• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • Retail inflation: সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সকাহ, খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি জুলাইত ৬.৭১ % লৈ হ্ৰাস ...

Retail inflation: সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সকাহ, খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি জুলাইত ৬.৭১ % লৈ হ্ৰাস ...

মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ক্ষেত্ৰত সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সকাহৰ খবৰ আছে। প্ৰকৃততে, দেশৰ খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰ হ্ৰাস পাইছে। খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি জুলাইত ৬.৭১ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছে।

মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ক্ষেত্ৰত সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সকাহৰ খবৰ আছে। প্ৰকৃততে, দেশৰ খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰ হ্ৰাস পাইছে। খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি জুলাইত ৬.৭১ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছে।

মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ক্ষেত্ৰত সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সকাহৰ খবৰ আছে। প্ৰকৃততে, দেশৰ খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰ হ্ৰাস পাইছে। খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি জুলাইত ৬.৭১ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছে।

  • Share this:
মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ক্ষেত্ৰত সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সকাহৰ খবৰ আছে। প্ৰকৃততে, দেশৰ খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰ হ্ৰাস পাইছে। খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি জুলাইত ৬.৭১ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছে। এইটো জুন মাহতকৈ ০.৩০ শতাংশ কম। শুক্ৰবাৰে প্ৰকাশিত চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, ২০২২ চনৰ জুনমাহত মুদ্ৰাস্ফীতি আছিল ৭.০১ শতাংশ আৰু জুলাই ২০২১ ত ৫.৫৯ শতাংশ।

জুলাইত খাদ্যৰ মুদ্ৰাস্ফীতি ৬.৭৫% লৈ হ্ৰাস হয়
শুক্ৰবাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিসাংখ্যিক কাৰ্যালয়ে (এনএছঅ') প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি, খাদ্যৰ মুদ্ৰাস্ফীতিও জুনৰ ৭.৭৫ শতাংশৰ পৰা জুলাইত ৬.৭৫ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছিল। অৱশ্যে, উপভোক্তা মূল্য সূচক (চিপিআই) আধাৰিত খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি এতিয়াও ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ সন্তোষজনক স্তৰৰ ৬.০ শতাংশৰ উচ্চ সীমাৰ ওপৰত আছে। এইটো যোৱা সাত মাহৰ বাবে ৬.০ শতাংশৰ ওপৰত।

ৰিজাৰ্ভ বেংক ২ শতাংশ তাৰতম্যৰ সৈতে খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি ৪ শতাংশত ৰখাৰ বাবে দায়বদ্ধ। চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ প্ৰথম তিনি মাহত খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি ৭.০ শতাংশৰ ওপৰত আছে।

আৰ.বি.আই.-য়ে ৰেপো ৰেট ০.৫% বৃদ্ধি কৰি ৫.৪% লৈ বৃদ্ধি কৰিছে
আমি জনাওঁ যে খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ, ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে শেহতীয়াকৈ ৰেপো হাৰ ০.৫ শতাংশ বৃদ্ধি কৰি ৫.৪ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। ৰেপো ৰেট ৩ বছৰৰ সৰ্বোচ্চ স্তৰত উপনীত হৈছিল।

জুনত ঔদ্যোগিক উৎপাদন ১২.৩% বৃদ্ধি হৈছে
অৰ্থনীতিৰ ক্ষেত্ৰত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বাবে এক ডাঙৰ সকাহ পোৱাৰ খবৰ আহিছে। দৰাচলতে, ২০২২ চনৰ জুন মাহত দেশৰ ঔদ্যোগিক উৎপাদন ১২.৩ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। শুকুৰবাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিসাংখ্যিক কাৰ্যালয়ে (এনএছঅ') প্ৰকাশ কৰা ঔদ্যোগিক উৎপাদন সূচক (আইআইপি) অনুসৰি, জুন মাহত ঔদ্যোগিক উৎপাদন ১২.৩ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। এবছৰ আগতে ২০২১ চনৰ জুনমাহত আইআইপি ১৩.৮ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: