• Home
  • »
  • News
  • »
  • business
  • »
  • নৱৰাত্ৰিত DA বৃদ্ধিৰ ঘোষণা কৰা হ'ব পাৰে ! দৰমহা কিমান বৃদ্ধি হ'ব ? জানক ...

নৱৰাত্ৰিত DA বৃদ্ধিৰ ঘোষণা কৰা হ'ব পাৰে ! দৰমহা কিমান বৃদ্ধি হ'ব ? জানক ...

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ লাখ লাখ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰ সকলে DA বৃদ্ধিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে আৰু শীঘ্ৰেই ভাল খবৰ পাব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে, যি এতিয়ালৈকে ডিএ বৃদ্ধিৰ ওপৰত কোনো আনুষ্ঠানিক বিবৃতি দিয়া নাই, দশেৰাৰ আগত এটা ঘোষণা কৰিব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ লাখ লাখ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰ সকলে DA বৃদ্ধিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে আৰু শীঘ্ৰেই ভাল খবৰ পাব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে, যি এতিয়ালৈকে ডিএ বৃদ্ধিৰ ওপৰত কোনো আনুষ্ঠানিক বিবৃতি দিয়া নাই, দশেৰাৰ আগত এটা ঘোষণা কৰিব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ লাখ লাখ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰ সকলে DA বৃদ্ধিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে আৰু শীঘ্ৰেই ভাল খবৰ পাব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে, যি এতিয়ালৈকে ডিএ বৃদ্ধিৰ ওপৰত কোনো আনুষ্ঠানিক বিবৃতি দিয়া নাই, দশেৰাৰ আগত এটা ঘোষণা কৰিব পাৰে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ লাখ লাখ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰ সকলে DA বৃদ্ধিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে আৰু শীঘ্ৰেই ভাল খবৰ পাব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে, যি এতিয়ালৈকে ডিএ বৃদ্ধিৰ ওপৰত কোনো আনুষ্ঠানিক বিবৃতি দিয়া নাই, দশেৰাৰ আগত এটা ঘোষণা কৰিব পাৰে।

মানিকণ্ট্ৰোলৰ মতে, সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে মোডী চৰকাৰে নৱৰাত্ৰি উপলক্ষে ইয়াৰ কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰসকলক এটা ডাঙৰ উপহাৰ দিব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰতি ৬ মাহত ডি.এ. বৃদ্ধি কৰাৰ ঘোষণা কৰে, যাক মুদ্ৰাস্ফীতিৰ তুলনাত কৰ্মচাৰীসকলক সকাহ দিয়াৰ বাবে বৃদ্ধি কৰা হয়। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ২৮ ছেপ্টেম্বৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া আগন্তুক কেবিনেট বৈঠকত ইয়াৰ মোহৰ লগোৱা হ'ব পাৰে।

DA ৩৮% হ'ব পাৰে
সূত্ৰসমূহে কয় যে খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতিৰ উচ্চ হাৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, চৰকাৰে এইবাৰ মুদ্ৰাস্ফীতি ভাট্টা ৪ শতাংশ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পিছত, ডি.এ. ৩৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হ'ব। ইয়াৰ আগতে ২০২২ চনৰ মাৰ্চ মাহত চৰকাৰে ডিএ বৃদ্ধি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল, তাৰ পিছত ইয়াক ৩ শতাংশ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। ইয়াৰ পিছত, ডি.এ. ৩১ শতাংশৰ পৰা ৩৪ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। এইবাৰ, উচ্চ মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰৰ বাবে, ডি.এ. অধিক বৃদ্ধি কৰিব পাৰি।

আপুনি কেতিয়া লাভালাভ পাব?
যদি চৰকাৰে ছেপ্টেম্বৰত ডিএ বৃদ্ধি কৰাৰ ঘোষণা কৰে, তেন্তে অক্টোবৰত অহা দৰমহাত এই পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱাটো সম্ভৱ, আনহাতে বাকী মাহৰ বাবে বকেয়া পৰিশোধ কৰা হ'ব। ই ৪৭ লাখ কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰী আৰু ৬৮ লাখ পেঞ্চনাৰক লাভান্বিত কৰিব। কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহাৰ স্কেল অনুসৰি বৃদ্ধি কৰা হয়। মৌলিক দৰমহা যিমানে বেছি হয়, ইয়াৰ DA সিমানেই বৃদ্ধি হয়।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি