உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • Rules Changed In Bank : বেংকত জমা আৰু নগদ ধন উলিওৱাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন, জানি লওক

    Rules Changed In Bank : বেংকত জমা আৰু নগদ ধন উলিওৱাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন, জানি লওক

    Cash Withdrawal Rules Changed In Bank : এই মাহৰ আৰম্ভণিতে চেণ্ট্ৰেল বোৰ্ড অফ ডায়ৰেক্ট টেক্সৰ নিৰ্দেশনা জাৰি কৰা হৈছে ।

    Cash Withdrawal Rules Changed In Bank : এই মাহৰ আৰম্ভণিতে চেণ্ট্ৰেল বোৰ্ড অফ ডায়ৰেক্ট টেক্সৰ নিৰ্দেশনা জাৰি কৰা হৈছে ।

    Cash Withdrawal Rules Changed In Bank : এই মাহৰ আৰম্ভণিতে চেণ্ট্ৰেল বোৰ্ড অফ ডায়ৰেক্ট টেক্সৰ নিৰ্দেশনা জাৰি কৰা হৈছে ।

    • Share this:
    ভাৰতত নগদ জমা আৰু উলিওৱাৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন বৃহস্পতিবাৰ অৰ্থাৎ ২৬ মে' ২০২২ তাৰিখৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে। কেন্দ্ৰই কয় যে এতিয়াৰ পৰা নাগৰিকসকলে নগদ ধন উলিওৱা বা জমা কৰাৰ বাবে তেওঁলোকৰ পেন নম্বৰ বা আধাৰ নম্বৰ উদ্ধৃত কৰিব লাগিব।

    চলিত বিত্তীয় বৰ্ষত ডাকঘৰকে ধৰি সমবায় বেংক একাউণ্টৰ পৰা ২০ লাখতকৈ অধিক নগদ ধন উলিওৱা হ'লে এই নিয়ম অনুসৰণ কৰিব লাগিব। চলিত একাউণ্ট খোলাৰ সময়ত গ্ৰাহকসকলে একে নিয়ম অনুসৰণ কৰিব লাগিব।

    এই মাহৰ আৰম্ভণিতে চেণ্ট্ৰেল বোৰ্ড অৱ ডায়ৰেক্ট টেক্সৰ (Central Board of Direct Taxes)  নিৰ্দেশনা জাৰি কৰা হৈছে। "প্ৰপত্ৰখনৰ তলত নিৰ্ধাৰিত তালিকাৰ স্তম্ভ (২)ত লেনদেনৰ সময়ত প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে তেওঁলোকৰ পেন নম্বৰ বা আধাৰ নম্বৰ উদ্ধৃত কৰিব লাগিব। এনে লেনদেন সম্পৰ্কীয় নথিখনত উল্লেখ কৰা তালিকাখনৰ স্তম্ভ (৩)ত প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে তেওঁৰ দ্বাৰা উদ্ধৃত নম্বৰটো নিশ্চিত কৰিব লাগিব।" চৰকাৰী তৰফৰ পৰা এই কথা জনোৱা হৈছে ।

    আগতে, ৫০,০০০ টকাৰ অধিক নগদ ধন উলিওৱাৰ বাবে পেন কাৰ্ডৰ প্ৰয়োজন আছিল। কিন্তু সেই সময়ত ধাৰা ১১৪ বিৰ অধীনত কোনো বাৰ্ষিক স্থিৰ পৰিমাণৰ নগদ জমা নাছিল। এই নিয়মটো কেৱল বেংকত নগদ ধন জমা কৰাৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য, উলিওৱাৰ ক্ষেত্ৰত নহয়।

    ধাৰা ১৩৯ এ অনুসৰি, উচ্চ মূল্যৰ লেনদেনবোৰ পেনৰ জৰিয়তে প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব আৰু সঠিক নম্বৰ উদ্ধৃত কৰিব লাগিব। এই ক্ষেত্ৰত, যিহেতু ব্যক্তিজনৰ সকলো ধৰণৰ লেনদেন সামৰি লোৱা সম্ভৱ নহয়, প্ৰণালীটো সম্পূৰ্ণৰূপে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ হাতত এৰি দিয়া হৈছে। সেয়েহে, চিবিডিটিয়ে অধিক ধন জমা আৰু উলিয়াবলৈ এই নিয়ম প্ৰয়োগ কৰিছে।

    Taxbuddy.com প্ৰতিষ্ঠাপক সুজিত বাংগৰে (Sujit Bangar) কয়, "যিসকলে এই নিয়মৰ অধীনত লেনদেন কৰি আছে, যদি তেওঁলোকৰ পেন নাই, তেন্তে তেওঁলোকে লেনদেনৰ কমেও ৭ দিন আগতে পেনৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব। যিসকলে ২০ লাখ টকাৰ অধিক নগদ ধন জমা বা উলিয়াব বিচাৰে বা একাউণ্ট খুলিব বিচাৰে আৰু যিসকলৰ ওচৰত পেন কাৰ্ড আছে তেওঁলোকে লেনদেনৰ সময়ত বা একাউণ্ট খোলাৰ সময়ত তেওঁলোকৰ পেন কাৰ্ড নম্বৰ উদ্ধৃত কৰিব লাগিব।''

    বিশেষজ্ঞসকলে আশা কৰে যে এই নতুন নিয়মবোৰ প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ ফলত বিত্তীয় প্ৰৱঞ্চনা যথেষ্ট পৰিমাণে হ্ৰাস পাব। চি.এ. ৰুচিকা ভগতৰ (Ruchika Bhagat)  মতে ই আয়কৰ বিভাগৰ প্ৰত্যক্ষ হস্তক্ষেপৰ বাবে উচ্চ মূল্যৰ বিত্তীয় কেলেংকাৰি যথেষ্ট পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব । ইয়াৰ বাহিৰেও  এই নিয়মৰ অধীনত পেন কাৰ্ড নথকাসকলৰ এখন স্বচ্ছ তালিকা প্ৰকাশ কৰাটো সম্ভৱ হ'ব।
    Published by:Gautam Barman
    First published: