• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • NSWS: বিনিয়োগকাৰীসকলে ক্লিয়াৰেন্সৰ বাবে আৰু ঘূৰি ফুৰিব নালাগে, চৰকাৰে আৰম্ভ কৰিছে নেচনেল চিংগল উইণ্ডো চিষ্টেম...

NSWS: বিনিয়োগকাৰীসকলে ক্লিয়াৰেন্সৰ বাবে আৰু ঘূৰি ফুৰিব নালাগে, চৰকাৰে আৰম্ভ কৰিছে নেচনেল চিংগল উইণ্ডো চিষ্টেম...

File Photo

File Photo

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিনিয়োগকাৰীসকলক এটা ডাঙৰ উপহাৰ দিছে। কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী পীয়ুষ গোৱেলে (Piyush Goyal) বুধবাৰে বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় একক উইণ্ডো প্ৰণালী NSWS (National Single Window System) মুকলি কৰে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিনিয়োগকাৰীসকলক এটা ডাঙৰ উপহাৰ দিছে। কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী পীয়ুষ গোৱেলে (Piyush Goyal) বুধবাৰে বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় একক উইণ্ডো প্ৰণালী NSWS (National Single Window System) মুকলি কৰে। অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি গোৱেলে কয় যে এই একক উইণ্ডো পৰ্টেলটো বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে অনুমোদন আৰু ক্লিয়াৰেঞ্চৰ বাবে One Stop Shop হৈ পৰিব।

গোৱেলে কৈছে যে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নিৰ্ণায়ক আৰু সাহসী নেতৃত্বই ভাৰতক ডাঙৰ সপোন দেখিবলৈ সক্ষম আৰু উৎসাহিত কৰিছে। এই প্ৰণালীয়ে পৰিৱেশ তন্ত্ৰলৈ স্বচ্ছতা, দায়বদ্ধতা আনিব আৰু সকলো তথ্য একেটা ডেশ্বব'ৰ্ডত উপলব্ধ হ'ব। মাউচৰ এটা ক্লিকত সকলো সমাধান উপলব্ধ হ'ব।

পৰ্টেলটোৱে আজিলৈকে ১৮ টা কেন্দ্ৰীয় বিভাগ আৰু ৯ খন ৰাজ্যত অনুমোদনৰ আয়োজন কৰিছে। আন ১৪ টা কেন্দ্ৰীয় বিভাগ আৰু পাঁচখন ৰাজ্য ২০২১ চনৰ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত পৰ্টেলৰ সৈতে সংযুক্ত কৰা হ'ব।

NSWSত উপলব্ধ সুবিধাসমূহ:
Know Your Approval (KYA): ই বিনিয়োগকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ পৰিকল্পিত ব্যৱসায়িক কাৰ্যকলাপৰ বিষয়ে গতিশীল প্ৰশ্নৰ এটা শৃংখলা সুধি আৰু প্ৰদান কৰা সঁহাৰিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি প্ৰযোজ্য অনুমোদন চিনাক্ত কৰি এনে কৰে। এই সেৱাটো ২১ জুলাই, ২০২১ তাৰিখে ৩২ টা কেন্দ্ৰীয় বিভাগত ৫০০ তকৈ অধিক অনুমোদন আৰু ১৪ খন ৰাজ্যত ২ হাজাৰতকৈঅধিক অনুমোদনৰ সৈতে আৰম্ভ কৰা হৈছে।

উমৈহতীয়া পঞ্জীয়ন প্ৰ-পত্ৰ: মন্ত্ৰালয় আৰু ৰাজ্যবোৰত তথ্য আৰু নথিপত্ৰ দাখিল কৰাৰ একক বিন্দু নিশ্চিত কৰিবলৈ, এক উমৈহতীয়া পঞ্জীয়ন প্ৰ-পত্ৰৰ সৈতে এক একত্ৰিত তথ্য সংগ্ৰহ প্ৰণালী প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে। প্ৰ-পত্ৰখনৰ বিৱৰণ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে পূৰণ কৰা হয়, যাতে একেটা তথ্য পুনৰ পূৰণ কৰাৰ প্ৰয়োজন নহয়।

ৰাজ্যিক পঞ্জীয়ন প্ৰ-পত্ৰ: বিনিয়োগকাৰীক সংশ্লিষ্ট ৰাজ্যিক একক উইণ্ডো প্ৰণালীত একক ক্লিক প্ৰৱেশাধিকাৰ প্ৰদান কৰে।

আৱেদনকাৰী ডেশ্বব'ৰ্ড: মন্ত্ৰালয় আৰু ৰাজ্যবোৰত অনুমোদন আৰু পঞ্জীয়ন সম্পৰ্কীয় প্ৰশ্নবোৰ কাৰ্যকৰী, ট্ৰেক আৰু উত্তৰ দিবলৈ একক অনলাইন আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰদান কৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: