உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • Amazon: চকলেটৰ পেকেট, পোছাকত জাতীয় পতাকা! এমাজনৰ বিৰুদ্ধে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকাক অপমানৰ অভিযোগত উত্তাল ছ'চিয়েল মিডিয়া

    Amazon: চকলেটৰ পেকেট, পোছাকত জাতীয় পতাকা! এমাজনৰ বিৰুদ্ধে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকাক অপমানৰ অভিযোগত উত্তাল ছ'চিয়েল মিডিয়া

    • Share this:
    ভাৰতৰ জাতীয় পতাকাক বাণিজ্যিক স্বাৰ্থত ব্যৱহাৰ কৰাৰ অভিযোগত গণৰোষৰ সন্মুখীন হৈছে ই-কমাৰ্চ কোম্পানী এমাজন। গণৰাজ্য দিৱসৰ প্ৰাকমুহূৰ্তত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকাক অপমান কৰাৰ অভিযোগত এমাজন বৰ্জন কৰিবলৈ এতিয়া দেশজুৰি টুইটাৰযোগে আহ্বান জনোৱা দেখা গৈছে। পতাকাৰ ক্ৰমত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকাৰ (National Flag Of india) তিনিটা ৰঙৰ ব্যৱহাৰ বা অশোক চক্ৰৰ ব্যৱহাৰ সম্পৰ্কে কিছুমান নিয়ম অনুসৰণ কৰা প্ৰয়োজন যদিও এমাজনে ৰাষ্ট্ৰীয়তাবোধত আঘাত কৰি কোনো নিয়ম অনুসৰণ কৰা নাই।

    দেশৰ গৌৰৱ পতাকাৰ ৰং বা প্ৰতীক ব্যৱহাৰ কৰি কাপোৰ, মাস্ক বা চকলেটৰ পেকিং কেতিয়াও কৰিব নোৱাৰি। পতাকাৰ নিৰ্দিষ্ট আকাৰ, ৰঙৰ সজ্জা আদিও এনেদৰে কাপোৰত ব্যৱহাৰ কৰাটো সংবিধানবিৰোধী। কিন্তু বহুজাতিক কোম্পানীটোৱে নিজৰ ই-কমাৰ্চ ছাইটত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকাৰ অপমানৰ প্ৰচাৰ কৰি আছে। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা চকলেটৰ পেকেজিঙত, কাপোৰত, মাস্কত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে, যি ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকাৰ অপমান। এই ঘটনাক লৈ নেটিজেনে টুইটাৰত এমাজন বয়কটৰ (Amazon Boycott) আহ্বান জনাইছে।





    ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা আইন (২০০২) অনুসৰি, পতাকাৰ কোনো অংশ কোনো ইউনিফৰ্ম বা পোছাকত ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি। ইয়াক বাকচ, কুশ্বন, ৰুমাল, নেপকিনত প্ৰিণ্ট কৰাটোও এক শাস্তিযোগ্য অপৰাধ। যদিও এইটো স্পষ্ট নহয় যে ত্ৰিৰংগা ব্যৱহাৰক প্ৰকৃততে কেনেদৰে শাস্তি দিয়া হয়, বা শাস্তিৰ অধীনত পৰে নে নপৰে। এমাজনে ইয়াকে এতিয়া সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হৈছে। বহুতে এমাজনক পাতলীয়া ধৰণে বিক্ৰী বৃদ্ধি কৰাৰ কৌশল হিচাপে জাতীয় পতাকা ব্যৱহাৰ কৰা বুলি আক্ৰমণ কৰিছে।

    অৱশ্যে, সকলোবোৰ ফটো এমাজনত (Amazon Boycott) পোৱা হোৱা নাই। অৱশ্যে, কেইবাখনো মাস্ক, কাপোৰৰ ছবি আছিল, যিবোৰ আইনৰ বাহিৰলৈ গৈ ত্ৰিৰংগা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। ইয়াৰে বেছিভাগ ভাৰতত এটা ক্ৰীড়া সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰা কোম্পানীৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। অৱশ্যে টুইটাৰত বহু লোকে বহুতো ছবি পোষ্ট কৰিছে, কিন্তু সেই সকলোবোৰ এমাজনৰ নহয়। বহুতো সামগ্ৰী এমাজনৰ জৰিয়তে বিক্ৰী কৰা হৈছে।





    ২০১৯ চনত, এমাজনৰ বিৰুদ্ধে এটা অভিযোগ আছিল। কোৱা হয় যে এমাজনে হিন্দু দেৱ-দেৱীৰ ছবি ব্যৱহাৰ কৰি বহুতো বস্তু বিক্ৰী কৰি আছে। সেইকাৰণে ইয়াক লৈ বহুত বিতৰ্ক আছে। তেতিয়াও তেনে এটা বৰ্জন অভিযান আৰম্ভ হৈছিল। ২০১২ চনতো একে ধৰণৰ বিতৰ্ক হৈছিল। ইয়াৰ পিছত, কোম্পানীৰ প্ৰাক্তন মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া জেফ বেজোছে কৈছিল যে কোম্পানীটোৱে এখন দেশ বা কোম্পানীক আঘাত কৰা বিষয়ত জড়িত সকলো সামগ্ৰী তালিকাৰ পৰা আঁতৰাই দিব।
    Published by:Gautam Barman
    First published: