• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • ভাৰতত Apple য়ে আৰম্ভ কৰিলে iPhone 14 ৰ নিৰ্মাণ, সস্তা হ’ব নেকি এতিয়া?

ভাৰতত Apple য়ে আৰম্ভ কৰিলে iPhone 14 ৰ নিৰ্মাণ, সস্তা হ’ব নেকি এতিয়া?

ভাৰতত Apple য়ে আৰম্ভ কৰিলে iPhone 14 ৰ নিৰ্মাণ

ভাৰতত Apple য়ে আৰম্ভ কৰিলে iPhone 14 ৰ নিৰ্মাণ

কোম্পানীটোৱে এক আনুষ্ঠানিক বিবৃতিত উল্লেখ কৰিছে যে, “আমি ভাৰতত iPhone 14 নিৰ্মাণ কৰিবলৈ পাই উৎফুল্লিত হৈছো।

  • Share this:
চেন্নাইৰ সমীপত অৱস্থিত ফক্সকনৰ প্লাণ্টত এপলে ভাৰতত iPhone 14 নিৰ্মাণ আৰম্ভ কৰিছে। সকলো উৰাবাতৰি পিছ পেলাই কুপাৰটিনো ভিত্তিক টেক জায়ান্টটোৱে যোৱা বছৰৰ তুলনাত বহু আগতেই এই বছৰৰ আইফোন মডেলটো একত্ৰিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। বাতৰি অনুসৰি ২০২৫ চনৰ ভিতৰত এপলে নিজৰ সমগ্ৰ আইফোন প্ৰডাকচন লাইনৰ ২৫ শতাংশ ভাৰতলৈ লৈ যাব বিচাৰিছে। ভাৰতত আইফোন ১৪ নিৰ্মাণৰ কাম আগতেই আৰম্ভ কৰি এপলে লক্ষ্যত উপনীত হোৱাৰ বাবে যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছে।

খবৰ অনুসৰি, স্থানীয়ভাৱে নিৰ্মিত iPhone 14 মডেলসমূহ চেন্নাইৰ উপকণ্ঠ অঞ্চলত অৱস্থিত ফক্সকনৰ শ্ৰীপেৰুম্বুদুৰৰ পৰা প্ৰেৰণ কৰা হ’ব। পিটিআইৰ মতে, এপলে ভাৰতত শেহতীয়া আইফোন মডেল নিৰ্মাণ আৰম্ভ কৰিবলৈ উৎসাহিত হৈছে। কোম্পানীটোৱে এক আনুষ্ঠানিক বিবৃতিত উল্লেখ কৰিছে যে, “আমি ভাৰতত iPhone 14 নিৰ্মাণ কৰিবলৈ পাই উৎফুল্লিত হৈছো। কোম্পানীটোৱে প্ৰকাশনটোক আৰু কয় যে নতুন iPhone 14 লাইনআপে যুগান্তকাৰী নতুন প্ৰযুক্তি আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ সুৰক্ষা ক্ষমতাৰ প্ৰৱৰ্তন কৰিছে।

এপলে ইতিমধ্যে কেইবাটাও আইফোন মডেল নিৰ্মাণ কৰিছে য'ত আছে -- আইফোন ১৩, আইফোন ১২, আৰু ভাৰতত আইফোন এছ ই। কোম্পানীটোৱে তিনিটা অংশীদাৰৰ সৈতে কাম কৰি দেশখনৰ আইফোন মডেল উইষ্ট্ৰন, ফক্সকন, আৰু পেগাট্ৰন একত্ৰিত কৰে। ভাৰত চৰকাৰৰ প্ৰডাকচন-লিংকড ইনচেন্টিভ (পিএলআই) আঁচনিৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰতিক্ৰিয়া স্বৰূপে আইফোন ১৪ৰ স্থানীয় নিৰ্মাণৰ কাম কৰা হৈছে।

চলিত মাহৰ আৰম্ভণিতে মুকলি কৰা iPhone 14 ভাৰতত ৭৯,৯০০ টকাৰ মূল্যত আৰম্ভ হ’ব। এতিয়া যেতিয়া আইফোন ১৪ ভাৰতত স্থানীয়ভাৱে নিৰ্মাণ কৰা হ’ব, তেতিয়া প্ৰশ্নটো হ’ল -- দেশত এই মডেলৰ মূল্য হ্ৰাস পাবনে? উত্তৰটো হ’ল: হয়তো নহয়। বা, হয়তো হয়।

ভাৰতত iPhone 14 নিৰ্মাণ কৰি এপলে আমদানি শুল্কত ২০ শতাংশ ৰাহি কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব, যাৰ ফলত পিছলৈ মডেলটোৰ মূল্যত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে, কিন্তু মূল্য নিৰ্ধাৰণত তাৎক্ষণিকভাৱে কোনো পৰিৱৰ্তন নহ’বও পাৰে।

এপলে স্থানীয় বজাৰ এখনৰ বাবে বিশ্বব্যাপী মূল্য নিৰ্ধাৰণ কৰাটো খুব কমেইহে দেখা যায়। স্মৰণীয়ভাৱে, এই মডেলসমূহ স্থানীয়ভাৱে একত্ৰিত কৰাৰ সময়তো এপলে আনুষ্ঠানিকভাৱে আইফোন ১২ আৰু আইফোন ১৩ৰ দাম হ্ৰাস কৰা নাছিল।

কিন্তু কোম্পানীটোৱে কিছুমান বেংকৰ সৈতে অংশীদাৰিত্ব কৰি আমাজন আৰু ফ্লিপকাৰ্টৰ দৰে তৃতীয় পাৰ্টি প্লেটফৰ্মত ৰেহাইৰ অফাৰ আগবঢ়ায়। এতিয়া, iPhone 14ৰ ক্ষেত্ৰতো এনেকুৱা হ’ব পাৰে। কিন্তু, এতিয়ালৈকে একো নিশ্চিত হোৱা নাই।

ভাৰতত iPhone 14ৰ মূল্যত স্থানীয় উৎপাদনে প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰাৰ আন এটা কাৰণ হ’ল- আইফোনটো কেৱল দেশত একত্ৰিত কৰা হ’ব আৰু ইয়াৰ উপাদানসমূহৰ স্থানীয় উৎসৰ সৃষ্টি কৰাটো কষ্টেৰেই আছে। ফলত উৎপাদনৰ ব্যয় প্ৰকৃততে কমি নাযায়, আনকি স্থানীয় উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰতো। গতিকে, মুঠতে, iPhone 14ৰ মূল্যৰ কোনো তাৎক্ষণিক পৰিৱৰ্তন নহ’বও পাৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি