মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» বেংগালুৰু

»Explained: Covid-19ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত কিয় ১০-১৫ শতাংশ লোক TBত আক্ৰান্ত হৈছে ?দেশত যক্ষ্মা ৰোগৰ নতুন ঘটনা সঁচাকৈয়ে বৃদ্ধি পাইছে নেকি? কি কয় বিশেষজ্ঞই ?

Explained: Covid-19ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত কিয় ১০-১৫ শতাংশ লোক TBত আক্ৰান্ত হৈছে ?দেশত যক্ষ্মা ৰোগৰ নতুন ঘটনা সঁচাকৈয়ে বৃদ্ধি পাইছে নেকি? কি কয় বিশেষজ্ঞই ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:August 24, 2021, 3:19 PM IST
Explained: Covid-19ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত কিয় ১০-১৫ শতাংশ লোক TBত আক্ৰান্ত হৈছে ?দেশত যক্ষ্মা ৰোগৰ নতুন ঘটনা সঁচাকৈয়ে বৃদ্ধি পাইছে নেকি? কি কয় বিশেষজ্ঞই ?
photo- News18

Post Covid: Covid-19 সংক্ৰমণ আৰু যক্ষ্মা (TB) কিছু পৰিমাণে একে। দুয়োটাই শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ৰোগ যি হাঁওফাঁওৰ ক্ষতি কৰে। কোভিড-19ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা লোকসকল বহুতো সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। নতুন গৱেষণা আৰু তথ্যই কৈছে যে যক্ষ্মা ৰোগীৰো সংখ্যা বৃদ্ধি হৈছে।

  • Share this:
Covid-19 সংক্ৰমণ আৰু যক্ষ্মা (TB) কিছু পৰিমাণে একে। দুয়োটাই শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ৰোগ যি হাঁওফাঁওৰ ক্ষতি কৰে। কোভিড-19ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা লোকসকল বহুতো সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। নতুন গৱেষণা আৰু তথ্যই কৈছে যে যক্ষ্মা ৰোগীৰো সংখ্যা বৃদ্ধি হৈছে।

কৰ্ণাটকত, আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত কোভিড-19 আৰু যক্ষ্মা সংক্ৰমণত আক্ৰান্ত হোৱা ২৪ জন ৰোগী ধৰা পৰিছে। কৰ্ণাটক হৈছে দেশৰ প্ৰথমখন ৰাজ্য যিয়ে কোভিড-19ৰ পৰা উদ্ধাৰ হোৱা ২৮ লাখ লোকৰ ঘৰে ঘৰে জৰীপ কৰে আৰু যক্ষ্মা পৰীক্ষা কৰে। এই ঘটনা কেৱল কৰ্ণাটকৰ নহয়, সমগ্ৰ দেশৰ কোভিড-19 ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত যক্ষ্মা ৰোগ হোৱাৰ কথা মাজে মাজে পোহৰলৈ আহি আছে। বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে সংখ্যাটো ১০%-১৫% হ'ব পাৰে।

মুম্বাইৰ ডাঃ মালা কানেৰিয়া আৰু আহমেদাবাদৰ ডাঃ মিতেশ দাভেই দৈনিক ভাস্কৰৰ আগত কৈছিল যে কোভিড-19 আৰু টিবিৰ মাজৰ সম্পৰ্ক কি? কৰ্ণাটকত যি ঘটিছিল তাৰ দ্বাৰা কি বুজাইছে?

কৰ্ণাটকত কি ঘটিছে? দেশত যক্ষ্মা ৰোগৰ নতুন ঘটনা সঁচাকৈয়ে বৃদ্ধি পাইছে নেকি?

কৰ্ণাটকৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী ড০ কে সুধাকৰে বৃহস্পতিবাৰে কৈছিল যে ৰাজ্যখনত কোভিড-১৯ৰ পৰা উদ্ধাৰ হোৱা লোকসকলক পৰীক্ষা কৰাৰ সময়ত যক্ষ্মা ৰোগৰ ২৪ টা ইতিবাচক ঘটনা পোৱা গৈছে। সতৰ্কতামূলক ব্যৱস্থা হিচাপে, চৰকাৰে সমগ্ৰ ৰাজ্যতে উদ্ধাৰ হোৱা ৰোগীসকলৰ স্ক্ৰীণিং আৰম্ভ কৰিছে।
বিধানসভাত, ড০ সুধাকৰে কৈছিল যে কৰোনা আৰু যক্ষ্মা দুয়োটাই হাঁওফাঁওৰ ক্ষতি কৰে। যক্ষ্মা ৰোগ দ্ৰুততাৰে চিনাক্ত কৰিবলৈ স্ক্ৰীণিং অভিযান আৰম্ভ কৰা হৈছে। ই ৰোগীসকলৰ ক্ষেত্ৰত যক্ষ্মা ৰোগ আগতীয়াকৈ চিনাক্ত কৰা আৰু আগতীয়া চিকিৎসা কৰাত সহায় কৰিব।

এই ৰোগীসকল দুমাহ আগতে কোভিড-19ৰ পৰা আৰোগ্য হৈছিল। কেৱল যোৱা ১৫ দিনত, তেওঁলোকৰ যক্ষ্মা ধৰা পৰিছে। ৰাজ্যখনত চলি থকা অভিযানত ৮০ লাখ লোকক পৰীক্ষা কৰা হ'ব। ইয়াৰ ভিতৰত, ২৮ লাখ লোক কোভিড-19ৰ পৰা আৰোগ্য হৈছে আৰু বাকীসকল তেওঁলোকৰ পৰিয়াল। কেৰালাই একে ধৰণৰ জৰীপ চলাইছে, কিন্তু ই টেলিফোনিক আছিল, ঘৰে ঘৰে নহয়।

দেশত যক্ষ্মা ৰোগৰ নতুন ঘটনাৰ সন্দৰ্ভত, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে লোকসভাত অধিৱেশনৰ সময়ত এই তথ্য প্ৰদান কৰিছে। ইয়াৰ মতে, ২০২০ চনৰ জানুৱাৰীৰ পৰা ডিচেম্বৰ লৈকে ১৮ লাখ যক্ষ্মা ৰোগীৰ কথা গম পোৱা গৈছে, যি ২০১৯ চনত প্ৰাপ্ত ২৪ লাখতকৈ ২৫% কম।

যক্ষ্মা আৰু কোভিড-19-ৰ মাজত কোনো সম্পৰ্ক আছে নেকি?

হয়। কোভিড-19-এ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল কৰে আৰু যক্ষ্মা ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। নাৰায়ণা মাল্টিস্পেচিয়েলিটি হস্পিটেলৰ পালমোনোলজীৰ পৰামৰ্শদাতা ডাঃ দাভে কয় যে কোভিড-19-ৰ গুৰুতৰ লক্ষণবোৰৰ চিকিৎসাৰ বাবে ষ্টেৰইড আৰু আন কিছুমান ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, যি দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত কোভিড-19-ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত যক্ষ্মা সংক্ৰমণ হ'ব পাৰে বুলি ক'ব পাৰি। এইটো সকলোৰে ক্ষেত্ৰত হ'ব নে নহয় সেয়া ৰোগীৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব।
সংক্ৰামক ৰোগ বিভাগৰ পৰামৰ্শদাতা, জচলোক চিকিৎসালয় আৰু গৱেষণা কেন্দ্ৰৰ ডাঃ কানেৰিয়াই ইয়াৰ তিনিটা কাৰণ গণনা কৰে। 1. কোভিড-19 আৰু চিকিৎসাত ষ্টেৰইডৰ পৰা ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল হোৱা। 2. কোভিড-19-ৰ লক্ষণৰ ফলত হাঁওফাঁওৰ ক্ষতি। 3. ৰোগীয়ে কোভিড-19ৰ ভয়ত সঠিক সময়ত পৰীক্ষা বোৰ কৰা নাছিল আৰু এতিয়া এই ঘটনাবোৰ পোহৰলৈ আহিছে।

যক্ষ্মা আৰু কোভিড-19 ৰ ওপৰত কোনো অধ্যয়ন হৈছে নেকি?

হয়। অধ্যয়নবোৰো বৃহৎ পৰিমাণত চলি আছে। ফলাফলৰ বাবে অপেক্ষা কৰা হৈছে। ব্ৰাজিল, ৰাছিয়া, ভাৰত আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ গৱেষকসকলে কোভিড-১৯ যক্ষ্মা ৰোগৰ ওপৰত প্ৰভাৱ অধ্যয়ন কৰিবলৈ একেলগে কাম কৰি আছে, বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে বুধবাৰে এই কথা কয়। এই চাৰিওখন দেশ ২৪ খন দেশত পৰে য'ত বিশ্বজুৰি সৰ্বাধিক সংখ্যক যক্ষ্মা ৰোগী আছে। ইয়াৰ মাজতে, দুয়োৰ মাজৰ সম্পৰ্ক কি সেয়াও দেখা যাব।
ডাঃ কানেৰিয়াই কৈছে যে দুয়োটা সংক্ৰমণৰ বিষয়ে খুব কম অধ্যয়ন কৰা হৈছে। দুয়োটাৰ মাজৰ সম্পৰ্ক প্ৰমাণ কৰিবলৈ বৃহৎ পৰিমাণৰ তথ্যৰ প্ৰয়োজন হ'ব। আনহাতে, ডাঃ দাভে কয় যে আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত কোভিড-19ৰ প্ৰভাৱ নিৰ্ণয় কৰিবলৈ কেইবাটাও অধ্যয়ন চলি আছে। ইয়াত যক্ষ্মা সম্পৰ্কীয় ঘটনা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। আমি আগন্তুক মাহবোৰত ফলাফল চাবলৈ সক্ষম হ'ম।

গুৰুতৰ কৰোনা লক্ষণ থকা ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত যক্ষ্মা নিশ্চিত হৈছে নেকি?

নহয় এই সন্দৰ্ভত একো প্ৰমাণ কৰিবলৈ কোনো তথ্য নাই। ডাঃ দাভে কয়, "মোৰ বহুতো যক্ষ্মা ৰোগী আছে যিবোৰ কৰোনাৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল। মই ক'ব পাৰোঁ যে যক্ষ্মা ৰোগৰ ১০%-১৫% ক্ষেত্ৰত কোভিড-19-ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত এই লক্ষণবোৰ পোহৰলৈ আহিছে।
ডাঃ কানেৰিয়াই কয় যে কোভিড-19 হৈছে এক শ্বাসতন্ত্ৰৰ সংক্ৰমণ। আৰোগ্য হোৱাৰ ৪-৬ সপ্তাহ পিছত, উশাহ-নিশাহত অসুবিধা অব্যাহত থাকে। কিছু সময় আগলৈকে, আমি ইয়াক লং কোভিড বুলি কৈ আছিলো। মই বহুতো ঘটনাৰ সন্মুখীন হৈছো যাৰ কোভিড-19ৰ ইতিহাস নাই। কোভিড-19 এণ্টিবডী নিশ্চিতভাৱে তেওঁৰ শৰীৰত পোৱা গৈছে। অৰ্থাৎ, কৰোনা সহানুভূতিশীল হ'ব পাৰে আৰু আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত যক্ষ্মা ৰোগ আৰম্ভ হ'ব পাৰে।

গুৰুতৰ কোভিড-19 লক্ষণৰ চিকিৎসা কৰিলে যক্ষ্মা হয় নেকি?

হয়, কিছু পৰিমাণে। ডাঃ দাভেৰ মতে, কৰোনাৰ চিকিৎসাত ষ্টেৰইডৰ ব্যৱহাৰ, দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আৰু হাঁওফাঁওৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধিৰ ফলত যক্ষ্মা হ'ব পাৰে। এটা কাৰক হ'ল ডায়েবেটিচ বা ৰক্তচাপৰ দৰে সমস্যাত ভুগি থকা ৰোগীসকলৰ কোভিড আৰু যক্ষ্মা হোৱাৰ আশংকা থাকে। এটা মুখ্য কাৰণ হ'ল তেওঁলোকৰ দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা। কোভিড-19-ৰ পিছত যক্ষ্মা সংক্ৰমণ বৃদ্ধি হোৱাৰ অন্যতম কাৰণ হ'ব পাৰে কোমৰ্ফিজম।
ডাঃ কানেৰিয়াই কয় যে কোভিড-19 আৰু টিবিৰ মাজৰ শক্তিশালী সম্পৰ্ক হৈছে যে দুয়োটা শ্বাসতন্ত্ৰৰ সংক্ৰমণ। লগতে যক্ষ্মা সাধাৰণতে কোষৰ স্তৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল হোৱাৰ ফলত হয় আৰু এয়া কোভিডৰ ফলত হয়।

orginal link- https://www.bhaskar.com/db-original/explainer/news/tb-being-detected-two-months-after-recovering-from-kovid-19-know-why-it-is-necessary-to-do-tb-test-a-few-weeks-after-recovery-128844767.html
Published by: Kokil Sarma
First published: August 24, 2021, 3:19 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি