உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • New Business Idea: অলপ বিনিয়োগেৰে যথেষ্ট উপাৰ্জন, এই ব্যৱসায়ে আপোনাৰ জীৱন সলনি কৰি দিব পাৰে ...

    New Business Idea: অলপ বিনিয়োগেৰে যথেষ্ট উপাৰ্জন, এই ব্যৱসায়ে আপোনাৰ জীৱন সলনি কৰি দিব পাৰে ...

    New Business Idea : বহুতো ব্যৱসায় আছে যিবোৰ কম বিনিয়োগেৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰি। পৰিশ্ৰমো কম। এনেকুৱা এটা ব্যৱসায় হ'ল মমবাতি বনোৱাৰ ব্যৱসায় ।

    New Business Idea : বহুতো ব্যৱসায় আছে যিবোৰ কম বিনিয়োগেৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰি। পৰিশ্ৰমো কম। এনেকুৱা এটা ব্যৱসায় হ'ল মমবাতি বনোৱাৰ ব্যৱসায় ।

    New Business Idea : বহুতো ব্যৱসায় আছে যিবোৰ কম বিনিয়োগেৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰি। পৰিশ্ৰমো কম। এনেকুৱা এটা ব্যৱসায় হ'ল মমবাতি বনোৱাৰ ব্যৱসায় ।

    • Share this:
    প্ৰধানমন্ত্ৰী  নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (Narendra Modi) স্বাৱলম্বিতা হোৱাৰ আহ্বান জনাইছে । সমগ্ৰ দেশতে ষ্টাৰ্ট-আপৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে । এটাৰ পিছত এটা ব্যৱসায়ে ইউনিকৰ্ণৰ উপাধি লাভ কৰিছে । যদি কোনোবাই নতুন ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰেও তেওঁক সহায় কৰি আছে । এই পৰিস্থিতিত, বহুলোকে চাকৰি এৰি নিজেই স্বাৱলম্বী হব বিচাৰিছে  ।

    তেওঁলোকে এটা নতুন জীৱন আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে । কিন্তু কোনটো ব্যৱসায় সফল হ'ব পাৰে তাক লৈ বহুতো লোক বিভ্ৰান্ত। অৱশ্যে, এনে বহুতো ব্যৱসায় আছে যাক কম বিনিয়োগেৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰি।  পৰিশ্ৰমো বহু কম । তেনেকুৱা এটা ব্যৱসায় হ'ল মমবাতি বনোৱাৰ ব্যৱসায়।

    মমবাতি বনোৱাটো এটা ব্যৱসায় , যিটো সৰু উদ্যোগৰ দৰে ঘৰত কৰিব পাৰি আৰু বৃহৎ পৰিমাণত কাৰখানা স্থাপন কৰিও কৰিব পাৰি। এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে ভাৰতত মমবাতিৰ বজাৰ প্ৰায় ৮ শতাংশ হাৰত বৃদ্ধি পাইছে। শেহতীয়াকৈ, লোড শ্বেডিং হ্ৰাস হৈছে। গতিকে ঘৰটো পোহৰ কৰিবলৈ মমবাতিৰ ব্যৱহাৰো হ্ৰাস পাইছে। কিন্তু ইয়াক ঘৰৰ ভিতৰভাগত বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা আৰম্ভ হৈছে । ফলস্বৰূপে, মমবাতিৰ চাহিদাও বৃদ্ধি পাইছে।
    কিমান বিনিয়োগ কৰিব : অতি কম মূলধনেৰে মমবাতি তৈয়াৰ কৰা ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰি। আৰম্ভণিতে, আপুনি ৫০ হাজাৰৰ  পৰা ১ লাখ টকা খৰচ কৰিব লাগিব পাৰে । মমবাতি তৈয়াৰ কৰা যন্ত্ৰটো সৰু । ফলস্বৰূপে, সেইবোৰ স্থাপন কৰিবলৈ বেছি স্থানৰ প্ৰয়োজন নহ'ব। মমবাতি তৈয়াৰ কৰা যন্ত্ৰএটাৰ মূল্য ২৫০০০ টকাৰ পৰা ৩৫০০০ টকালৈকে হয়। বজাৰত তিনি প্ৰকাৰৰ যন্ত্ৰ উপলব্ধ আছে। মেনুৱেল মেচিন, অৰ্ধ-স্বয়ংক্ৰিয় যন্ত্ৰ আৰু সম্পূৰ্ণ স্বয়ংক্ৰিয় যন্ত্ৰ। মেনুৱেল মেচিনটোৱে প্ৰতি ঘণ্টাত ১৮০০ টা মমবাতি বনাব পাৰে। ইয়াক পৰিচালনা কৰাও সহজ। আনহাতে, সম্পূৰ্ণ স্বয়ংক্ৰিয় যন্ত্ৰবোৰে প্ৰতি মিনিটত ২০০ টা মমবাতি প্ৰস্তুত কৰে।

    যন্ত্ৰটোৰ উপৰিও, মম, সূতা, ৰং আৰু ইথাৰৰ প্ৰয়োজন হ'ব। ইয়াৰ বাহিৰেও যদি আপুনি এটা সুগন্ধি মমবাতি তৈয়াৰ কৰে তেন্তে আপোনাক চেণ্টৰ প্ৰয়োজন হ'ব। এই সকলোবোৰ বস্তু বজাৰৰ পৰা বা অনলাইনত ক্ৰয় কৰিব পাৰি। প্ৰথমে মেনুৱেল মেচিনৰ সৈতে কাম কৰা আৰম্ভ কৰাটো ভাল। ব্যৱসায় বৃদ্ধি হ'লে স্বয়ংক্ৰিয় যন্ত্ৰ স্থাপন কৰিব পাৰিব ।

    প্ৰশিক্ষণৰ সৈতে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰি : যদি আপুনি মমবাতি বনোৱাৰ ব্যৱসায়ত প্ৰৱেশ কৰাৰ আগতে প্ৰশিক্ষণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে তেন্তে বহুতো লাভালাভ থাকিব। দেশৰ বহুতো প্ৰতিষ্ঠানত, ইয়াৰ ওপৰত ৩ মাহৰ পাঠ্যক্ৰম আগবঢ়োৱা হয়। তাৰে ভিতৰত আছে ডেৰাডুনৰ বহুমুখী প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ, লক্ষ্ণৌৰ উলেন হোছিয়েৰী প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ, নতুন দিল্লীৰ ৰাজঘাটত বহুমুখী প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ, পাটনাৰ ড০ ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ মাল্টি ডিচিপ্লিনেৰী ট্ৰেইনিং চেণ্টাৰ, বাৰাবাঁকীৰ খাদী গ্ৰাম উদ্যোগ বিদ্যালয়, বীৰপাণ্ডিৰ খাদী গ্ৰাম উদ্যোগ বিদ্যালয়। ইয়াৰ উপৰিও, দেশৰ বিভিন্ন প্ৰতিষ্ঠানে মমবাতি তৈয়াৰ কৰাৰ প্ৰশিক্ষণো প্ৰদান কৰে।

    কিমান লাভ হ'ব : যদি আপুনি কম টকা বিনিয়োগ কৰে তেন্তে প্ৰথম স্থানত উপাৰ্জন অলপ কম হ'ব। অৱশ্যে, মনত ৰাখিব যে উপাৰ্জন সামগ্ৰীৰ মানদণ্ড আৰু বিপণন ৰণনীতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব। অৱশ্যে, আৰম্ভণিতে মাহে ২০০০০ টকা উপাৰ্জন কৰা সম্ভৱ। যদি এজন সৃষ্টিশীল হয় আৰু ডিজাইনাৰ মমবাতি বনাব পাৰে, তেনেহ'লে উপাৰ্জন এটা ষ্ট্ৰোকত যথেষ্ট বৃদ্ধি হ'ব। কাৰণ আজিকালি সুগন্ধি আৰু ডিজাইনাৰ মমবাতিৰ যথেষ্ট চাহিদা আছে ।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: