Business: যদি আপুনি ব্যৱসায় কৰিম বুলি ভাবিছে তেন্তে চিৰাৰ ব্যৱসায় কৰিব পাৰে, মাত্ৰ ২৫ হাজাৰ টকা খৰছ কৰি ১.৫০ লাখ টকালৈকে কৰিব পাৰিব উপাৰ্জন...

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 22, 2021, 6:44 PM IST
Business: যদি আপুনি ব্যৱসায় কৰিম বুলি ভাবিছে তেন্তে চিৰাৰ ব্যৱসায় কৰিব পাৰে, মাত্ৰ ২৫ হাজাৰ টকা খৰছ কৰি ১.৫০ লাখ টকালৈকে কৰিব পাৰিব উপাৰ্জন...
চিৰাৰ বজাৰ দ্ৰুতগতিত বাঢ়ি আছে। এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি চিৰা নিৰ্মাণ গোট এটা স্থাপন কৰি আপোনাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

চিৰাৰ বজাৰ দ্ৰুতগতিত বাঢ়ি আছে। এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি চিৰা নিৰ্মাণ গোট এটা স্থাপন কৰি আপোনাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

  • Share this:
যদি আপুনি এটা ভাল ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, আপুনি এটা চিৰা নিৰ্মাণ গোট স্থাপন কৰিব পাৰে। চিৰাক পুষ্টিকৰ খাদ্য বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াক বেছিভাগ জলপান হিচাপে খোৱা হয় আৰু সেয়েহে ইয়াৰ যথেষ্ট চাহিদা আছে। এইটো বনোৱা আৰু হজম কৰা দুয়োটা সহজ। সেইকাৰণে চিৰাৰ বজাৰ দ্ৰুতগতিত বাঢ়ি আছে। এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি চিৰা নিৰ্মাণ গোট এটা স্থাপন কৰি আপোনাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে। এই ব্যৱসায়টো কেনেদৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰি আৰু আপুনি ইয়াৰ পৰা কেনেদৰে লাভান্বিত হ'ব জানো আহক।

৯০ শতাংশ পৰ্যন্ত ঋণ প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব
খাদী আৰু গাওঁ উদ্যোগ আয়োগে (khadi village industries commission) প্ৰস্তুত কৰা প্ৰজেট প্ৰ'ফাইল প্ৰতিবেদন অনুসৰি, চিৰা নিৰ্মাণ গোটৰ প্ৰজেটৰ ব্যয় প্ৰায় ২.৪৩ লাখ টকা হয় আৰু চৰকাৰে আপোনাক ৯০ শতাংশ লৈকে ঋণ দিব। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আপুনি আপোনাৰ পৰা মাত্ৰ ২৫ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব।

খৰচত ইমান খিনি আহিব
KVICৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ব্যৱসায়টো মাত্ৰ ২.৪৩ লাখ টকাৰ বিনিয়োগেৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰি। আপুনি এই গোটটো প্ৰায় ৫০০ বৰ্গফুট স্থানত স্থাপন কৰিব পাৰে। আপুনি ইয়াৰ বাবে ১ লাখ টকা খৰচ কৰিব লাগিব। আপুনি পোহা মেচিন, চিভ, ফাৰ্নেচ, পেকিং মেচিন, ড্ৰাম আদিৰ বাবে ১ লাখ টকা ব্যয় কৰিব। এনেদৰে আপোনাৰ মুঠ ব্যয় হ'ব ২ লাখ টকা, আনহাতে কাৰ্যকৰী মূলধনৰ ব্যয় হ'ব মাত্ৰ ৪৩ হাজাৰ টকা।

ইমান খিনি উপাৰ্জন কৰা হ'ব
প্ৰজেক্ট প্ৰতিবেদন অনুসৰি, আপুনি প্ৰজেক্ট আৰম্ভ কৰাৰ পিছত কেঁচা সামগ্ৰী ল'ব লাগিব। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ প্ৰায় ৬ লাখ টকা ব্যয় হ'ব। আপুনি প্ৰায় ৫০ হাজাৰ টকাখৰচ কৰিব লাগিব। এনেদৰে আপুনি প্ৰায় ১০০০ কুইন্টল চিৰা উৎপাদন কৰিব। উৎপাদন ব্যয় ৮.৬০ লাখ টকা হ'ব। আপুনি প্ৰায় ১০ লাখ টকাত ১০০০ কুইণ্টল চিৰা বিক্ৰী কৰিব পাৰে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আপুনি প্ৰায় ১.৪০ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

এনেকুৱা ঋণ প্ৰাপ্ত কৰক
কে.ভি.আই.চি.-ৰ এই প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যদি আপুনি প্ৰকল্প প্ৰতিবেদন এখন প্ৰস্তুত কৰে আৰু ভিলেজ ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ এমপ্লয়মেণ্ট আঁচনিৰ অধীনত ঋণৰ বাবে আবেদন কৰে, আপুনি ঋণৰ প্ৰায় ৯০ শতাংশ লাভ কৰিব পাৰে। কেভিআইচিয়ে প্ৰতি বছৰে ভিলেজ উদ্যোগৰ প্ৰচাৰৰ বাবে ঋণ দিয়ে। আপুনি ইয়াৰ সুবিধাও ল'ব পাৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: July 22, 2021, 6:44 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি