• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Income Tax: পি পি এফ, এফ ডি আৰু আৰ ডিৰ ওপৰত লাভ কৰা সুতৰ ওপৰত কৰ দিব লাগিব নেকি আপুনি?

Income Tax: পি পি এফ, এফ ডি আৰু আৰ ডিৰ ওপৰত লাভ কৰা সুতৰ ওপৰত কৰ দিব লাগিব নেকি আপুনি?

আয়কৰ আইন অনুসৰি সঞ্চয় আঁচনিৰ পৰা আদায় কৰা সুতক ‘অন্য উৎসৰ পৰা পোৱা আয়’ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। আইটিআৰ দাখিল কৰাৰ সময়ত আপোনাৰ সকলো আয়ৰ সবিশেষ দিয়াটো বাধ্যতামূলক। কোনবোৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ পৰা আদায় কৰা সুত কৰমুক্ত আৰু কোনবোৰ নহয়, সেই কথা বহুতে নাজানে।

আয়কৰ আইন অনুসৰি সঞ্চয় আঁচনিৰ পৰা আদায় কৰা সুতক ‘অন্য উৎসৰ পৰা পোৱা আয়’ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। আইটিআৰ দাখিল কৰাৰ সময়ত আপোনাৰ সকলো আয়ৰ সবিশেষ দিয়াটো বাধ্যতামূলক। কোনবোৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ পৰা আদায় কৰা সুত কৰমুক্ত আৰু কোনবোৰ নহয়, সেই কথা বহুতে নাজানে।

আয়কৰ আইন অনুসৰি সঞ্চয় আঁচনিৰ পৰা আদায় কৰা সুতক ‘অন্য উৎসৰ পৰা পোৱা আয়’ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। আইটিআৰ দাখিল কৰাৰ সময়ত আপোনাৰ সকলো আয়ৰ সবিশেষ দিয়াটো বাধ্যতামূলক। কোনবোৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ পৰা আদায় কৰা সুত কৰমুক্ত আৰু কোনবোৰ নহয়, সেই কথা বহুতে নাজানে।

  • Share this:
নতুন দিল্লীঃ আয়কৰ ৰিটাৰ্ণ (আইটিআৰ) দাখিলৰ শেষ তাৰিখ ৩১ জুলাই। আই টি আৰ দাখিল কৰাৰ সময়ত আপোনাৰ আয়ৰ বিষয়ে সঠিক তথ্য দিয়াটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ছেভিংছ একাউণ্ট, ফিক্সড ডিপ’জিট (এফ ডি) আৰু ৰিকাৰিং ডিপ’জিট (আৰ ডি)ত উপাৰ্জন কৰা সুতৰ ওপৰতো আয়কৰ থাকে বুলি ক’লে বহুতেই হয়তো নাজানিব। বহুতে ফিক্সড ডিপ’জিট, ৰিকাৰিং ডিপ’জিট আৰু প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ডত সঞ্চয়ৰ বাবে বিনিয়োগ কৰে। কাৰণ তেওঁলোকে সেইবোৰত বিনিয়োগ কৰাটো সহজ, সহজ আৰু নিৰাপদ বুলি বিবেচনা কৰে।

আয়কৰ আইন অনুসৰি সঞ্চয় আঁচনিৰ পৰা আদায় কৰা সুতক ‘অন্য উৎসৰ পৰা পোৱা আয়’ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এই কাৰণেই যে ছেভিংছ একাউণ্ট, ফিক্সড ডিপ’জিট আৰু ৰিকাৰিং ডিপ’জিটৰ ওপৰত উপাৰ্জন কৰা সুতত কৰ আৰোপ কৰা হয় আৰু বেংকে টিডিএছ কৰ্তন কৰিব পাৰে। কিন্তু, আয়কৰদাতাৰ মুঠ আয় ৰেহাইৰ সীমা (বছৰত ২.৫ লাখ টকা) অতিক্ৰম কৰিলেহে কৰ আৰোপ কৰা হয়। আয়কৰ আইনৰ ধাৰা ৮০চি, ৮০ডিৰ সহায়ত আয়কৰদাতাসকলেও তেওঁলোকৰ কৰ দায়বদ্ধতা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

ফিক্সড ডিপজিট (FD) সুতৰ ওপৰত কৰ

যদি কোনো বিত্তীয় বৰ্ষত বেংক এফ ডিৰ ওপৰত এজন সাধাৰণ মানুহে লাভ কৰা সুত ৪০ হাজাৰ টকাতকৈ কম হয়, তেন্তে তাৰ ওপৰত কোনো কৰ দিব নলাগে। আনহাতে, জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে ৫০ হাজাৰ টকা পৰ্যন্ত এফ ডিৰ ওপৰত কোনো ধৰণৰ কৰ দিব নালাগে। আয় ইয়াতকৈ বেছি হ’লে ১০ শতাংশ টিডিএছ কৰ্তন কৰা হয়। বেংক এফ ডিৰ পৰা সুতৰ আয় যোগ কৰাৰ পিছতো যদি আপোনাৰ মুঠ আয় কৰ ৰেহাইৰ সীমাৰ ভিতৰত থাকে (বছৰত ২.৫ লাখ টকা), তেন্তে আপুনি টিডিএছৰ পৰা ৰেহাই পায়।

আৰ ডিৰ পৰা সুতৰ ওপৰত কৰ

যদি ৰিকাৰিং ডিপজিট (আৰ ডি)ৰ পৰা সুতৰ আয় ৪০,০০০ টকা পৰ্যন্ত হয়, তেন্তে ৬০ বছৰৰ তলৰ ব্যক্তিক কোনো কৰ দিব নালাগে। জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে এই ৰেহাই ৫০ হাজাৰ টকা পৰ্যন্ত। অতিৰিক্ত ধনৰ ওপৰত দহ শতাংশ টিডিএছ কৰ্তন কৰা হয়।

ppf সুতৰ ওপৰত কৰ

পিপিএফ হৈছে অন্যতম জনপ্ৰিয় নিৰাপদ বিনিয়োগৰ চেনেল। ইয়াৰ কাৰণ হ’ল ধনৰ সুৰক্ষাৰ সৈতে ইয়াত ভাল সুত পোৱা যায়, লগতে এই সুতৰ ওপৰত কোনো কৰ দিব নালাগে। পিপিএফ জমা, সুত আৰু শেষত মেচিউৰিটিৰ পৰিমাণ কৰ ৰেহাই দিয়া হৈছে। সেয়েহে ই সম্পূৰ্ণ কৰমুক্ত বিনিয়োগৰ মাধ্যম।

ফৰ্ম 15H আৰু 15G জমা দিব লাগিব

যদি ফিক্সড ডিপজিট বা আৰ ডিৰ পৰা বাৰ্ষিক সুতৰ আয় ৪০,০০০ টকা আৰু ৫০,০০০ টকাৰ অধিক হয়, কিন্তু মুঠ বাৰ্ষিক আয় (সুতৰ আয়কে ধৰি) কৰ আৰোপ কৰা পৰিসৰত নপৰে তেন্তে বেংকে টি ডি এছ কৰ্তন কৰিব নোৱাৰে। ইয়াৰ বাবে জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে ফৰ্ম ১৫এইচ বেংকত আৰু আনসকলে ফৰ্ম ১৫জি জমা দিব লাগিব। এই দুয়োটা স্বঘোষিত, যাৰ জৰিয়তে কোৱা হয় যে এই প্ৰ-পত্ৰ পূৰণ কৰা ব্যক্তিজনৰ আয় কৰ সীমাৰ বাহিৰত।
First published: