உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • Business: মাত্ৰ কেইবা হাজাৰ টকাৰে আপুনি নিজৰ ঘৰতে এই সহজ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি প্ৰতি মাহে লাখ টকাৰো অধিক উপাৰ্জন কৰিব পাৰে ? যদি আপুনি আগ্ৰহী জানি লওক বিতং...

    Business: মাত্ৰ কেইবা হাজাৰ টকাৰে আপুনি নিজৰ ঘৰতে এই সহজ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি প্ৰতি মাহে লাখ টকাৰো অধিক উপাৰ্জন কৰিব পাৰে ? যদি আপুনি আগ্ৰহী জানি লওক বিতং...

    যদি আপুনি ঘৰত ব্যৱসায় (Business) কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰে, আপুনি কম টকাত কাঠফুলা খেতি কৰি বৃহৎ লাভ কৰিব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ ঘৰৰ এটা কোঠাত কাঠফুলা (Mushroom Farming) খেতি কৰিব পাৰে।

    যদি আপুনি ঘৰত ব্যৱসায় (Business) কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰে, আপুনি কম টকাত কাঠফুলা খেতি কৰি বৃহৎ লাভ কৰিব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ ঘৰৰ এটা কোঠাত কাঠফুলা (Mushroom Farming) খেতি কৰিব পাৰে।

    যদি আপুনি ঘৰত ব্যৱসায় (Business) কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰে, আপুনি কম টকাত কাঠফুলা খেতি কৰি বৃহৎ লাভ কৰিব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ ঘৰৰ এটা কোঠাত কাঠফুলা (Mushroom Farming) খেতি কৰিব পাৰে।

    • Share this:
    যদি আপুনি ঘৰত ব্যৱসায় (Business) কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰে, আপুনি কম টকাত কাঠফুলা খেতি কৰি বৃহৎ লাভ কৰিব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ ঘৰৰ এটা কোঠাত কাঠফুলা (Mushroom Farming) খেতি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপোনাক এখন খোলা বা ডাঙৰ ফাৰ্মৰ প্ৰয়োজন নহ'ব, আপুনি ঘৰৰ চাৰিখন দেৱালত (Earn money from home) উপাৰ্জন কৰা আৰম্ভ কৰিব, বা আপুনি কোনো বিশেষ প্ৰশিক্ষণ লোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। আপুনি মাত্ৰ ৫ হাজাৰ টকা ৰাখি এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে। আমি আপোনাক কওঁ কেনেকৈ-

    কাঠফুলাৰ ব্যৱসায় কৰি থকা চোলানৰ বিকাশে কৈছে যে তেওঁ ব্যৱসায়টো সৰুকৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু শেহতীয়াকৈ এটা নতুন ব্যৱসায়িক প্ৰপত্ৰ আৰম্ভ কৰিছে। তেওঁ প্ৰতিদিনে ৩ টন কাঠফুলা খেতি কৰি আছে। এই ব্যৱসায়ৰ বাবে কোনো বিশেষ প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰয়োজন নাই।

    ৫ হাজাৰ টকাত কেনেদৰে ব্যৱসায় কৰিব লাগে
    চোলানৰ বিকাশে ১৯৯০ চনত কাঠফুলা খেতিৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ মাত্ৰ ৫,০০০ টকাৰ বিনিয়োগেৰে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ২০২০ চনত প্ৰতি মাহে লাখ টকা উপাৰ্জন কৰি আছে।

    কোঠাটোত এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে
    আপুনি এই ব্যৱসায়টো এটা কোঠাত আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি কিছুমান জলবায়ুৰ স্থিতি যেনে উষ্ণতা, আৰ্দ্ৰতা আৰু কাৰ্বন ডাই অক্সাইড বজাই ৰাখিব লাগিব।

    কাঠফুলা ২০ ৰ পৰা ২৫ দিনত বৃদ্ধি হয়
    আপুনি ইয়াক সহজে বজাৰত পাব। আপুনি পেকেট যুক্ত যৌগিক সামগ্ৰীও ক্ৰয় কৰিব পাৰে। এই পেকেটবোৰ আপোনাৰ ছাঁ পৰা ঠাই বা কোঠাত ৰাখিব লাগিব। তাৰ পিছত, ২০ ৰ পৰা ২৫ দিনৰ ভিতৰত ইয়াত কাঠফুলা বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে

    কম্পোষ্ট মেকিং পদ্ধতি
    পচন সাৰ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ ধানৰ খেৰ মিহলি কৰিব লাগিব আৰু এদিন পিছত ইয়াক ডিএপি, ইউৰিয়া, পটাছ, ঘেঁহুৰ ব্ৰাণ, জিপচাম আৰু কাৰ্বোহাইড্ৰেট যোগ দি পচিবলৈ এৰি দিব লাগিব। পচন সাৰ প্ৰায় ডেৰ মাহৰ পিছত সাজু হৈছে। এতিয়া গোবৰৰ সাৰ আৰু মাটি প্ৰায় ডেৰ ইঞ্চি ডাঠ স্তৰৰ সৈতে সমানে মিহলি কৰা হয় আৰু ইয়াৰ ওপৰত দুই-তিনি ইঞ্চি ডাঠ পচন সাৰৰ স্তৰ স্থাপন কৰা হয়। কাঠফুলাবোৰ দিনত দুইৰ পৰা তিনিবাৰ ছটিয়াই দিয়া হয় যাতে আৰ্দ্ৰতা বজাই ৰখা হয়। ইয়াৰ ওপৰত পচন সাৰৰ এটা স্তৰ লগোৱা হয়। আৰু এনেদৰেই কাঠফুলাৰ উৎপাদন আৰম্ভ হয়।

    কাঠফুলা খেতি প্ৰশিক্ষণ
    সকলো কৃষি বিশ্ববিদ্যালয় আৰু কৃষি গৱেষণা কেন্দ্ৰত কাঠফুলা খেতিৰ প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰা হয়। যদি আপুনি ইয়াক বৃহৎ পৰিমাণত খেতি কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, ইয়াক এবাৰ সঠিকভাৱে প্ৰশিক্ষণ দিয়া ভাল। যেতিয়া ঠাইৰ কথা আহে, প্ৰতি বৰ্গ মিটাৰত ১০ কিলোগ্ৰাম কাঠফুলা আৰামেৰে উৎপাদন কৰিব পাৰি। কমেও ৪০x৩০ ফুট ঠাইত তিনি ফুট বহল ৰেক তৈয়াৰ কৰি কাঠফুলা খেতি কৰিব পাৰি।

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Kokil Sarma
    First published: