• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Cheque কটাৰ আগত এই ভুল নকৰিব, অন্যথা আপুনি জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব ! RBIৰ নতুন নিয়মবোৰ জানি লওক...

Cheque কটাৰ আগত এই ভুল নকৰিব, অন্যথা আপুনি জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব ! RBIৰ নতুন নিয়মবোৰ জানি লওক...

সাংকেতিক ফটো

সাংকেতিক ফটো

RBI বেঙ্কিং নিয়মত কিছু পৰিৱৰ্তন কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় বেংকে এতিয়া আপোনাৰ চেক পৰিশোধ কৰাৰ পদ্ধতিৰ ওপৰত প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পেলাব পৰা বাল্ক ক্লিয়াৰিং সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। অৰ্থাৎ চেকটো ক্লিয়াৰ হ'বলৈ আৰু ২ দিন নালাগিব। এতিয়া চেক প্ৰৱেশ কৰাৰ পিছত, তেওঁৰ পৰিমাণ তৎক্ষণাৎ পৰিশোধ কৰা হ'ব।

  • Share this:
যদি আপুনি চেকৰ জৰিয়তে পৰিশোধ কৰি আছে, আপুনি আগতকৈ অধিক সাৱধান হ'ব লাগিব। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে (RBI) বেঙ্কিং নিয়মত কিছু পৰিৱৰ্তন কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় বেংকে এতিয়া আপোনাৰ চেক পৰিশোধ কৰাৰ পদ্ধতিৰ ওপৰত প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পেলাব পৰা বাল্ক ক্লিয়াৰিং সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। অৰ্থাৎ চেকটো ক্লিয়াৰ হ'বলৈ আৰু ২ দিন নালাগিব। এতিয়া চেকত প্ৰৱেশ কৰাৰ পিছত, তেওঁৰ পৰিমাণ তৎক্ষণাৎ পৰিশোধ কৰা হ'ব। এই ক্ষেত্ৰত, চেক জাৰী কৰোঁতে আপুনি সাৱধান হ'ব লাগিব আৰু চেক জাৰী কৰাৰ আগতে আপোনাৰ একাউণ্টত টকা আছে নেকি চাব লাগিব।

চেকবোৰ সাত দিনেই ক্লিয়াৰ হ'ব – এতিয়া চেকবোৰ সাত দিনৰ বাবে এন.এ.চি.এইচ. উপলব্ধ হ'ব, সেয়েহে চেকৰ জৰিয়তে পৰিশোধ কৰোঁতে আপুনি প্ৰথমে অধিক সাৱধান হ'ব লাগিব। ই এতিয়া কাম নকৰা দিন, সাপ্তাহিক বন্ধ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধৰ দিনবোৰত কাম কৰিব। গতিকে এতিয়া চেক জাৰী কৰাৰ আগতে, একাউণ্টটোত টকা আছে নে নাই পৰীক্ষা কৰক। অন্যথা চেকটো বাউন্স হ'ব। চেকটো বাউন্স হ'লে আপুনি একাউণ্টৰ পৰা জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

NACH কি ?

ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিশোধ নিগমৰ (NPCI) দ্বাৰা পৰিচালিত NACH-ৰ জৰিয়তে বৃহৎ পৰিমাণৰ পৰিশোধ কৰা হয়। ই এবাৰ বহুতো ক্ৰেডিট স্থানান্তৰৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, দৰমহা, পেঞ্চন, সুত, লভ্যাংশ আদিৰ দৰে বৃহৎ পৰিমাণৰ পৰিশোধ কৰা হয়। ই বিদ্যুৎ, গেছ, টেলিফোন, পানী, ঋণৰ কিস্তি, বিনিয়োগ, বীমা প্ৰিমিয়াম আদিও পৰিশোধ কৰে।

এই নিয়মবোৰ এতিয়া উচ্চ মূল্যৰ চেক পৰিশোধৰ বাবে হ'ব - চেক আধাৰিত লেনদেনবোৰ আগতকৈ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেতন প্ৰণালী জানুৱাৰীত প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল। ধনাত্মক দৰমহা প্ৰণালীত ৫০ হাজাৰ টকাৰ অধিক চেক পৰিশোধৰ বাবে বিৱৰণ পুনৰ পৰীক্ষা কৰা হয়।

সকলো বিৱৰণ পুনৰ পৰীক্ষা কৰা হ'ব – এই প্ৰক্ৰিয়াৰ অধীনত, চেক জাৰীকৰ্তাই ইলেক্ট্ৰনিক ক্লিয়াৰিঙৰ বাবে উপস্থাপন কৰা চেকৰ পৰা তথ্য প্ৰদান কৰে। যেনে চেক নম্বৰ, চেকৰ তাৰিখ, পৰিশোধকাৰীৰ নাম, একাউণ্ট নম্বৰ, পৰিমাণ আৰু অন্যান্য বিৱৰণ ইত্যাদি। জাৰীকৰ্তাই আগতে জাৰী কৰা চেকৰ বিৱৰণো লাভ কৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: