত কণীৰ মূল্য বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিছে। এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি ইয়াক বিক্ৰী কৰি যথেষ্ট উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। আনহাতে, লেয়াৰ পেৰেণ্ট বাৰ্থৰ মূল্য প্ৰায় 30-35 টকা।

কুকুৰা কিনাৰ বাবে 50,000 টকাৰ বাজেট ৰাখিব লাগিব। কুকুৰাবোৰক বিভিন্ন ধৰণৰ খাদ্য খুৱাব লাগিব আৰু লগতে ঔষধৰ ওপৰত খৰচ কৰিব লাগিব।

- প্ৰতি বছৰে ইমান টকা উপাৰ্জন কৰক

একেৰাহে ২০ সপ্তাহৰ বাবে কুকুৰা খোৱাৰ ব্যয় হ'ব প্ৰায় ১ ৰ পৰা ১.৫ লাখ টকা। এটা স্তৰৰ চৰাইয়ে বছৰত প্ৰায় ৩০০ টা কণী দিয়ে। 20 সপ্তাহৰ পিছত, কুকুৰাবোৰে কণী পাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু এবছৰলৈ কণী পাৰে।

20 সপ্তাহৰ পিছত, খোৱা-বোৱা কৰিবলৈ প্ৰায় 3-4 লাখ টকা ব্যয় হয়। প্ৰতি বছৰে গড়ে 290 টা কণী হিচাপে 1500 কুকুৰাৰ পৰা প্ৰায় 4,35,000 কণী পাব পাৰিব।

আনকি অপচয়ৰ পাছতো, যদি আপুনি 4 লাখ কণী বিক্ৰী কৰিব পাৰে, এটা কণী 5-7 টকা হাৰত বিক্ৰী কৰা হয়। আপুনি গোটেই বছৰটোত কেৱল কণী বিক্ৰী কৰি যথেষ্ট উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

আনহাতে, কুকুৰা ফাৰ্মৰ ব্যৱসায়িক ঋণৰ ৰাজসাহায্য প্ৰায় 25 শতাংশ। আনহাতে, অনুসূচীত জাতি-জনজাতিসকলক উৎসাহিত কৰিবলৈ এই ৰাজসাহায্য 35 শতাংশলৈকে হ'ব পাৰে। এই ব্যৱসায়ৰ বিশেষত্ব হৈছে যে ইয়াত কিছু ধন নিজেই বিনিয়োগ কৰি বাকীখিনি বেঙ্কৰ পৰা ঋণ পাব।
First published: