உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • business
    • »
    • Savings Plan: আপোনাৰ শিশুটিৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰক ! কিছুমান সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সঞ্চয় আঁচনিৰ বিষয়ে বিশদ জানি লওক...

    Savings Plan: আপোনাৰ শিশুটিৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰক ! কিছুমান সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সঞ্চয় আঁচনিৰ বিষয়ে বিশদ জানি লওক...

    শিশুৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ সঠিক স্থানত সঠিক বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন। বিত্তীয় উপদেষ্টা মমতা গোদিয়ালে (Mamta Godiyal) কিছুমান শ্ৰেষ্ঠ শিশু বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ কথা উল্লেখ কৰিছে। সেই সঞ্চয় আঁচনিবোৰ চাও আহক।

    শিশুৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ সঠিক স্থানত সঠিক বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন। বিত্তীয় উপদেষ্টা মমতা গোদিয়ালে (Mamta Godiyal) কিছুমান শ্ৰেষ্ঠ শিশু বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ কথা উল্লেখ কৰিছে। সেই সঞ্চয় আঁচনিবোৰ চাও আহক।

    শিশুৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ সঠিক স্থানত সঠিক বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন। বিত্তীয় উপদেষ্টা মমতা গোদিয়ালে (Mamta Godiyal) কিছুমান শ্ৰেষ্ঠ শিশু বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ কথা উল্লেখ কৰিছে। সেই সঞ্চয় আঁচনিবোৰ চাও আহক।

    • Share this:
    এটা শিশুৱে পৰিয়ালৰ সকলোকে হাঁহিবলৈ বাধ্য কৰে। গতিকে সন্তান জন্মৰ পিছত তাৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰাটো পৰিয়ালৰ দায়িত্ব। শিশুৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ সঠিক স্থানত সঠিক বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন। বিত্তীয় উপদেষ্টা মমতা গোদিয়ালে (Mamta Godiyal) কিছুমান শ্ৰেষ্ঠ শিশু বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ কথা উল্লেখ কৰিছে। সেই সঞ্চয় আঁচনিবোৰ চাও আহক।

    গেৰাণ্টিযুক্ত পুঁজি (uaranteed Funds) -

    এইটো বিনিয়োগৰ আটাইতকৈ সুৰক্ষিত পৰিকল্পনা। ই ভাল ৰিটাৰ্ণ পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। এনে পুঁজি মধ্যম্যাদী বা দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত বিনিয়োগ কৰিব পাৰি। দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে বিনিয়োগ কৰিলে এটা ভাল ৰিটাৰ্ণ পোৱাটো সম্ভৱ হয়। যদি আপুনি কেঁচুৱাটো জন্ম হোৱাৰ পিছতহে এনে পুঁজিত বিনিয়োগ কৰা আৰম্ভ কৰে, আপুনি ভৱিষ্যতে লাভান্বিত হ'ব।

    তাত কেনে ধৰণৰ গেৰাণ্টীযুক্ত পুঁজি আছে চাও আহক।

    - সঞ্চয় একাউণ্ট

    - ফিক্সড ডিপজিট

    - ৫ বছৰলৈকে জমা আঁচনি

    - ৰেকাৰিং ডিপোজিট

    - ৰাষ্ট্ৰীয় সঞ্চয় প্ৰমাণপত্ৰ

    - সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা

    - মাহিলী ডাকঘৰ আঁচনি

    - পিপিএফ

    অ-গেৰাণ্টিযুক্ত পুঁজি (Non-Guaranteed Funds)-

    এইটো বিনিয়োগৰ বাবে আটাইতকৈ সুৰক্ষিত পৰিকল্পনা নহয়। এনে পুঁজিত বিনিয়োগৰ ধন সুৰক্ষিত নহয়। কিন্তু এনে পুঁজিয়ে ডাঙৰ লাভ পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। যদি কোনোবাই দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে এনে পুঁজিত বিপদাশংকা আৰু বিনিয়োগ কৰে, ভাল লাভৰ সম্ভাৱনা আছে। এনে পুঁজিত বিনিয়োগ কৰা ধন শ্বেয়াৰ বজাৰত বিনিয়োগ কৰাৰ আশংকা আছে। কাৰণ ই বজাৰৰ তাৰতম্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। কিন্তু বিনিয়োগকাৰীসকলে ভাল লাভ পাব পাৰে যদি তেওঁলোকে ইয়াত দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে বিনিয়োগ কৰে।

    ইউনিট লিংকড ইনভেষ্টমেণ্ট প্লেন

    - মিউচুৱেল ফাণ্ড

    - সোণ সঞ্চয় আঁচনি

    - ভৌতিক সোণৰ ধাতু

    - ৰিয়েল ইষ্টেট

    বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে এই বিষয়বোৰ চোৱা উচিত:

    - প্ৰথমতে, আপুনি সেই পুঁজিৰ বিষয়ে সাৱধানে জানিব লাগিব।

    - নিৰ্ধাৰিত সময় আৰু নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণ অনুসৰি বিনিয়োগ কৰা প্ৰয়োজন

    - প্ৰয়োজন অনুসৰি পুঁজি বাছনি কৰিব লাগিব

    - পুঁজি আৰু বজাৰ মূল্য আৰু প্ৰতিবেদনৰ ইতিহাস জানি বিনিয়োগ কৰা প্ৰয়োজন
    Published by:Kokil Sarma
    First published: